چهره‌ نظارتی دادستان در سرنوشت پرونده‌های کیفری موثر است

دادستان عمومی و انقلاب تهران طی نشستی با سرپرست و دادیاران دفاع از کیفرخواست دادسرای عمومی تهران، به بررسی مشکلات مرتبط با حضور نمایندگان دادستان در جلسات محاکم دادگاه پرداخت.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در ابتدای این جلسه، کیان‌منش معاون دادستان و سرپرست واحد دفاع از کیفرخواست دادستانی تهران به ارائه‌ گزارشی از اقدامات دادیاران دفاع از کیفرخواست به ویژه از بعد آماری پرداخت و به مشکلات موجود در امر دفاع از کیفرخواست از جمله تأخیر در شروع جلسات دادگاه که تداخل در جلسات را در پی دارد و مبهم بودن اخطاریه‌های ارسالی از سوی دادگاه برای نمایندگان دادستان؛ به گونه‌ای که از نظر نام متهم، نوع اتهام، دادسرای صادر کننده کیفرخواست و مانند آن ناقص است، اشاره نمود.

 

وی افزود عدم دسترسی به نتیجه‌ رسیدگی به پرونده‌هایی که به طور مستقیم در دادگاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد حضور نمایندگان دادستان در این جلسات را با مشکل مواجه ساخته است.

 

کیان‌منش به اختلاف نظر موجود میان قضات دادسرا و دادگاه در تشخیص مصادیق جرایم تعزیری درجه‌های هفت و هشت که مطابق ماده‌ی ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری باید به طور مستقیم در دادگاه‌ها مورد رسیدگی قرار گیرند، اشاره کرد و افزود این اختلاف موجب رفت‌وآمد پرونده میان دادسرا و دادگاه می‌گردد که اطاله‌ دادرسی و بعضاً سرگردانی ارباب رجوع را در پی دارد.

 

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اشاره به نقش‌های مختلف دادستان در قوانین از جمله برخورد سخت و قاطع در مقابله‌ با جرایم است، چهره‌ نظارتی دادستان را که از نوع نرم‌افزاری است و از طریق دادیاران دفاع از کیفرخواست اعمال می‌شود را در سرنوشت پرونده‌های کیفری تأثیرگذار دانست.

 

جعفری دولت آبادی نقش دادیاران دفاع از کیفرخواست را به میزان الحراره‌ای‌ تشبیه کرد که دادستان از آن طریق از اقدام‌ها و تصمیمات دادگاه و دادسرا و چگونگی رسیدگی در مراجع قضایی آگاه می‌شود و از این طریق می‌تواند وضعیت موجود را رصد می‌کند.

 

وی هدف از تشکیل واحد دفاع از کیفرخواست در دادسرای عمومی تهران را اشراف بر وضعیت رسیدگی در دادگاه‌ها اعلام کرد و از نمایندگان دفاع در دادگاه‌ها خواست نظارت تام دادستان بر محاکم را محقق سازند و در تبیین نتیجه‌ چنین نظارتی اظهار کرد: این نظارت موجب اطمینان از این امر است که دادگاه‌ به وظایف خود عمل می‌نماید و داسرا نیز نباید از انجام تکالیف مقرر قانونی خود غافل شود.

 

وی با اعلام این‌که «تدبیر دادستانی بر تمرکز دفاع از کیفرخواست در یک واحد، با هدف تسریع در اطلاع‌رسانی به دادستان پیرامون جلسات رسیدگی در دادگاه اتخاذ شده است» اظهار کرد: دادستان در پایان هر روز باید از تعداد جلسات تشکیل شده، جلسات تجدید وقت شده، آراء صادره و وضعیت رسیدگی آگاه شود.

 

دادستان عمومی و انقلاب تهران در اهمیت موارد پیش گفته، نقش نمایندگان دادستان را به مانیتور پلیس تشبیه کرد که با نظارت بر سطح شهر، وضعیت آن را رصد می‌نماید و از دادیاران دفاع خواست در مورد نواقض موجود در کیفرخواست‌ها، نحوه‌ رسیدگی و اقدامات دادگاه تمرکز نمایند.

 

وی در کنار این ساختار متمرکز برای دفاع از کیفرخواست، به فلسفه‌ ایجاد دفاتر واحدهای مستقل در برخی نواحی از جمله دادسرای جرایم اقتصادی و کارکنان دولت پرداخت که ناشی از با اهمیت پرونده‌ها است و تلفیق این دو شیوه را به شرط آن که موجب دور شدن از هدف اصلی حضور نمایندگان دادستان در دادگاه نگردد، بلامانع دانست.

 

وی با انتقاد از دفاع انفعالی برخی دادیاران در دادگاه‌ها اظهار کرد: ادا کردن حق نظارت دادستان، منوط به دفاع فعال و مؤثر دادیاران دفاع از کیفرخواست می‌باشد.

 

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اعلام این‌که «لازم است شاخص‌هایی برای گزارش‌های نمایندگان تعریف شود تا این گزارش‌ها واجد حداقل‌های لازم باشند»، به برخی شاخص‌های ضروری مانند ذکر عنوان کامل اتهام و دادسرای صادر کننده کیفرخواست، تعداد شکات، وضعیت و اظهارات متهم، آثار و پیامدهای اقدامات متهم اشاره کرد.

 

وی در توضیح ضرورت توجه به عنوان اتهامی و وصف آن گفت: مسلماً پی‌گیری پرونده سرقت مقرون به‌ آزار یا سرقت مسلحانه از سوی دادستان ضروری است و لذا در گزارش‌ها وصف اتهام ذکر شود.

 

وی ذکر موارد نقص کیفرخواست در گزارش‌ها را الزامی خواند و از دادیاران خواست موارد عدم اعزام زندانی به جلسه‌ دادگاه و احکام مشتمل بر مجازات‌های خفیف و نامناسب را در گزارش خود قید نمایند.

 

جعفری دولت آبادی با تأکید بر لزوم رصد جرایم کلان شهر تهران از جنبه‌های مختلف مانند نوع جرم، تعداد شکات، خسارات ناشی از جرم به ویژه نسبت به جامعه و عنوان اتهامی، به ضعف ساختاری در دسترسی به این پرونده‌ها در محاکم اشاره کرد و خواستار ارایه گزارش این‌گونه پرونده‌ها به دادستان شد.

 

وی پیشنهاد کرد که معاونت دفاع از کیفرخواست، تمامی کیفرخواست‌های صادره از نواحی دادسرا را ملاحظه و پیگیری کند و اظهار امیدواری کرد که ایده‌های دادستانی در تشکیل واحد دفاع از کیفرخواست تحقق یابد.

 

دادستان تهران در پایان جلسه با تأکید بر اهمیت دادیاران دفاع از کیفرخواست اظهار کرد: زبان دادستان باید برّا، قلم وی قوی، حضور در محاکم مقتدرانه و نظارت فعالانه باشد.

 

وی به نمایندگان خود در دادگاه‌ها توصیه کرد که با مطالعه و اشراف بر پرونده‌ها قوی و عادلانه دفاع نمایند.

آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬کارشناسی ارشد٬ کانون٬کانون مرکز٬ کانون وکلا٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت٬ وکالت ۹۵

انتهای پیام