مدیران مسئول مطبوعات: خانه تکانی در مجلس ضروری است

سه تن از مدیران مسئول مطبوعات که خود را به عنوان نامزد اصلاح طلب در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران معرفی کرده اند، با انتقاد شدید از شرایط جامعه، نقش مجلس را در این زمینه موثر دانسته و «خانه تکانی» در آن را ضروری خواندند.

به گزارش ایرنا، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد، مصطفی کواکبیان مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری و محمد علی وکیلی مدیرمسئول ابتکار امروز شنبه در نشستی خبری با حضور خبرنگاران که در محل خانه تعاونی مطبوعات کشور در تهران برگزار شد، دیدگاههای خود را بیان کردند.

** حضرتی: آمار و گزارش های حوزه اجتماعی شرم آور است
مدیر مسئول روزنامه اعتماد در این نشست با بیان اینکه آمارها در حوزه مسایل اجتماعی بسیار شرم آور است، گفت: وضعیت در حوزه فرهنگ به مراتب بدتر از حوزه اجتماعی است.
وی افزود: تعداد افراد کتابخوان، روزنامه خوان و افرادی که به دیدن تئاتر و فیلم می روند همچنین تعداد اکران فیلم ها و برگزاری کنسرت ها در کشور در مقایسه با کشورهایی مانند کره جنوبی بسیار وحشتناک است و این نشان از وضعیت نابسامان حوزه فرهنگی کشور دارد.
حضرتی اظهار داشت: چرا نباید برای حجاب که دغدغه همه صاحبنظران و بزرگان است، بودجه ای مشخص شود و سازمان تبلیغات اسلامی پاسخگو نباشد. چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای اختیار نیست؟!
مدیر مسئول روزنامه اعتماد ادامه داد: وزارت ارشاد از یک سو ، مجوز برگزاری کنسرت می دهد و از طرفی، دستور لغو آن را صادر می شود، یا فیلمنامه ای تصویب و مجوز نمایش آن داده می شود اما پس از آن که تهیه کننده هزینه های زیادی را بابت آن فیلم متحمل شد، به او اجازه اکران نمی دهند چون متاسفانه فردی که در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حضور دارد و ممکن است تا به حال یک بار هم سینما نرفته باشد، درباره لغو مجوز فیلم نظر می دهد.
حضرتی که تجربه چهار دوره حضور به عنوان نماینده مجلس را دارد و در دوره های سوم تا پنجم نماینده مردم رشت و دوره ششم نماینده تهران بوده است، اظهارداشت: فقط ۱۴درصد از بودجه فرهنگی در اختیار یک وزارتخانه (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) است که مسئولیت کل مسائل فرهنگی را بر عهده دارد و ولی ۸۶ درصد دیگر این بودجه مشخص نیست دست چه کسی است؟!
به گفته حضرتی، افرادی نظیر فاطمه معتمد آریا، حاتمی کیا و کیارستمی که شخصیتهایی دارای اعتبار جهانی برای ما هستند همه از این وضعیت گلایه دارند.
وی با بیان اینکه چنین وضعیتی انگیزه کار را از کارگردانان و جذب مخاطب سلب می کند، اظهار داشت: باید با مشارکت حداکثری و رای به افرادی که دغدغه مسایلی چون فرهنگ کشور را در مجلس دارند بتوان گره های موجود را باز کرد.
حضرتی، مهمترین نیاز کنونی جامعه را تشویق مردم برای حضور گسترده در انتخابات دانست و گفت: امروز به خاطر جوهره و ذات مردم سالاری جمهوری اسلامی و حفظ امنیت ملی لازم است تصویری زیبا از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هفتم اسفند به دنیا و منطقه ارایه کنیم .
وی تصریح کرد: در صورتی که مشارکت در انتخابات مجلس ضعیف باشد، قطعا نتیجه آن مجلسی ضعیف خواهد بود از این رو نیاز است در چند روز باقی مانده همه تلاش کنیم تنور انتخابات را داغ کنیم. 
حضرتی با اشاره به موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای و اجرای برجام ادامه داد: در کشور ما کار بزرگی در این حوزه انجام شد و ملت، دولت و مجلس با وجود اختلاف سلیقه توانستند سربلند از آن بیرون آیند. 

