مصاحبه با رتبه دوم کشوری آزمون قضاوت

خود را معرفی کنید.

اینجانب علی رحمانی زو، متولد سال ۱۳۷۰ و فارغ التحصیل رشته الهیات و فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه فردوسی می باشم. به فضل خدا توانستم در آزمون تصدی منصب قضاء سال۹۶، رتبه۲ کشوری آزمون قضاوت، رتبه ۳۰ را در کانون وکلا خراسان کسب کنم.

تاکنون چندبار در آزمون وکالت شرکت کرده اید و از چه تاریخی شروع به مطالعه برای آزمون وکالت نموده اید؟

اینجانب امسال برای اولین بار حق شرکت در در آزمون قضاوت و وکالت را داشتم. من از اواخر بهمن ماه که همزمان با آخرین ماه های خدمت سربازی­ام بود، با روزی ۴ الی۵ ساعت، شروع به مطالعه کردم. اما بعد از پایان خدمت سربازی در اوایل تیرماه بطور جدی و با روزی ۸-۱۰ ساعت، مطالعه ام را ادامه دادم که از ابتداء مهرماه و با شروع برنامه ۷۲۰ ساعته گروه آموزشی، ساعت مطالعه ام را به حداکثر خود که ۱۰-۱۲ ساعت در روز رساندم.

چه منابع درسی را مطالعه نموده اید؟

توصیه ای که به داوطلبان آزمون های آزمایشی دارم این است که اگر در موسسه­ای ثبت نام کرده اند، از جزوات موسسه غافل نشوند.منابع مطالعاتی من، برای درس مدنی، جزوه حقوق مدنی استاد حسن زاده، قانون مدنی در نظم حقوق کنونی و تست دکتر شهبازی بود.

در درس آئین دادرسی مدنی، جزوه استاد حسن زاده، قانون آئین دادرسی مدنی و ساده ساز آئین دادرسی مدنی فرحناکیان را مطالعه کردم.

در درس حقوق تجارت نیز من جزوه حقوق تجارت استاد حسن زاده را به همراه قانون تجارت و ساده ساز حقوق تجارت فرحناکیان مطالعه کردم.

منابع مطالعاتی من در درس اصول فقه، ۳ جلد اصول فقه کاربردی تالیف حسین قافی و دکتر سعید شریعتی به همراه جزوه اصول فقه استاد حسن زاده بوده است.

در درس جزا، جزوه پربار استاد جناب دکتر  محمدی را به همراه قانون مجازات اسلامی مطالعه کردم.

در نهایت در درس آئین دادرسی کیفری نیز از جزوه استاد جوان به همراه قانون آئین دادرسی کیفری بهره بردم.

مهمترین عامل موفقیت خود را در چه میدانید؟

آزمون وکالت و قضاوت، آزمونی تلاش محور و بسیار رقابتی است و برای موفقیت در آن­ها، داوطلبان نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق و منسجمی هستند. در واقع در این آزمون ها، جنگ جنگ اراده هاست و موفقیت نصیب کسانی می­شود که با انگیزه قوی­تری، تلاش کرده اند.

به داوطلبان عزیز توصیه می­کنم با علاقه و آرامش مطالعه کنید، چرا که استرس بسیار مضر است و بازدهی مطالعه داوطلبان را بسیار کم می­کند. اگر در هنگام مطالعه دیدید تمرکز ندارید، حتما استراحت کنید زیرا ادامه مطالعه در این شرایط، نوعی خودفریبی است و بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه استراحت، مجدداً پرانرژی شروع کنید و خواهید دید که این استراحت تمرکز را بهمراه خواهد داشت.

مطلب دیگر اینکه عامل دیگر موفقیت در ازمون وکالت از نظر اینجانب، فقط و فقط تکرار و تکرار است و داوطلبان تصورنکنند که با دو یا سه بار مطالعه مطالب حتما موفق می­شوند، بلکه تکرار مطالب باید به حدی باشد که مطالب کامل در ذهن ملکه شود و این مهم بدست نمی­آید مگر با تکرار و تکرار.

در کنار همه عواملی که در بالا گفتم، موفقیتم را پس از لطف خداوند، مدیون شرکت در کلاس های گروه آموزشی حسن زاده و موسسه فناوران توس، راهنمای ها و حمایت های پدرانه استاد بزرگوارم جناب حسن زاده و مشاوره ها و راهنمایی های دقیق و سودمند جناب شاه حسینی، مشاور محترم  موسسه هستم  که در مسیر سخت آزمون وکالت، لحظه من را تنها نگذاشتند.

قضاوت2