بابک زنجانی: به واسطه ارتش چین هفت دکل برای ایران خریدم

متهم اصلی پرونده نفتی گفت که در سال ۸۸ بواسطه ارتش چین از یک شرکت آمریکایی، هفت دکل حفاری برای ایران خریداری کرده است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، بابک زنجانی در پاسخ به شکایت شرکت نفت و شرکت HK در نهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران اظهار کرد: آقای سیف (رئیس بانک مرکزی) نه پیش‌گو است و نه آئینه‌بین بنابراین اینکه من از وجود پول صحبت کنم و او بگوید چنین چیزی نیست و این کار دخالت در کار دادگاه است.

متهم پرونده نفتی به موضوع ال سی و برات اشاره کرد و گفت: شرکت نفت مطالبه‌ای از بانک مالزی دارد و این مطالبه هم مشخص است . شرکت HK دو میلیارد از بانک FIIB می‌خواهد و ما نیز می‌گوییم به خاطر تحریم این مبلغ قابل جابجایی نیست. البته شرکت نفت بدهی هم دارد و باید بدهی خود را به شرکت ISO بپردازد. این ال سی‌ها چه درست باشد چه نادرست، مسئولان نفت روی پیش‌نویس آن را امضا کردند.

زنجانی حطاب به وکیل شرکت HK گفت: اگر وکیل من بودید، همین امروز شما را عزل می‌کردم چون خودزنی می‌کنید.

در این لحظه وکیل شرکت HK در پاسخ به اظهارات زنجانی گفت که شما حق ندارید هر «دری وری» بگویید و قاضی صلواتی نیز ضمن تذکر به زنجانی گفت که او فقط باید دادگاه را خطاب قرار دهد و حق توهین به هیچ کس را ندارد.

متهم پرونده نفتی ادامه داد: شرکت نفت یک روز می‌گوید پول‌های زنجانی حاصل فروش اسحله و موادمخدر است و روز دیگر از یقه سفیدها صحبت می‌کنید. در اصل وکیل شرکت نفت با این روش می‌خواه بگوید «من نبودم دستم بود».

زنجانی همچنین با اشاره به مصاحبه اخیر وکیل شرکت نفت مبنی بر اینکه وزارت نفت یک پسورد داشت و با مراجعه به سایتی وجوه را در آن می‌دیده اما در واقعیت وجوهی وجود نداشته است گفت: شما چرا مردم را مثل خودتان می‌بینید. آیا وزارت نفت با یک حساب اینترنتی، ۱۸ کشتی فروخته و یک و نیم میلیارد به حساب من واریز کرده است؟.

متهم پرونده نفتی در پاسخ به این مطلب که گفته می‌شود م.ش از طریق الف. و. د، زنجانی را به مسئولان نفت معرفی کرده است گفت: آقای الف.و.د یک کشتی بار به من فروخته است اما شرکت HK، هفده بار فروخته است. آیا شرکت HK زیرمجموعه الف.و.د است.

زنجانی توضیح داد: اداره خزانه‌داری وزارت نفت به خاطر بدهی سپاه، دنبال من بود و به همین خاطر با آقای د به سوئیس رفتیم. من از سپاه طلب داشتم و به همین خاطر به من حواله داده بودند. در سوئیس آقای وزیر با آقای س.ج تماس گرفت و آقای س.ج گفت که آقای زنجانی هم اینجاست. س.ج تلفن را به من داد و چند دقیقه با وزیر صحبت کردم. پس چرا می‌گوید آقای الف.و.د مرا به مسئولان نفت معرفی کرد؟.

متهم پرونده نفتی گفت: من در ارتباط با واردات دارو، واردات گوشت و مرغ با سپاه همکاری داشتم. در حساب و کتاب‌هایمان، از سپاه طلب داشتم که به جای طلبم یک کشتی محموله نفتی به مبلغ ۱۰۳ میلیون دلار به من دادند.

وی اضافه کرد: نمی‌شود که من مجموعه‌های بزرگی را در ایران، تاجیکستان، کیش و قشم افتتاح کنم و آن وقت شش ماه همکاری من از چهارم تا دهم دی ماه باعث شود همه این مجموعه‌ها را از محل فعالیت با مجموعه نفت بدانند.

زنجانی در پاسخ به اظهارنظر وکیل شرکت HK مبنی بر اینکه پرداخت نشدن پول پیمانکاران در پارس جنوبی باعث شده عربستان و قطر سود ببرند گفت: این حرف‌ها صحت ندارد. در پارس جنوبی چندین پیمانکار خارجی وجود داشت که به دلیل عدم دریافت مبالغ قراردادهای خود، از ایران رفتند. بیش از چهار سال بود که وزارت نفت پول پیمانکاران را نداده بود. در دستور پرداخت‌های شرکت HK به من، دو پیمانکار وجود داشت که در پارس جنوبی فعالیت می‌کردند و هر کس نداند شما می‌دانید که من پول هر کسی را هم که نداده باشم، پول اینها را داده‌ام.وی ادامه داد: من که وظیفه نداشتم پارس جنوبی را برای شما حفظ کنم. طوری درباره من صحبت می‌کنند که گویی من جان کری وزیر خارجه آمریکا هستم و ایران را تحریم کرده‌ام.

متهم پرونده نفتی با بیان اینکه تا سال ۸۸ دو دکل مربوط به زمان هیتلر در پارس جنوبی فعالیت می‌کردند افزود: در سال ۸۸ با وزیر وقت نفت به چین رفتم و به واسطه ارتش چین از یک شرکت آمریکایی هفت دکل حفاری خریداری کردم و پیش پرداخت هفت دکل را نیز دادم. سال ۹۰ سه دکل حفاری به کشور فروخته شد. الان نیز یک دکل از طریق شرکت ISO فروخته شده است. آوردن دکل به کشور آن هم در شرایط تحریم کار راحتی نیست.

آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور آزمون آزمایشی وکالت آزمون طبقه بندی وکالت آزمون آزمایشی وکالت ۹۵ آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵ آزمون قضاوت آزمون وکالت تکمیل ظرفیت دوره آمادگی قضاوت دوره آمادگی قضاوت ۹۵ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵ سردفتری قانون مجازات اسلامی قضاوت ۹۵ منابع آزمون سردفتری منابع آزمون سردفتری ۹۴ منابع آزمون قضاوت منابع آزمون قضاوت ۹۵ منابع آزمون وکالت منابع آزمون وکالت ۹۴ منابع آزمون وکالت ۹۵ نظام وظیفه وکالت ۹۴ وکالت ۹۵ کارشناسی ارشد٬ کانون کانون مرکز کانون وکلا کلاس آمادگی آزمون قضاوت کلاس آمادگی آزمون وکالت کلاس آمادگی وکالت ۹۵ کلاسهای آمادگی وکالت آخرین مصوبات قانونی نظریه های مشورتی