وکیل مدافع قاتل شهید خلیلی طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر آخرین وضعیت پرونده موکلش را تشریح کرد و گفت: پرونده هنوز برای رسیدگی به جنبه عمومی جرم به دادگاه ارسال نشده است.

محمدرضا زمانی که اجرای حکم قصاص موکلش با گذشت اولیاء دم شهید خلیلی از حق قصاص فرزندشان، منتفی شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: پرونده قبلاً به دفتر رئیس قوه‌قضائیه ارسال شده بود تا رئیس دستگاه قضا، استیذان اجرای حکم قصاص را صادر کند اما با گذشت اولیاء دم، اجرای حکم قصاص متوقف شد.

وکیل مدافع قاتل شهید خلیلی اضافه کرد: بر این اساس، شعبه اجرای احکام دادستانی به دفتر ریاست قوه‌قضائیه نامه‌ای ارسال کرده است تا با توجه به گذشت اولیاء دم، پرونده به اجرای احکام بازگردد.

به گفته زمانی، پس از بازگشت پرونده به شعبه اجرای احکام و صدور قرار موقوفی اجرای حکم قصاص، پرونده برای رسیدگی به جنبه عمومی جرم به شعبه دادگاه صادر کننده حکم که شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران است، ارجاع می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود یکسال و هشت ماه از زندانی شدن موکلش می‌گذرد، گفت: طبق قانون، دادگاه می‌تواند در ارتباط با جنبه عمومی جرم، موکل را به ۳ تا ۱۰ سال حبس محکوم کند. البته دست قاضی باز است و حتی می‌تواند به کمتر از دو سال حبس نیز حکم بدهد.

به گزارش خبرنگار قضایی ، علی خلیلی طلبه جوانی بود که ۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۰ در حین بازگشت از هیئت، به‌واسطه امر به معروف و نهی از منکر توسط افراد شرور مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه گردن و قسمت شاهرگ دچار جراحت شد. وی بعد از این حادثه به بیمارستانی خصوصی در تهران منتقل شد و مورد مداوای پزشکان قرار گرفت و پس از انجام عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد.

ضارب شهید خلیلی ۱۷ اسفند ماه سال ۹۰ در شعبه ۱۰۳۳ مجتمع قضایی شهید قدوسی محاکمه شد و دادگاه متهم ردیف اول پرونده را به سه سال حبس و پرداخت ۳۵ میلیون تومان دیه محکوم کرد که این حکم مورد اعتراض طلبه ناهی از منکر و خانواده‌اش قرار گرفت؛ اما در نهایت شهید خلیلی و پدر وی پس از صدور حکم برای متهم ردیف اول این پرونده و سایر متهمان، هشتم خرداد ماه سال ۹۱ رضایت خود را اعلام کردند.

شهید خلیلی پس از مرخص شدن از بیمارستان در منزل بستری شد، اما هر از گاهی به‌دلیل مشکلات ناشی از حادثه رخ‌داده به بیمارستان منتقل و بستری می‌شد تا اینکه سوم فروردین ماه ۱۳۹۳ در بیمارستان بعثت تهران دعوت حق را لبیک گفت و به شهادت رسید.

پس از شهادت طلبه ناهی از منکر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان وقت کل کشور ششم فروردین ماه در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی درباره پرونده ضارب شهید خلیلی گفت: زمانی که این اتفاق افتاد، قوه قضائیه با حساسیت وارد شد و با اینکه ضارب و همدستانش از صحنه گریخته بودند با همکاری نیروی انتظامی تعقیب و بازداشت و پرونده‌ای در این باره تشکیل شد.

دادستان کل کشور اضافه کرد: به‌محض اینکه نظر پزشکی قانونی اخذ شد و تحقیقات از متهمان پایان یافت، پرونده با صدور کیفرخواست در بهمن همان سال به دادگاه رفت. یک ماه بعد از حادثه، دادگاه تشکیل و ۲۰ اسفند همان سال حکم صادر شد و ضارب شهید خلیلی و همدستانش به چند فقره حبس، شلاق و پرداخت ارش و دیه از ناحیه ضارب محکوم شدند.

