دادستانی تهران، ارزش اموال بابک زنجانی در ایران را دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده اما وکیل شرکت نفت می‌گوید این اموال، هزار و ۶۰۰ میلیارد هم ارزش ندارد و در سوی دیگر وکیل بابک زنجانی معتقد است ارزش اموال موکلش، حداقل سه هزار و۶۰۰ میلیارد است. 

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، در هفدهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی بود که مرتضی تورک برای ارائه پاره‌ای توضیحات در خصوص روند کارشناسی و ارزیابی اموال متهم دریف اول پرونده یعنی بابک زنجانی در دادگاه حضور یافت و گفت: تاکنون دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی در ایران شناسایی و کارشناسی شده است.

از همین رهگذر وکیل بابک زنجانی معتقد است، با قیمت‌گذاری دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی بر اموال و دارایی‌های زنجانی در ایران، باقی مانده آن بخش از بدهی زنجانی که شامل واریز نقدی یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از طریق بانک مرکزی است، تسویه می‌شود و فقط بدهی مربوط به محمولات نفتی باقی می‌ماند. 

رسول کوهپایه‌زاده توضیح می‌دهد: از مبلغ یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بدهی نقدی موکلش به شرکت نفت، ۶۶۰ میلیون یورو قبلا به دستور وزیر نفت و توسط زنجانی به پیمانکاران پرداخت و ۷۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو مانده بود که با تهاتر دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اموال وی در ایران، این بخش از بدهی زنجانی به وزارت نفت تسویه می‌شود.

جالب اینکه به گفته تورک، زنجانی تعدادی از اموال شخصی خود مانند ساختمان VIP، چند ویلا و چهار دستگاه خودرو را از لیست واگذاری خارج کرده است. به گفته تورک زنجانی مدعی است ویلای لواسان به نام مادرش است. او در مرحله اول این ویلا را در لیست رد مال قرار داده بود اما بعدا مدعی شد که این ویلا جزو اموال مادرش است و از لیست خارج کرد. با توجه به تحقیقات بازپرس و اینکه احتمال می‌رود این ویلا از محل وجوه نفت خریداری شده است، ساختمان همچنان در حال توقیف است.

البته خود زنجانی درباره خروج این اموال از لیست واگذاری می‌گوید: دلیل اینکه برای دادستانی نوشتم حاضر نیستم ساعت، انگشتر، چهار ماشین و دو موتورسیکلتم را به نفت بدهید این است که دوستم ندارم آقای زنگنه از ساعتم استفاده کند و سوار ماشینم شود. حاضرم این اموال را آتش بزنید، اما به نفت ندهید.

 با همه این تفاسیر، نکته جالب این است که شرکت نفت اعتقاد دارد، اموال و دارایی‌های زنجانی این مقدار (دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان) نیست و واگذاری اموال وی به نفت، ظلم بزرگی به این مجموعه است.

غلامرضا صادقی قهاره وکیل مدافع شرکت HK یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت که از شاکیان اصلی زنجانی محسوب می‌شود در بیست و چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در همین ارتباط گفت: اینها اصلاً مورد قبول شرکت نفت نیست چرا که در کارشناسی صورت گرفته چکی به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان که صاحب چک هم اکنون در زندان به سر می‌برد، جزو اموال متهم محسوب شده است.

وی گفت: آنچه کارشناسان ارزیابی کرده‌اند نه تنها دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیست بلکه کمتر از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و واگذاری این اموال به شرکت نفت ظلم مضاعف است. یک بار بابت فروش نفت به زنجانی، بر سر شرکت نفت کلاه رفته است و اکنون در موضوع واگذاری اموال به این شرکت می‌خواهند کلاه دیگری بگذارند.

صادقی با بیان اینکه ما بحث تهاتر را قبول نداریم، خاطرنشان کرد: ما از متهم تقاضا داریم برای تسویه بدهی خود به صورت نقدی اقدام کند و ماشین و ساعتش را برای خودش نگه دارد.

اما روایت سوم این ماجرا، روایت وکیل مدافع بابک زنجانی است که می‌گوید اگر قیمت واقعی روز در برخی اموال زنجانی محاسبه می‌شد، رقم قابل توجهی از بدهی وی پوشش داده می‌شد. رسول کوهپایه‌زاده برای ادعای خود، قیمت ملک ایران زمین را ذکر می‌کند و می‌گوید: پیشتر ملک ایران زمین یکبار ارزیابی شده بود اما موکل اعتراض می‌کند و شرکت نفت پس از اعتراض زنجانی، هیئت سه نفره‌ای برای ارزیابی مجدد تعیین می‌کند. این هیئت سه نفره در ارزیابی مجدد، ملک ایران زمین را یک هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌کنند و وزارت نفت در تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۹۲ قراردادی منعقد کرده و به موکل برای بازپرداخت پول‌ها یکسال مهلت می‌دهد. همچنین طی آن قرارداد، از موکل یک چک به ارزش کل طلب و بخشی از اموال به عنوان ضمانت گرفته می‌شود.

وکیل مدافع بابک زنجانی اضافه کرد: نکته جالب این است که شرکت نفت در دادخواست مطالبه ضرر و زیانی که ارائه کرده، به این قرارداد استناد کرده است و تا زمانی که این قرارداد از سوی مرجع ذی صلاح باطل نشود، لازم‌الاجراست. طبق این قرارداد، ملک ایران زمین یک هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان کارشناسی شده اما در کارشناسی دادستانی این مبلغ، ۷۴۰ میلیارد تومان لحاظ شده است.

کوهپایه‌زاده افزود: بر خلاف نظر وکیل شرکت HK که می‌گوید این اموال هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز نمی‌ارزد اما اگر همین یک فقره را در نظر بگیریم، قیمت اموال موکلم، هزار میلیارد تومان کمتر لحاظ شده است و اموال و دارایی‌های وی در ایران سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

به گزارش تسنیم، البته سوای این اموال و دارایی‌ها در ایران، بابک زنجانی خودش می‌گوید ۲۲ میلیارد یورو در یکی از بانک‌های خارجی پول دارد که از این مبلغ ۱۰ میلیارد یورو بابت بدهی‌ها و ال‌سی‌های وی کسر شده است. البته اخیرا زنجانی براتی را به مبلغ کل بدهی یعنی دو میلیارد یورو به دادگاه ارائه کرده و دادگاه نیز به او برای تسویه بدهی‌اش با شرکت نفت؛ یک ماه مهلت داده است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬ دوره آمادگی وکالت ۹۵٬ سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬ منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت٬ وکالت ۹۵٬ کارشناسی ارشد٬ کانون٬ کانون مرکز٬ کانون وکلا٬ کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت