دولت و قوه‌قضاییه کانون‌های وکلا را به عنوان یک واقعیت قبول کنند

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: انتظار ما از دولت و قوه قضاییه این است که ما را به عنوان یک واقعیت قبول کنند و با ما مذاکره داشته باشند و کانون را نه به عنوان رقیب بلکه به عنوان رفیق در فرایند عدالت قضایی قبول کنند.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، علی نجفی توانا در شصت‌وسومین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری که شب گذشته(یکشنبه) در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد اظهار کرد: هفتم اسفند، روزی مقدس است زیرا شما وکلا به عنوان مدافعان حق و سربازارن عرصه عدالت قضایی و اجتماعی بعد از سال‌ها مجاهدت، ایستادگی و مقاومت موفق شدید استقلال قانونی خود را به عنوان یک نهاد مدنی به دست آورید.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به حضور چشمگیر مردم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، گفت: علت جابه‌جایی زمانی برگزاری مراسم تقارن روز وکیل با انتخابات بود که خوشبختانه با ظهور یک حادثه دیگر و حضورر ملت در پای صندوق‌های رأی مواجه بودیم. مردم با انتخاب خود زمینه‌ای را فراهم کردند که تصور می‌کنم در پسابرجام امکان توسعه فراهم شده و در جمع انتخاب شده‌ها برخی از وکلای دادگستری هم حضور دارند.

نجفی توانا ادامه داد: وجود نهاد وکالت در کشور تجلی جلب مشارکت مردم در اداره کشور است؛ مشارکتی که شاخص آن مردم سالاری محسوب می‌شود.  وکلا با اشراف به قانون، هرگونه تخلف را رصد کرده و با آن برخورد می‌کنند، حاکمیت در تعامل با وکلا و وکلا در تعامل با حاکمیت می‌توانند نظم را حاکم کنند نظمی که در کشور ما رنگ باخته و متاسفانه نظم‌گریزی افزایش یافته است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز خاطرنشان کرد: کانون‌های وکلای ایران همواره ثابت کرده‌اند که در خدمت مردم و در مسیر اجرای عدالت گام بر می‌دارند. متاسفانه وکلای جوان عمدتاً از لحاظ کار در مضیقه هستند و جوان‌های وکیل ما مشکلات عدیده‌ای در ایجاد دفتر، تأسیس مجموعه وکالتی و پرداخت هزینه‌های روزانه‌شان دارند.

نجفی توانا تصریح کرد: انتظار ما از دولت و قوه قضاییه این است که ما را به عنوان یک واقعیت قبول کنند و با ما مذاکره داشته باشند و کانون را نه به عنوان رقیب بلکه به عنوان رفیق در فرایند عدالت قضایی قبول کنند.

وی به استقلال نهاد وکالت اشاره کرد و گفت: اگر نهاد وکالت وابسته باشد وکیل دادگستری حین و بعد از دفاع احساس امنیت نخواهد کرد بنابراین بدیهی‌ترین نیاز ما، نیاز به امنیت دفاعی است که اگر نباشد امکان دفاع از موکل وجود نخواهد داشت.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اولین شرط توسعه اقتصادی را امنیت قضایی عنوان کرد و گفت: این امر ممکن نیست مگر اینکه نهاد وکالت مستقل از حاکمیت و در چارچوب قانون حضور داشته باشد، ما نظارت قانونی را همیشه قبول داریم به شرطی که این نظارت شکل دخالت پیدا نکند.

نجفی‌توانا به تعامل با دستگاه قضا که در چند ماه گذشته شروع شده اشاره کرد و گفت: این تعامل نشانه‌های بارزی از پذیرش نهادهای وکالت را نشان می‌دهد و باید در مسیری به حرکت درآئیم که احترام به وکیل دادگستری همانند احترام به قاضی در زمانی که وکیل انجام وظیفه وکالت می‌کند را به عنوان یک واقعیت بپذیریم.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه دولت تاکنون حضور وکلا را بر نمی‌تابید، گفت: امروز قوه مجریه بازنده بزرگ مراجع قضایی است زیرا حضور وکلای توانمند را بر نمی‌تابند، باید بپذیرند وکلا آماده هرگونه دفاع از دولت در محافل داخلی و خارجی هستند. قوه مقننه باید بپذیرد که اگر حقوقدانان ما نباشند امکان تصویب قوانین جامع وجود ندارد.

وی با اشاره به انعقاد چندین تفاهم‌نامه با قوه مجریه و قضاییه گفت: این تفاهم‌نامه‌ها به امضا رسید چرا که احساس کردند نهاد وکالت امکان اقدامات تخصصی را دارد.

نجفی توانا با بیان اینکه ۵۰ درصد وکلا را جوان‌های زیر ۴۰ سال تشکیل می‌دهند، گفت: انتظار می‌رود تا فضایی فراهم شود که این جوان‌ها که بخشی از آنها را قضات و کارمندان دادگستری تشکیل می‌دهند بتوانند در فضایی بهتر به کار وکالت بپردازند.

وی تصریح کرد: در روزهای پیش رو و شاید در ماه‌های پیش رو لایحه جامع وکالت را خواهیم دید که در مجلس مطرح خواهد شد، من از نمایندگان مجلس به ویژه آنهایی که با شعار قانونگرایی به ما اینگونه نوید دادند می‌خواهم که در رسیدگی به لوایح و رسیدگی به امور مملکت از قانون تبعیت کنند.

در این مراسم از دو تابلو فرش تمثال استاد ناصر کاتوزیان که توسط یکی از وکلا بافته شده بود، رونمایی شد.

همچنین در این مراسم از وکلای پیشکسوت و وکلای ایثارگر تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬ دوره آمادگی وکالت ۹۵٬ سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬ کارشناسی ارشد٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت