«سلاح گرم» یک سوم قتلهای امسال را رقم زد

سهم ۳۴ درصدی سلاح گرم در قتلها، افزایش ۱۸ درصدی جعل و کلاهبرداری، کاهش ۵ درصدی وقوع قتل، کاهش ۷٫۵ درصدی سرقت و افزایش ۲۵ درصدی پرونده های زمین خواری از جمله موضوعاتی بود که رئیس پلیس آگاهی ناجا در دیدار با جمعی از نمایندگان مردم خبر داد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، سردار محمدرضا مقیمی در حاشیه بازدید تعدادی از اعضای کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی از مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا با ارائه گزارشی از عملکرد پلیس آگاهی در ۶ ماهه نخست امسال اظهار کرد: از سال ۷۰ تا ۸۸ نرخ وقوع سرقت هر ساله با شیب ملایم حدود یک تا دو درصد، رشد داشت و کشفیات پلیس در این حوزه نیز تقریبا با همین نرخ رشد رو به افزایش بود ولی از سال ۸۸ و ۸۹ با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی، نرخ وقوع سرقت با رشدی چشمگیر، سیر صعودی یافت و حتی این رشد در بازه ای از زمان به بیش از ۵۰ درصد نیز رسید.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با تاکید بر اینکه «سرقت» یک پدیده اجتماعی است، افزود: در بهمن ماه سال ۹۲، قرارگاهی به  منظور مقابله با سرقت در نیروی انتظامی تشکیل شد و طی دو ماه پایانی آن سال موفق به کاهش سیر صعودی سرقت شدیم. از این رو در اردیبهشت ماه سال ۹۳ و با توجه به تجربه موفق این قرارگاه، فعالیت قرارگاه سرقت مجدداً از سر گرفته شد و در پایان سال ۹۳، نرخ رشد وقوع سرقت در کشور کنترل شد و رشد این جرم نسبت به سال قبل از آن به ۲ درصد رسید.

• کاهش ۷٫۵ درصدی سرقت و افزایش ۴٫۸ درصدی کشفیات در شش ماهه نخست ۹۴

وی با اشاره به آمار وقوع سرقت در ۶ ماهه نخست امسال گفت: خوشبختانه در شش ماهه اول سال ۹۴ و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شاهد کاهش ۷٫۵ درصدی وقوع سرقت بودیم و این در حالی است که نسبت وقوع سرقت به کشف نیز با رشدی ۴٫۸ درصدی همراه بود.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه اجرای ۳۰ مرحله طرح عملیاتی، ۲۱ مرحله طرح دستگیری سارقان و محکومان متواری، طرح های شناسایی سارقان حرفه ای و انهدام ۴ هزار و ۴۶۹ باند سرقت را گوشه ای از فعالیت های پلیس آگاهی در شش ماهه نخست امسال برشمرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه نتایج حاصل از فعالیت قرارگاه مبارزه با سرقت ماحصل تلاش و تمرکز تمامی پلیسهای تخصصی از جمله اطلاعات، پیشگیری، راهور و آگاهی است، اهداف راه اندازی این قرارگاه را در وهله اول تمرکز و هم افزایی توان داخلی ناجا و در وهله بعد مسئول سازی نهادها و ارگاههای دولتی و خصوصی در جهت مبارزه با سرقت عنوان کرد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا محیط جرم، سارق و مالباخته را سه ضلع اصلی وقوع جرم سرقت عنوان کرد و گفت: با توجه به این سه ضلع و کنترل هریک از این اضلاع می توان موضوع سرقت را کنترل کرد؛ به عنوان مثال افزایش روشنایی معابر و استفاده از سیستمهای امنیتی، از جمله مواردی است که می تواند محیط جرم را برای مجرمان تنگ کند.

• پول نقد موجود در برخی از خانه ها از پول نقد شعب بانکها نیز بیشتر است

وی ادامه داد: علاوه بر این موارد هوشیاری شهروندان در برابر شیوه های سرقت و کنترل سارقان از جمله مواردی است که می تواند فرصت سرقت و وقوع این جرم را به حداقل ممکن برساند ولی متاسفانه برخی پرونده های تشکیل شده در پلیس آگاهی نشان می دهد که شهروندان نسبت به این موضوع آگاهی لازم را ندارند چراکه به عنوان مثال در یکی از پرونده ها، سارقان حدود یک میلیارد تومان و در پرونده دیگری، ۷۰۰ سکه طلا را درحالی از منازل به سرقت بردند که هیچ سیستم امنیتی در این منازل وجود نداشت.

