زیان رسانه‌ای‌شدن زودهنگام خطاهای پزشکی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با تشریح زیان‌های رسانه‌ای‌شدن زودهنگام خطاهای پزشکی گفت: عدم‌ثبت اشتباهات و قصورات پزشکی به‌صورت کامل و جامع به‌دلیل نبود قانون و حمایت‌های قضایی است.

 

سید سجاد رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت درباره وضعیت اشتباهات و قصورات پزشکی و پرستاری در ایران اظهار داشت: متأسفانه هنوز تعریف و مطالعه جامعی در زمینه اشتباه و قصور پزشکی و پرستاری در ایران صورت نپذیرفته است زیرا ثبت این موارد نیز کامل نیست و در کشورهایی که خوداظهاری اشتباهات و قصورات پزشکی و پرستاری انجام می‌شود به‌دلیل وجود آیین‌نامه و قوانین حمایتی است.

خوداظهاری خطا و اشتباه پزشکی از تعقیب قضایی مصون شود

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در توضیحات بیشتر عنوان کرد: استقبال از خوداظهاری درباره خطای پزشکی با حمایت‌های دستگاه قضا رخ می‌دهد، یعنی در دیگر کشورها پزشک و پرستاری که خطا و اشتباهی را به‌صورت داوطلبانه عنوان می‌کند از تعقیب قضایی مصون می‌ماند و اگر این خوداظهاری را انجام ندهد با او برخورد می‌شود ولی در ایران معکوس است و اگر قصوری عنوان شود با او برخورد می‌شود به‌طوری که فرد از این خوداظهاری پشیمان می‌شود.

منشور بیمار به یک تابلو تنزل یافته است

رضوی همچنین به قانون و منشور حقوق بیمار گریزی زد و گفت: این منشور نیز در حد نصب در تابلوهای بیمارستانها تنزل یافته است درحالی که باید منشور حقوق بیمار هر دو گروه خدمت دهنده و خدمت گیرنده را مورد حمایت قرار دهد و لازمه آن شفاف شدن منشور حقوق بیمار است.

رسانه‌ای‌شدن خطای پزشکی پس از حکم دادگاه

رضوی ادامه داد: با خوداظهاری و ثبت خطاهای پزشکی ما باید به اصلاح فرایند دست پیدا کنیم ولی یک مشکل بزرگی که در این زمینه وجود دارد این است که خطای پزشکی هنوز در دادگاه بررسی نشده رسانه‌ها به آن به‌صورتی نادرست می‌پردازند درحالی که اصلاً جای خطای پزشکی در رسانه نیست مانند کشورهای دیگر که پس از حکم دادگاه و محاکم قضایی به چنین مواردی می‌پردازند و آن را بررسی می‌کنند تا فرایند حوزه سلامت اصلاح شود.

وقتی پزشکان ترسو می‌شوند

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت درباره زیان زودهنگام رسانه‌ای شدن خطاهای پزشکی گفت: در وهله نخست اعتماد به نفس پزشک از دست می‌رود و پزشک از اقدامات ریسک پذیر برای بهبود بیمار خواهد ترسید، و بدون اینکه فرایند حوزه سلامت اصلاح شود فقط با پزشک یا پرستار برخورد قهری می‌شود، درحالی که باید ثبت و خوداظهاری درباره خطا، قصور و اشتباهات پزشکی و پرستاری در نهایت به رفع مشکلات سلامت منجر شود که این کار نیاز به قانون برای حمایت‌های قضایی از کادر پزشکی دارد.

انتهای پیام

 

 

 

کانال گروه آموزشی حسن زاده:   https://telegram.me/vakilrahnama1   

  وب سایت وکیل راهنما:www.vakilrahnama.com

 

 

 

آزمون وکالت ، آزمون وکالت ۹۶ ، دوره های آمادگی آزمون وکالت ، آزمون قضاوت ، منابع آزمون وکالت ، منابع آزمون قضاوت ، منابع آزمون وکالت ۹۶ ، منابع آزمون قضاوت ۹۶ ، آزمون وکالت ۹۶