حاشیه‌های برگزاری آزمون دکتری 92

از سرمای سالن امتحان تا گلایه از سوالات “استعداد تحصیلی”

سومین آزمون نیمه‌ متمرکز دکتری در شرایطی برگزار می‌شود که در آن برای اولین بار سهم «آزمون» و«مصاحبه» در پذیرش شرکت‌کنندگان به صورت برابر در نظر گرفته شده است.

این شیوه برگزاری البته بازتاب‌های متفاوتی در میان داوطلبان داشته است. برخی داوطلبان معتقدند برگزاری آزمون تستی برای دوره دکتری که بخش قابل توجهی از زمان آن را به انجام پژوهش می‌گذرانند قابل قبول نیست و معیار خوبی برای سنجش سطح علمی و قدرت پژوهشی دانشجوی دکتری محسوب نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اما برخی دیگر از داوطلبان که روز جمعه در دانشگاه شهید بهشتی -به عنوان یکی از حوزه‌های برگزاری آزمون دکتری 92 حضور دارند- خواستار برگزاری آزمون متمرکز و انجام‌ نشدن مصاحبه از سوی دانشگاه‌ها هستند. این دسته از دانشجویان بر این اعتقادند که برگزاری آزمون متمرکز از دخالت و اعمال سلیقه دانشگاه‌ها و به نوعی از آنچه آن را «پارتی‌بازی» می‌خوانند جلوگیری می‌کند.

اما عده‌ای دیگری از داوطلبان نیز هستند که موافق برگزاری آزمون با همین سهم موجود هستند و می‌گویند که آزمون قدرت آموزشی و مصاحبه قدرت پژوهشی فرد را محک می‌زند و در عین حال قدرت اعمال سلیقه دانشگاه‌ها را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهد.

اما رییس سازمان سنجش آموزش کشور در این باره با اشاره به نظرسنجی از داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه نحوه پذیرش دانشجوی دکتری، می‌گوید: حدود 85 درصد از داوطلبان موافق برگزاری آزمون دکتری هستند، اما در این زمینه نباید افراط و تفریط کرد. باید پذیرش به گونه‌ای انجام شود که هم مردم و هم دانشگاه‌ها رضایت داشته باشند؛ بنابراین سهم 50 درصدی آزمون و مصاحبه منطقی به نظر می‌رسد و خواست مردم است.

آزمون دکتری ۹۲

در این شرایط یکی از داوطلبان که برای دومین سال متوالی در آزمون دکتری شرکت کرده از نحوه طرح سوالات آزمون ابراز رضایت می‌کند و آن‌ها را دشوارتر از سوالات آزمون 91 می‌داند.

او می‌گوید: سوالات آزمون دکتری باید به گونه‌ای باشد که تنها افرادی که به طور عمیق مطلب را آموخته‌اند قادر به پاسخگویی باشند و از این حیث کیفیت سوالات آزمون امسال افزایش یافته است.

در عین حال یکی دیگر از داوطلبان سوالات را به مراتب ساده‌تر از آزمون 90 توصیف می‌کند و می‌گوید: اگر کسی مطالب را خوانده بود می‌توانست به سوالات پاسخ دهد و پرسشها نسبت به آزمون سال 90 منطقی‌تر و ساده‌تر بودند.

این اظهار نظرهای متفاوت از سوی داوطلبان در حالی بیان می‌شود که قریب به اتفاق آن‌ها از سوالات بخش “استعداد تحصیلی” گله‌مندند و اعتقاد دارند که پرسشهای این بخش مفید و مربوط به رشته مورد نظرشان نیست.

آزمون دکتری ۹۲

آزمون دکتری 92 در حالی از صبح امروز (جمعه، 18 اسفندماه) با رقابت 218 هزار نفر در سراسر کشور آغاز شد که از روز پنجشنبه بارش برف و باران در کشور شرایط آب و هوایی خاصی را برای برگزاری این کنکور و مسیر رفت‌ و آمد داوطلبان به حوزه‌های امتحانی رقم زده بود.

طبق گفته داوطلبان به دلیل همین تغییر شرایط ناگهانی آب و هوا، سالن‌های برگزاری آزمون سرد بود؛ به طوریکه عوامل برگزاری آزمون با قرار دادن بخاری برقی سعی در گرم کردن فضای سالن داشتند که تحقق آن در یک سالن بزرگ با تعداد محدودی بخاری برقی کار سختی به نظر می‌رسید.

به گزاش ایسنا، آزمون دکتری 92 با برگزاری جداگانه آزمونهای دروس اختصاصی و استعداد تحصیلی صبح روز جمعه آغاز و آزمون زبان نیز بعدازظهر این روز برگزار شد. البته این نحوه برگزاری آزمون نیز به گفته داوطلبان مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود آورده بود. بسیاری از داوطلبان معتقد بودند که ایجاد فاصله زمانی بین این دروس برای برگزاری آزمون باعث خستگی آنها می‌شود. از طرفی داوطلبان باید زمانی را در هوای سرد محیط دانشگاه می‌گذراندند که البته به گفته مسئولان دانشگاه شهد بهشتی فضای مسجد و سلف دانشجویان برای این داوطلبان در نظر گرفته شده بود اما اکثر آنها ن در محیط دانشگاه مشغول قدم زدن بودند.

آزمون دکتری ۹۲

در این میان داوطلبانی نیز بودند که با توجه به نحوه برگزاری آزمون در دو نوبت انتظار داشتند که وزارت علوم برای داوطلبان ناهار تدارک دیده باشد؛ چرا که داوطلبان باید مسیری را طی می‌کردند تا برای صرف ناهار به خارج از دانشگاه بروند.

برخی دیگر از داوطلبان از دور بودن حوزه امتحانی تا محل سکونتشان گله می‌کردند، به طوریکه تعدادی از آنها از جنوبی‌ترین نقطه تهران به شمالی‌ترین نقطه شهر عزیمت کرده بودند.

از دیگر مشکلاتی که داوطلبان در برگزاری کنکور به آن اشاره کردند کیفیت صندلی‌های حوزه امتحانی بود که با توجه به ممانعت مسئولان برگزاری آزمون در دانشگاه شهید بهشتی از ورود خبرنگاران، بررسی این موضوع از سوی خبرنگار ایسنا مقدور نبود.

به گزارش ایسنا، سومین آزمون نیمه‌متمرکز دکتری تا بعدازظهر امروز (جمعه، 18 اسفندماه) ادامه دارد که به گفته رییس سازمان سنجش بیش از 13 هزار نفر از طریق این آزمون در دوره دکتری پذیرش می‌شوند.

آزمون دکتری ۹۲