مقیمی با بیان اینکه در برخی از موارد پول نقد و مسکوکات موجود در منازل شهروندان از شعب بانک ها نیز بیشتر است، بر لزوم آموزش شهروندان برای ایمن سازی منازل و محیط کارشان تاکید کرد.

• کاهش ۵٫۳ درصدی وقوع قتل و افزایش ۹ درصدی کشف در شش ماهه نخست امسال

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه این بازدید، به تشریح جزئیاتی از آمار وقوع جرائم جنایی در کشور پرداخت و گفت: در سال ۸۷، ۴ هزار و ۴۶۳ فقره جرائم جنایی در کشور رخ داد که این میزان در سال ۹۳ با شیبی ملایم به ۵ هزار و ۳۴۴ مورد رسید ولی خوشبختانه امسال شاهد کاهش ۵٫۳ درصدی وقوع قتل در شش ماهه نخست امسال بودیم.

وی افزود: همچنین در شش ماهه نخست امسال، میزان کشف قتل نیز به میزان ۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

• استفاده از «سلاح گرم» یک سوم قتلهای امسال را رقم زده است

مقیمی در خصوص آمار نحوه وقوع قتل در کشور نیز خاطرنشان کرد: طبق آمار به دست آمده، ۳۴٫۶ قتلهای کشور به وسیله سلاح گرم رخ داده که به نسبت مدت مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته است ولی امسال قتل با سلاح سرد سهمی ۳۷ درصدی را داشته و با رشدی ۲٫۸ درصدی همراه بوده است.

• ارتباط ۴۰ درصدی آدم ربایی ها با جرائم مواد مخدر 

رئیس پلیس آگاهی ناجا از ثابت ماندن آمار وقوع آدم ربایی در سال جاری خبر داد و گفت: طبق برآوردهای انجام شده ۴۰ درصد از آدم رباییهای انجام شده به جرائم مرتبط با مواد مخدر مربوط بوده است.

• افزایش ۱۸ درصدی جعل و کلاهبرداری در نیمه نخست امسال/ هشدار نسبت به کلاهبرداری خواستگارها

وی در ادامه ارائه گزارش عملکرد پلیس آگاهی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۸ درصدی وقوع جعل و کلاهبرداری در کشور طی شش ماه نخست امسال خبر داد و افزود: طبق آمار موجود، ۴۵ درصد موارد جعل و کلاهبرداری، به موضوع خرید و فروش اختصاص داشته و کلاهبرداری های پیامکی نیز سهم ۹ درصدی از پرونده های جعل و کلاهبرداری را به خود اختصاص داده اند.

مقیمی تاکید کرد: همچنین آمارهای موجود نشان از افزایش کلاهبرداری در پوشش ازدواج و خواستگاری است که در این زمینه باید هوشیاری شهروندان ارتقا یابد.

• لزوم توجه جدی تر به پلیس اقتصادی/ افزایش ۲۵ درصدی پرونده های زمین خواری

رئیس پلیس آگاهی ناجا در بخش دیگری از سخنانش به موضوع لزوم توجه جدی تر مجلس شورای اسلامی به لایحه پلیس اقتصادی پرداخت و در خصوص جرائم اقتصادی رخ داده در کشور گفت: در حال حاضر زمین خواری، تسهیلات غیرمجاز بانکی، اختلاس، پولشویی، فرار مالیاتی و تبانی در معاملات دولتی از جمله مهمترین پرونده های تشکیل شده در حوزه جرائم اقتصادی است.

وی در خصوص موضوع زمین خواری نیز خاطرنشان کرد: امسال علی رغم رشد ۲۵ درصدی تشکیل پرونده های زمین خواری نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد افزایش ۳۹ درصدی کشفیات در این حوزه نیز بودیم.

• لزوم توجه نمایندگان به تصویب قوانین متناسب با جرائم خشن

مقیمی در پایان این بازدید از نمایندگان خواست تا نسبت به تصویب قوانین متناسب با اعمال مجرمانه مرتکبین جرائم خشن و بالاخص جرم سرقت با سلاح سرد توجه بیشتری داشته باشند و در جهت تقویت و تجهیز فنی، اطلاعاتی و علمی پلیس، حمایت های لازم را به عمل آورند.

در پایان این بازدید نیز نمایندگان مجلس حاضر، برای حمایت هرچه بیشتر قانونی و فراهم کردن بسترهای لازم برای پلیس آگاهی، اعلام آمادگی کردند.

 

آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬اسکودا٬ اعلام نتیجه٬ تکمیل ظرفیت٬ قانون مجازات اسلامی٬ منابع٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون وکالت٬وکالت ۹۴٬ وکالت ۹۵٬کارشناسی ارشد