آشنایی با سوابق مقام رسیدگی کننده پرونده اسکودا

جزئیاتی از اختلاس ۱۵میلیارد تومانی بنیادشهید

تجسس ماموران سازمان بازرسی کل کشور در امور مالی بنیاد شهید به کشف اختلاسی ۱۵میلیارد تومانی منجر شد که بنیاد شهید اعلام کرد: در این پرونده با سازمان بازرسی همکاری داشته و درخواست اشد مجازات را برای این متهم می‌کند.

مهر: چندی پیش ماموران سازمان بازرسی کل کشور در جریان بررسی وضعیت مالی بنیاد شهید با مورد مشکوکی رو به رو شدند. بررسیهای اولیه نشان می‌داد در جریان پرداخت حق بیمه افراد تحت پوشش بنیاد به یکی از شرکت‌های بیمه، چندین میلیارد تومان به حساب دیگری واریز شده است. از این رو بازرسان به بررسی اسناد موجود پرداختند تا زوایای پنهان این ماجرا آشکار شود. تحقیقات در این باره حاکی از آن بود که یکی از مسئولان باسابقه بخش تسهیلات پشت پرده این ماجرا حضور دارد که در جریان پرداخت حق بیمه افراد تحت پوشش این اختلاس کلان را رقم زده است. بررسی اسناد نشان می‌داد در حالی که مبلغ بدهی بنیاد به شرکت بیمه ۵ میلیارد تومان بود این مدیر مبلغ ۹ میلیارد تومان به حساب این شرکت واریز کرده است.

ادامه ردیابی‌ها فاش کرد این مسئول بعد از مدتی با اعلام اینکه به دلیل اشتباه ۴ میلیارد بیشتر به حساب شرکت بیمه واریز شده از مدیران بیمه خواست این مبلغ به حسابی که او اعلام می‌کند واریز شود. پرونده این اختلاس روی میز بازپرس مفاخری، رئیس شعبه ۲ دادسرای ناحیه ۶ (خارک) تهران قرار گرفت تا در این باره تصمیم گیری شود. در این مرحله اطلاعات تازه تری درباره اختلاس میلیاردی به دست آمد که جای تردیدی در متهم بودن این مقام بنیاد باقی نمی‌گذاشت.
اوایل ۱۳۸۸ بود که بیمه طرف قرارداد بنیاد که مسئولیت بیمه عمر ایثارگران را بر عهده داشته ضمن اعلام ضرر و زیان، درخواست جبران ضرر حاصل از اعمال قرارداد فی مابین را می‌کند که منجر به صدور دستور بررسی توسط ریاست سابق بنیاد می‌گردد.

متهم این پرونده که دو سال قبل بازنشسته شده در اقدامی انفرادی و با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود مبلغی را بعنوان جبران ضرر و زیان در وجه بیمه طرف قرارداد کارسازی می‌کند و متعاقب آن ضمن تبانی با برخی از مدیران و کارکنان بیمه و با افتتاح حساب جدیدی در یکی از بانک‌ها و با دو امضاء نسبت به واریز مبلغی به مراتب کمتر از مبلغ اعلام شده توسط رسانه‌ها اقدام و شخصا وجه مذکور را از حساب فوق برداشت می‌نماید.

با درز این خبر و رسانه‌ای شدن آن بنیاد شهید و امور ایثارگران در توضیح خود به خبرنگار مهر اعلام کرد: این فرد به شکل ماهرانه‌ای نقشه اختلاس را طراحی و اجرا کرده بود اما اشتباهش در استفاده از حساب یک بانک دیگر دستش را برای ماموران سازمان بازرسی کل کشور رو کرد. در حالی که همه امور مالی بنیاد از طریق یکی از بانکهای دولتی انجام می‌شد این شخص پول‌ها را به حساب دیگری واریز کرده بود.

از سویی بررسی این حساب نیز آشکار کرد مدیر متخلف با استفاده از پولهای بیت المال چندین باب خانه خریده است. در حالی که هنوز پرونده در مرحله تحقیقات بود این شخص به نام رضا که از تحت نظر بودن خود مطلع شده بود، با گروهی از ماموران پرونده تماس گرفت و رشوه کلانی به آن‌ها پیشنهاد کرد.

این مرد که تصور می‌کرد ماموران پیشنهاد او را بپذیرند به آن‌ها وعده یک و نیم میلیارد تومان رشوه داد. این پیشنهاد فرصت مناسبی بود تا شواهد و مدارک علیه این مرد تکمیل شود. به همین دلیل ماموران با هماهنگی بازپرس پرونده در قراری صوری در پارک لاله حاضر شدند. رضا که نگران برملا شدن نقشه اختلاسش بود از ماموران استقبال گرمی کرد و از آنان قول گرفت تا پرونده اختلاس مختومه شود. وی سپس یک و نیم میلیاردی را که وعده داده بود در قالب چند فقره چک به ماموران داد اما درست در‌‌ همان زمان سردی دستبند را در دستانش حس کرد و به پلیس آگاهی منتقل شد.

