موضوع کاهش جمعیت کیفری تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: برای موضوع کاهش جمعیت کیفری در زندان ها اقدامات خوبی صورت گرفته اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.


به گزارش ایرنا از دادگستری استان تهران، غلامحسین اسماعیلی در یکصد و پنجمین جلسه هیات نظارت و بازرسی بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری استان تهران افزود: موضوع کاهش جمعیت کیفری و تعیین تکلیف فوری زندانیان که از مباحث مطروحه در جلسه مسئولان عالی قوه قضائیه به شمار می رود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
وی اظهار داشت: البته در دادگستری استان تهران همزمان با اجرائی شدن قانون جدید آیین دادرسی کیفری از ابتدای تیرماه سال جاری در این رابطه اقدامات مهمی همچون آموزش دست اندرکاران اعم از قضایی و انتظامی، فعال تر کردن کمیسیون های مربوط به ساماندهی وضعیت زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، پیگیری های مصداقی از طریق معاونت زندان ها صورت گرفته و آثار خوبی نیز در برداشته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله وجود دارد.
اسماعیلی ادامه داد: ضروری است به تلاش های خودمان در این عرصه مرتبا بیفزاییم و انجام برنامه های فوق باعث کاهش جمعیت کیفری و فرهنگ سازی در میان همکاران قضایی شد.
رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور هفدهم آذر ماه سال جاری در مراسم امضای تفاهمنامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هشدار داده بود ، در حالی که روند سنی جامعه ایران به سمت پیرشدن است اما این وضعیت در مورد زندانیان بر عکس است و « متاسفانه، جامعه زندانیان به طرف جوان شدن پیش می رود.»
اصغر جهانگیر افزوده بود: ۶۴ درصد کسانی که در زندان بسر می برند، متاهل و ۳۶ درصد دیگر مجرد هستند اما با این وجود، میانگین سنی جمعیت زندانیان هر روز کمتر می شود.
به گفته وی همچنین ۲۳۰ هزار نفر در زندان های کشور در حبس به سر می برند.
رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن تبریک به مناسبت ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق (ع) و گرامیداشت هفته وحدت و همچنین تشکر از زحمات ارزشمند اعضای هیات اظهار داشت: فلسفه تشکیل هیات برابر قانون برخورد با هرگونه نقض حقوق شهروندی حتی در خصوص متهمان و مجرمان است. 
در این نشست تعدادی از گزارش های تنظیمی توسط دبیر هیات مطرح و بررسی لازم صورت گرفت و در نهایت حسب مورد تصمیمات مقتضی اتخاذ شد.

 

 

منابع آزمون قضاوت٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬ منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬وکالت ۹۵٬ کارشناسی ارشد٬ کانون٬ کانون مرکز٬کانون وکلا٬ کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬کلاسهای آمادگی وکالت٬آخرین اخبار حقوقی٬ مرجع حقوقی٬ وکالت٬ آزمون