آزادی ۱۴ هزار زندانی در دو سال بدون یک ریال اعتبار دولتی

مدیرعامل‌‎ ستاد دیه‌کشور با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۳ تا پایان آذرماه امسال حدود ۱۴ هزار زندانی آزاد شده‌اند گفت: با اتکا به کمک‌های‌ مردمی در آزادی‌ زندانیان غیرعمد از دو سال گذشته هیچ اعتباری از سوی دولت دریافت‌ نکرده‌ایم.

به نقل از روابط عمومی ستاد دیه، سید اسدالله جولایی، درباره برنامه‌های ستاد دیه در ایام‌الله دهه فجر از آزادی حداقل ۳ زندانی در هر روز از این دهه در هر استان خبرداد و گفت: با اجرای این سیاست در تمام استان‌ها پس از پایان ایام دهه فجر حداقل ۹۶۰ نفر زندانی آزاد می‌شوند.

آزادی ۸ هزار و ۴۹۸ نفر زندانی به کمک ستاد دیه در سال گذشته

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه در سال گذشته ۸ هزار و ۴۹۸ نفر با کمک ستاد دیه از زندان‌ها آزاد شدند، گفت: این تعداد حدود ۷۲۵ میلیارد تومان بدهی داشتند، البته درحال حاضر حدود ۹ هزار و ۳۶۷ زندانی غیرعمد در زندان‌های کشور هستند که از این تعداد حداقل ۵۳ نفر بدهکار نفقه، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر بدهکار مهریه،  5300 نفر بدهکار مالی، ۲۰۰ نفر بدهکار در حوادث کارگاهی و حدود ۱۳۰۰ نفر بدهکار حوادث رانندگی هستند.

جولایی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد زندانی غیرعمد متعلق به استان‌های تهران، فارس، مازندران، اصفهان و گیلان است، تصریح کرد: از محل تسهیلات قرض‌الحسنه قریب به ۱۵ هزارنفر از سال ۸۴ تاکنون آزاد شدند.

کمک ۲ میلیارد تومانی مردم به ستاد دیه از طریق خودپردازها

وی با بیان اینکه بخش بیشتر بودجه ستاد از محل کمک‌های مردمی تامین می‌شود، گفت: طی ۲ سال گذشته دولت هیچ پولی را به ستاد دیه اختصاص نداده، هرچند که مجلس سال گذشته حدود ۵ میلیارد تومان برای ستاد مصوب کرد اما تاکنون یک ریال هم در اختیار ستاد قرار نگرفته  است.

جولایی با اشاره به اینکه در سال جاری حدود ۱۵۰ هزار نفر از طریق خودپردازها به ستاد دیه کمک کردند، گفت: میزان کمک های مردمی در سال جاری از طریق خودپردازها حدود ۲ میلیارد تومان است، البته از طریق مراجعه حضوری به ستاد هم ۲۰۰ نفر به میزان  یک و نیم  میلیارد تومان کمک کردند.

کمک ۳۶ میلیارد تومانی مردم به ستاد دیه درسال ۹۴

مدیرعامل ستاد دیه  با بیان اینکه در طی ۲۵ سال اخیر این ستاد ۹۱ هزار نفر را از زندان‌ها نجات داده است، گفت: طی ۶ ساله گذشته ۱۰۷۴ جشن گلریزان در کشور برگزار شده است، همچنین درسال جاری بیش از ۲۲۰ گلریزان اجرا شده، حتی در استان سیستان و بلوچستان هم قریب به ۲۰ گلریزان برگزار شده است.

جولایی همچنین با تاکید بر اینکه طی ۶ سال گذشته مردم ۱۶۳ میلیارد تومان به ستاد دیه کمک کردند، گفت: در سال ۹۴ مردم حدود ۳۶ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان به این ستاد کمک کردند، البته برای آزادی زندانیان در ۹ ماهه سال ۹۴ ،  ستاد دیه پنج هزار و ۴۸۶ نفر آزادی داشته که از این تعداد ۲۱۱ نفر زن و پنج هزار و ۲۷۵ نفر مرد بودند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه ستاد ۱۷۵ میلیارد تومان فقط از صاحبان حق و طلبکاران گذشت گرفته است، تصریح کرد: پایه اعطای تسهیلات قرض الحسنه به ستاد دیه در سال ۸۵ به ثمر نشست و در آن زمان ۲۰ میلیارد تومان مجلس به عنوان قرض‌الحسنه برای ستاد دیه مصوب کرد.

همکاری ستاد با سازمان اقتصاد اسلامی در جهت جذب منابع قرض‌الحسنه بدون کارمزد

وی گفت: در حال حاضر بانک‌های ملت، تجارت، رفاه و صادرات از بانک‌های عاملی هستند که تسهیلات قرض‌الحسنه به ستاد دیه پرداخت می‌کنند، البته مهم‌ترین اقدام ستاد با همکاری سازمان اقتصاد اسلامی ایران و بانک تجارت اعطای منابع قرض الحسنه بدون کارمزد برای آزادی زندانیان است.

جولایی با اشاره به اینکه در سال گذشته طبق آمارهای پلیس راهور ناجا ۲۲۱ هزار ۸۵۱ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند، گفت:  همچنین ۲۹۱ هزار و ۳۰۰ نفر مصدوم شدند که این آمارها بسیار نگران کننده است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار موتور سیکلت در خیابان‌ها تردد می‌کنند، افزود: ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزارخودرو نیز درسطح شهر فعالیت دارند، البته با تلاش‌های صورت گرفته کشته‌ها و تلفات در جاده‌ها به ۱۷ هزار نفر کاهش پیدا کرده است؛ هرچند که باید به این نکته تاکید کرد که در حال حاضر جامعه از فقر فرهنگی رنج می‌برد و به دلیل بی‌توجهی مردم به رعایت قانون تعداد بسیاری در جاده‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

تمدید قانون بیمه شخص ثالث به مدت یکسال و نیم در سال ۹۲

وی با یادآوری اینکه ستاد دیه و کمک به آزادی زنداینان نیازمند در سال ۶۹ فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: در آن مقطع زمانی مشکلات ستاد بسیار بود و تامین اعتباربرای آزادی زندانیان به سختی صورت می گرفت.

جولایی با یادآوری تصویب قانون بیمه شخص ثالث در سال ۷۴ ، ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که قانون بیمه شخص ثالث ناقص اجرا می‌شود بنابراین پس از برگزاری جلسات مختلف با کمیسیون اقتصادی مجلس و رایزنی با برخی کارشناسان در سال ۸۴ اصلاحاتی روی قانون انجام گرفت و با رأی نمایندگان به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه اصلاح قانون بیمه شخص ثالث برابر اصل ۸۵ پنجساله و به صورت آزمایشی اجرا شد، گفت: ستاد دیه اواخر سال ۹۱ طرح دائمی شدن قانون را پیشنهاد داد و پس از آن سندیکا در سال ۹۲ طرح اصلاح قانون را ارائه کرد، اما پس از بررسی‌های بسیار قانون بیمه شخص ثالث به مدت یکسال‌ونیم دیگر در سال ۹۲ تمدید شد.

مدیرعامل ستاد دیه افزود: در حال حاضر اجرای قانون تا پایان اسفند جاری اعتبار دارد، بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و توجه هیات رئیسه مجلس هفته گذشته ۶۸ ماده این قانون در راستای دائمی شدن تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

انتهای پیام /آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬کارشناسی ارشد٬ کانون٬کانون مرکز٬ کانون وکلا٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت٬ وکالت ۹۵