رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور درباره سردفتری که در پرونده بابک زنجانی به‌جای هشت میلیون تومان، هشت میلیارد تومان گرفته است، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا دشتی اردکانی در حاشیه گردهمایی سردفتران و دفتریاران استان تهران به مناسبت روز سند رسمی که با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره سردفتری که قاضی صلواتی گفته در بحث نقل و انتقال ملک پروژه ایران زمین به وزارت نفت، به جای ۱۰ میلیون تومان، هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از زنجانی پول گرفته است اظهار کرد: پرونده این فرد در محاکم قضایی و سازمان ثبت در حال رسیدگی است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اضافه کرد: با توجه به اینکه ابعاد این پرونده هنوز مشخص نیست، اجازه بدهید بعد از مشخص شدن ابعاد قضیه، درباره آن توضیح دهیم و بگوییم چه اتفاقی افتاده است. در این ماجرا ادعایی شده که باید رسیدگی‌هایی مربوطه در محاکم دادگستری و انتظامی تمام شود و سپس ما توضیح می‌دهیم چه اتفاقی افتاده است.

دشتی اردکانی در ادامه از اسکن اثر انگشت مراجعه‌کنندگان به دفاتر اسناد رسمی خبر داد و گفت: با توجه به ثبت اثر انگشت‌ها، به طور کلی جعل در اسناد از بین خواهد رفت. این طرح در تمامی استان‌ها اجرا شده و تهران آخرین استان در اجرای این طرح است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران آخرین مرحله ثبت آنی را اسکن دفاتر خواند و گفت: با این کار، اسنادی که قبلاً به صورت دستی نوشته شده است، اسکن می‌شوند و به طور کلی کاغذ در دفاتر اسناد رسمی حذف می‌شود.

دشتی همچنین در همایش گردهمایی سردفتران و دفتریاران استان تهران به مناسبت روز سند رسمی طی سخنانی اظهار کرد: برخلاف تصور اولیه و رایج منصب سردفتری یکی از منصب‌های دائما نو شونده و پویا است. اگر بگویم همچون دانش پزشکی است بیراهه نرفته‌ایم. سیر آن را طی همین ۳۰، ۴۰ سال اخیر که در نظر بگیریم متوجه این ویژگی می‌شویم. فنون و تکنولوژی جدید بر آن تأثیر گذاشته، تحولات زندگی موجب رویش جوانه‌ها و شاخه‌های مختلف حقوقی جدید در آن شده است و دیدگاههای مختلف و مدعیان درمان در آن فراوان گشته‌اند.

او افزود: گواهی امضای الکترونیک، تجارت الکترونیک، مالکیت زمانی، مالکیت معنوی، ثبت الکترونیک اسناد، فناورى اطلاعات جدید و طرح کاداستر و آمایش سرزمینی، زمین خواری، کوه خواری، دریا خواری، قانون پیش فروش ساختمان، پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران، همه اینها تا چندسال پیش نبودند.حرکت‌های موازی و سوءبرداشتِ عامدانه از نصوص قانونی، به دلایل روشنِ منفعت طلبانه به وجود آماده و همه اینها، امروزه ضروری می‌کند که محکم‌تر از گذشته و آگاه‌تر از قبل گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: امروز حرفه سردفتری باید در مسیری گام بردارد که یارِ شاطرِ نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد نه بارِ خاطرِ آن، این حرفه شاخص و نشانگر حرکت و کیفیتِ حرکتِ دستگاه‌های مختلف علمی و اجرایی در کشور است. چون محلِ درآمیخته شدنِ علوم و فنون، و حاصل پیوند تکنولوژی و حقوق و اقتصاد و آمار و غیره است. بنابراین این ترازوی نشانگری را می‌ماند که حاصل یک مدیریت و تلاش جمعی را به منصه ظهور می‌رساند و شاخص پیشرفت به حساب می‌آید.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اظهار کرد: بند۶۶ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغى معظم له مرتبط با امور حقوقی و قضایی موید همین معناست: (حمایت قضایی مؤثر در تضمین حقوق مالکیت و استحکام قراردادها به منظور توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی) روشن و جامع‌تر از این نمی‌توان بیانی داشت، و نیز آنجا که می‌فرماید "توسعه ثبت رسمی اسناد و املاک و مالکیت‌های معنوی و ثبت رسمی مالکیت‌های دولت و مردم بر املاک و اراضی کشور در نظام کاداستر وگسترش فناوری‌های نوین در ارائه خدمات ثبتی". بنابراین همه شئون زندگی بر هم تأثیر گذار است. دانش حقوق هم،می‌بایست همزمان با هر تحول جدیدی همگام باشد. عقب ماندن از تحولات، ناکارآمدى و مرگ و نیستی حقیقی این شاخه از علم را به دنبال دارد.

وی با بیان "یکی دیگر از مهمترین نیازهای ما، شناخت دقیق توانایی‌های همکاران در گوشه و کنار کشور است" عنوان کرد: توانایی‌های علمی و تجربی فراوانی در این کشور یافت می‌شود، که تاکنون به‌طور منسجم به آن پرداخته نشده است، که درصورت به کارگیری و استفاده از این پتانسیل عظیم حرکتی ماندگار و متوازن در همه شئون شغلی و صنفی دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران به وجود خواهد آمد.

انتهای پیام/

 

منابع آزمون قضاوت٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬ دوره آمادگی وکالت ۹۵٬ سردفتری٬قانون مجازات اسلامی٬قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬ منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬وکالت ۹۵٬ کارشناسی ارشد٬کانون٬ کانون مرکز٬ کانون وکلا٬ کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬آخرین اخبار حقوقی٬ مرجع حقوقی٬ وکالت٬ آزمون