وی گفت: دو محکومیت در این پرونده وجود داشت، یکی به‌لحاظ شکایت شاکی خصوصی و دیگری از جنبه عمومی که از جنبه خصوصی و شخصی، طلبه شهید خلیلی و پدر وی در مدت کمتر از سه ماه از صدور حکم یعنی ۸ خرداد سال ۹۱ رضایت قطعی و بدون قید و شرط خود را از ضارب اعلام کردند که از آن بابت پرونده به‌لحاظ شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب نبود. به‌لحاظ جنبه عمومی جرم، محکومیت‌ها در حال اجرا بود تا اینکه وی از دنیا رفت.

دادستان کل کشور افزود: پس از شهادت خلیلی، پرونده مجدداً به جریان افتاد و نظر پزشکی قانونی خواسته شد که آیا این فوت از ناحیه آن جرح و صدمه وارده بوده یا علت دیگری داشته است. چنانچه این فوت بر اثر آن جنایت و جراحت بوده و سرایت آن منجر به فوت شده باشد، مجدداً پرونده مراحل قانونی خود را طی خواهد کرد.

با به شهادت رسیدن طلبه ناهی از منکر، ضارب وی متواری شد تا اینکه ۱۷ فروردین ماه ۹۳ مرکز اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی از دستگیری و بازداشت ضارب شهید خلیلی خبر داد. با دستگیری ضارب، پرونده در دادسرای امور جنایی تهران به جریان افتاد و دادسرا نظر پزشکی قانونی را در خصوص علت فوت طلبه ناهی از منکر خواست.

یکم اردیبهشت ماه سال گذشته شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور از اعلام نظر این سازمان در خصوص علت فوت شهید خلیلی خبر داد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد جراحات وارده با فوت شهید خلیلی بی‌ارتباط نبوده است.

با دریافت نظر پزشکی قانونی، دادسرا تحقیقات خود را از متهم تکمیل و پرونده را برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران ارسال کرد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان قرار گرفت و دادگاه ۱۲ خرداد ماه ۹۳ را برای محاکمه تعیین کرد. جلسه محاکمه با حضور متهم، وکیل وی و اولیای دم شهید خلیلی برگزار شد و در نهایت با توجه به عدم ابلاغ گزارش پزشکی قانونی، پرونده مجدداً به دادسرا بازگشت.

با ابلاغ گزارش پزشکی قانونی به متهم، ۳۰ شهریور ماه سال گذشته دومین جلسه محاکمه ضارب شهید خلیلی برگزار شد و در نهایت دادگاه ضارب طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر را به قصاص نفس محکوم کرد، اما با اعتراض متهم به رأی صادره، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدید‌نظر به دیوان عالی کشور ارسال شد.

در نهایت، محسن افتخاری سرپرست دادگاه‌های کیفری دهم خرداد ماه امسال اعلام کرد که شعبه ۱۶ دیوان عالی کشور، حکم قصاص قاتل شهید خلیلی را تأیید کرده است. با تأیید حکم از سوی دیوان عالی کشور، حکم برای اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد.

سوم شهریور ماه امسال بود که پدر و مادر شهید خلیلی با انتشار نامه‌ای که توسط وکیل آنها به‌طور اختصاصی در اختیارقرار گرفت، از حق قاطع و قانونی خود برای قصاص قاتل فرزندشان، گذشت کردند. اولیای دم شهید خلیلی ۲۲ شهریور برای اعلام رسمی گذشت خود از حق قصاص فرزندشان در دادسرای امور جنایی تهران حضور یافتند و در نهایت رسماً رضایت خود را اعلام کردند.

آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬تکمیل ظرفیت٬ سردفتری٬قانون مجازات اسلامی٬منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون سردفتری ۹۴٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬ منابع آزمون وکالت ۹۴٬ منابع آزمون وکالت ۹۵٬نظام وظیفه٬ وکالت ۹۴٬وکالت ۹۵٬ کارشناسی ارشد٬ کانون٬ کانون مرکز٬کانون وکلا٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت