اضافه پرداخت دو میلیارد یِنی مرتضوی به زنجانی

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صدور ۵ فقره چک از سوی مدیرعامل وقت این سازمان در سال ۹۱، از اضافه پرداخت دو میلیارد ینی مرتضوی به زنجانی خبر داد.

 نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی در نهمین جلسه محاکمه متهمان نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در قرائت شکایت تامین اجتماعی از بابک زنجانی و ح.ف.ه متهم ردیف سوم پرونده اظهار کرد: بر حسب اسناد و مدارک موجود در پرونده، تفاهم‌نامه‌ای به شماره ۱۰۰۰/۹۱/۹۱۵۳ مورخ ۲۷ آذر ماه سال ۹۱ بین شرکت هولدینگ سورینت قشم به نمایندگی بابک زنجانی و ح.ف.ه و سازمان تأمین اجتماعی به نمایندگی سعید مرتضوی و مدیرعامل وقت شرکت شستا منعقد می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع تفاهم‌نامه خرید تعدادی از شرکت‌های متعلق به سازمان تامین اجتماعی به شرح لیست پیوست از طریق هولدینگ سورینت قشم و بر اساس مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی بوده است. در پویست مربوطه، شرکت‌ها به سه دسته تقسیم شده که دسته نخست شامل ۶۱ شرکت غیر بورسی، ۳۰ شرکتی که در مقام رد دیون توسط دولت به تامین اجتماعی واگذار شده بود و ۴۷ شرکت بورسی که مجموع آنها ۱۳۸ شرکت بوده است.

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی گفت: مبلغ تفاهم‌نامه تا سقف چهار میلیارد یورو معادل ین ژاپن تعیین می‌شود. شرکت هولدینگ سورینت قشم مبلغ مذکور را در حساب ارزی نزد بانک مسکن به موجب نامه‌ای از طرف مدیر عامل وقت بانک رفاه، معرفی شده بود، واریز می‌کند.

وی عنوان کرد: در تفاهم نامه ذکر شده است مسئولیت وجه بر عهده خریدار خواهد بود و چنانچه در اثر تحریم قبل از واریز مشکلی بوجود بیاید، رفع و حل آن به عهده شرکت هلدینگ بوده است.

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی به تعهدات این سازمان در این تفاهم نامه اشاره و تصریح کرد: تامین اجتماعی موظف بوده پس از دریافت وجه در حساب معرفی شده یک فقره چک معادل مبلغ دریافتی به شرکت هلدینگ به عنوان ضمانت ارائه کند. همچنین تامین اجتماعی متعهد می‌شود مبلغ دریافتی را تا زمان قطعی شدن معامله از حساب خود نزد بانک مسکن به نام بانک رفاه خارج نکند.

وی گفت: در تاریخ ۲۸ آذر سال ۹۱ سعید مرتضوی مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی، خواستار افتتاح حساب ارزی در بانک مسکن می‌شود که این کار صورت می‌گیرد. متعاقب انعقاد تفاهم‌نامه، مدیر امور بین الملل بانک مسکن طی نامه‌ای مورخ سه دی ۹۱، که بعدها خلاف واقع بودن آن در تحقیقات مشخص شد اعلام می‌کند حواله ارزی دریافتی به مبلغ ۴۴۲ میلیارد و ۵۲۴ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۵۰۰ ین ژاپن از بانک «اف آی بی‌ بی» و نظر به درخواست افتتاح حساب ارزی توسط تامین اجتماعی واریز می‌شود.

نماینده حقوقی تامین اجتماعی افزود: متعاقب این موضوع رئیس هیئت مدیره هلدینگ سورینت طی نامه ای دست نویس از مدیرعامل تامین اجتماعی تقاضا می‌کند پیرو موضوع تفاهم‌نامه و به لحاظ سهولت در انجام مراحل کار ۵ فقره چک با همان مبلغ صادر شود در همین راستا و در ساعات پایانی آن روز سعید مرتضوی چک شماره ۸۲۳/۵۹۱۳۵۱ به مبلغ ۴۴۲ میلیارد و ۵۲۴ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۵۰۰ ین ژاپن در وجه شرکت هلدینگ شرکت سورینت را که قبلاً صادر شده بود تغییر داده و ۵ فقره چک، هر کدام به مبلغ ۸۸ میلیارد و ۹۰۴ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۹۰۰ ین ژاپن صادر می‌کند؛ یعنی بیش از ۲ میلیارد ین میان رقم مورد توافق و رقمی که معادل آن چک صادر شده، اختلاف وجود دارد که این مساله در شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: مدیر امور بین الملل بانک مسکن برخلاف مطالب مندرج در نامه پیشین، اعلام می‌کند با عنایت به اینکه بانک مالزی که حواله ارزی آن سازمان در این بانک است تحریم شده، لذا حواله مورد نظر قابلیت انتقال ندارد یعنی در اینجا بانک مسکن برخلاف گواهی قبلی خود که اعلام کرده بود مبلغ به حساب ارزی سازمان تامین اجتماعی نزد بانک مسکن واریز شده، اعلام می‌کند این مبلغ به حساب بانک مسکن طی یک حواله در بانک مالزی ارسال شده است که در این ارتباط شکایتی را از مدیران بانک مسکن مطرح کرده‌ایم.

نماینده حقوقی تامین اجتماعی گفت: مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی طی نامه‌ای به تاریخ یکم مهرماه ۹۲ از بابک زنجانی می‌خواهد ۵ فقره چک امانی این سازمان را ظرف مدت ۱۰ روز عودت دهد اما زنجانی با کمال تعجب اعلام می‌کند چک‌های مذکور امانی نبوده و مبلغ مورد توافق به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است و چک‌ها نیز در راستای رد دیون به وزارت نفت تحویل داده شده است.

آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور آزمون آزمایشی وکالت  آزمون طبقه بندی وکالت آزمون آزمایشی وکالت ۹۵ آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵  آزمون قضاوت  آزمون وکالت  تکمیل ظرفیت دوره آمادگی قضاوت  دوره آمادگی قضاوت ۹۵  دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵ سردفتری  قانون مجازات اسلامی  قضاوت ۹۵  منابع آزمون سردفتری  منابع آزمون سردفتری ۹۴  منابع آزمون قضاوت  منابع آزمون قضاوت ۹۵  منابع آزمون وکالت  منابع آزمون وکالت ۹۴  منابع آزمون وکالت ۹۵ نظام وظیفه  وکالت ۹۴ وکالت ۹۵  کارشناسی ارشد٬ کانون  کانون مرکز کانون وکلا  کلاس آمادگی آزمون قضاوت  کلاس آمادگی آزمون وکالت  کلاس آمادگی وکالت ۹۵ کلاسهای آمادگی وکالت آخرین مصوبات قانونی نظریه های مشورتی