** کواکبیان: قانون مطبوعات باید اصلاح شود
مصطفی کواکبیان مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری نیز در این نشست خواستار ورود اهل نظر و فکر به دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شد تا « یک خانه تکانی جدی در خانه ملت صورت گیرد.»
وی با بیان اینکه منزلت و بزرگی مجلس در چند دوره اخیر از دست رفته است، گفت: متاسفانه حوادث مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هیچ اهمیتی برای مجلس نهم ندارد چون هیچ واکنش جدی از سوی مجلس در قبال اخذ رانت های مختلف گرفته تا اختلاس های بزرگی که در کشور روی داد، ندیده ایم ولی در مقابل به آقای ظریف گفتند چرا رفتی در باره مساله هسته ای مذاکره کردی.
کواکبیان افزود: « بزرگترین هنر نمایندگان دوره کنونی مجلس این بود که صالحی را تهدید به سیمان کاری کنند در حالی که در مجلس رسما پول توزیع کردند و حتی اصولگراها نیز گرفتار آن شدند. ما معتقدیم چنین نماینده ای نمی تواند نظارت کند.»
کواکبیان که نماینده دوره هشتم مجلس از سمنان بود، در ادامه سخنانش در شرکت تعاونی مطبوعات کشور گفت: یکی از مشکلات کنونی کشور و مطبوعات این است که هنوز قانون جامعی برای رسانه ها و مطبوعات نداریم و معتقدم قانون مطبوعات فعلی جامعیت لازم را ندارد.
وی افزود: در شورایی که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته است، این مسئله را طرح کرده ایم تا برای اصلاح قانون مطبوعات که شامل فضای مجازی و سایبری باشد، کاری صورت گیرد .
مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری، یکی از برنامه های خود در صورت راهیابی به مجلس را تصویب قانون جامع مطبوعات دانست و از برخوردهای دوگانه در عرصه مطبوعات و روزنامه ها انتقاد کرد.
کواکبیان ادعا کرد:« برخی روزنامه های خاص هر چه دلشان بخواهد می نویسند و کسی نمی تواند چیزی بگوید ولی اگر ما یک جمله از دستمان در برود باید چند جا جوابگو باشیم و لذا معتقدیم همه چیز باید بر اساس قانون پیش برود و کسی یا گروهی حتی اصلاح طلبان نباید از رانت استفاده کنند.»

** وکیلی: صدای ملت باید در مجلس پژواک داشته باشد
مدیر مسئول ابتکار هم در این نشست با بیان اینکه مجلس وقتی در راس امور است که خط قرمز آن مردم باشد، گفت: صدای ملت باید در مجلس پژواک داشته باشد.
وکیلی، وجود برخی مشکلات نظیر بیکاری گسترده و نیز، افسردگی و بی اعتمادی را در جامعه به مثابه مین های خطرناک در عرصه اجتماعی توصیف کرد و تصریح کرد: مجلسی که رنگ ملت نداشته و درد مردم را احساس نکند، نمی تواند برای خنثی سازی این مین ها قانونگذاری مناسبی انجام دهد.
وی افزود: برای روشن شدن این مساله که مجلس در راستای کار آفرینی گام بر می دارد یا در جهت ورشکستگی بنگاه های کار آفرین ، باید کار کارشناسی انجام شود.
مدیرمسئول ابتکار در بخشی دیگر از سخنانش گفت: از روز نخست ریشه درخت توسعه در ایران را دلارهای نفتی تشکیل داده است. از این رو ، فرهنگ از همان روز در حال خزان است در حالی که اگر ریشه این درخت فرهنگ باشد، فرهنگ در جامعه اسلامی در راس و سینما و هنرمند در صدر قرار می گیرد.
وکیلی اضافه کرد: یکی از رویکردهای غلط در مجلس، طرح محوری آن و تصویب قانون هایی است که به جای گره گشایی، ایجاد گره و به جای آبادانی، ویران می کند.
وی با بیان اینکه لایحه نظام جامع رسانه ای و منزلت اهالی رسانه باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: در این صورت است که افراد می توانند دسترسی به خصوصی ترین اسناد در پستوی قدرت را پیدا کنند. بدون چنین قانونی، هیچ پرونده ای را نمی توان پیدا کرد که رسانه ها کاشف آن باشند بلکه آنها فقط ناقل اخبار هستند.
وکیلی همچنین از آنچه که آن را «سیستماتیک شدن فساد» در کشور خواند، انتقاد کرد و گفت که مجلس آینده حتما باید برای این موضوع بطور جدی چاره اندیشی کند.
در ادامه این نشست، «طاها عبدخدایی» و «ناصر زمانی» که خود را از اهالی مطبوعات و نامزد نمایندگی مجلس معرفی کردند، دیدگاههای خود را شرح دادند.
عبدخدایی، عملکرد مجلس را مورد انتقاد شدید قرار داد و زمانی از ضرورت تلاش برای ایجاد رونق اقتصادی در کشور سخن گفت.