زمانی که این مرد پای میز بازجویی نشانده شد در حالی که همه شواهد و مدارک را علیه خود می‌دید، اختلاس ۱۵ میلیاردی از بنیاد شهید را بر عهده گرفت و چگونگی ارتکاب آن را شرح داد.

همچنین روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد: شناسایی و دستگیری متهم پرونده با همکاری بنیاد و سازمان بازرسی انجام شده و از مراجع ذیربط مصرانه درخواست دارد بدون کوچک‌ترین چشم پوشی به تخلف صورت گرفته رسیدگی و متخلف یا متخلفین مربوطه را به اشد مجازات محکوم و از این بنیاد مقدس نیز اعاده حیثیت نمایند.


عبرت نیوز: سایت ارگان دولت ادعا کرد که اختلاس مربوط به دوره ریاست قبلی بنیاد شهید است

ایران نوشت: اختلاس در بنیاد شهید به 2 سال قبل مربوط می شود.  یکی از مدیران اداری مالی بنیاد مبالغی از حق بیمه عمر افراد تحت پوشش این نهاد را به صورت غیرقانونی در حساب‌های مالی بنیاد شهید جابجا کرده است.  وی برای این منظور، ابتدا هنگام پرداخت حق بیمه افراد به شرکت بیمه، تعمدا چند میلیارد بیشتر واریز می کرد.

وی پس از مدتی با تبانی چند مسوول بیمه، نامه ای به مسوولان آن شرکت می فرستاد که در آن به اشتباهی بودن مبلغ واریزی اشاره می شد. اما برای باز گرداندن مبالغ اضافه، یک حساب شخصی معرفیمی شد. به این ترتیب، چندین میلیارد ریال از بیت‌المال که سهم خانواده‌های شهدا و ایثارگران بوده، به طور غیرقانونی به حساب شخصی این مسئول مالی اداری واریز شده است.

بر اساس پیگیری های خبرنگار شبکه ایران، در حال حاضر پرونده اختلاس روی میز بازپرس مفاخری، رئیس شعبه 2 دادسرای ناحیه 6 (خارک) تهران قرار دارد. مسولان بنیاد می گویند این پرونده هنوز در مرحله تحقیق مقدماتی و در اختیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران است که پس از نهایی‌ شدن گزارش و رسیدگی در دادگاه، اطلاع‌رسانی خواهد شد. هر چند در ابتدای امر برخی روزنامه ها و سایتهای خبری قصد برپا کردن جنجال خبری در این خصوص داشتند اما با فروکش کردن موضوع جزئیات تازه ای از این ماجرا روشن شده است.
انگونه که از شواهد و قرائن پیداست این اختلاس در دوره مدیریت قبلی بنیاد صورت گرفته و مبلغ اختلاس شده نیز نه 15 میلیارد ریال، بلکه 6 میلیارد تومان بوده که گویا با پیگیری های صورت گرفته اکثر این مبلغ به حساب بنیاد بازگشته است.
هر چند روایات در خصوص نحوه انجام این اختلاس  مختلف است اما معتبرترین برداشت از آن حاکی است مسئول یاد شده بعد از مدتی با اعلام این که به دلیل اشتباه، 6 میلیارد تومان بیشتر به حساب شرکت بیمه واریز شده از مدیران بیمه می خواهد مبلغ مورد نظر به حسابی که او اعلام می کند واریز شود. جالب آنست که در چند سال اخیر بانک طرف حساب بنیاد بانک ملی ایران بوده است اما پول ریخته شده به حساب شخصی فرد، به بانک دیگری ریخته شده است. در ادامه ماجرا نیز این شخص حسابی به نام یک شرکت با دو امضا ء باز کرده و پول را برداشت می کند .

نحوه کشف اختلاس نیز از موضوعات جالب توجه ماجرا است. هر چند تلاش کارشناسان سازمان بازرسی کل کشور در کشف این اختلاس، قابل تقدیر است، اما مسوولان بنیاد می گویند موضوع این اختلاس برای اولین بار در بخش بازرسی و حقوقی خود بنیاد کشف شده و پس از آن با سازمان بازرسی مطرح می شود .  سازمان بازرسی نماینده ای را می فرستد تا در نهایت با همکاری کارکنان خود بنیاد موضوع بررسی می شود .
بنا بر اطلاعات به دست آمده، عامل اختلاس،  با روی کار آمدن آقای زریبافان در سال 1389 خود را بازنشسته کرده و از سازمان رفته است .