دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » متفرقه » تعلیق تعقیب؛ ظرفیتی قانونی برای کنترل جمعیت کیفری

تعلیق تعقیب؛ ظرفیتی قانونی برای کنترل جمعیت کیفری

حیدر آسیابی در گفت‌وگو با «حمایت» با بیان این مطلب افزود: «تعلیق تعقیب» به عنوان یکی از تاسیس‌های حقوقی قانون مجازات اسلامی می‌تواند نقش مهمی در کنترل جمعیت کیفری زندان‌ها داشته باشد.
وی درباره این نهاد قانونی تصریح کرد: برابر ماده 22 قانون اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال 1356 که ناظر بر ماده 40 مکرر قانون آیین دادرسی کیفری سابق است، دادستان با بررسی وضع اجتماعی، سوابق زندگی، روحیه متهم و اوضاع و احوال کسی که مرتکب جرم شده است، در صورت تشخیص استفاده از «تعلیق تعقیب» می‌تواند با احراز شرایطی از جمله نداشتن سابقه محکومیت موثر کیفری، نداشتن شاکی خصوصی یا اعلام رضایت شاکی و اینکه موضوع اتهام دارای مجازات قانونی حبس زیر سه سال یا جزای نقدی باشد، به استثنای جرایم علیه امنیت کشور، تعقیب کیفری متهم را معلق کند و با اعمال قرار «تعلیق تعقیب» که از اختیارات دادستان به شمار می‌رود، پرونده منتج به صدور حکم محکومیت نمی‌شود.
وی تاکید کرد: نتیجه بهره‌مندی از این نوع قرار این است که از صدور کیفرخواست و ارسال آن به دادگاه جلوگیری می‌شود؛ در نتیجه کاهش میزان پرونده‌های ورودی به محاکم قضایی را به دنبال دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه قرار «تعلیق تعقیب» در مورد جرایم تعزیری بیان‌شده در ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب سال جاری نیز قابلیت اعمال دارد، خاطرنشان کرد: صدور تعلیق تعقیب نسبت به اتهامات دارای مجازات‌ درجه‌های 6 تا 8 و بعضی از مجازات درجه 5 در این قانون هم قابل اجراست.

توجه بیشتر به استفاده از «تعلیق تعقیب»
آسیابی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: اصولا اعمال مجازات، به ویژه مجازات حبس، علاوه‌ بر داشتن جنبه اصلاحی برای فرد مرتکب جرم، باید فایده اجتماعی هم داشته باشد؛ بنابراین قرار «تعلیق تعقیب» درباره متهمانی که برای بار اول مرتکب جرم شده اند یا نوجوانانی که به دلیل نداشتن اگاهی از قوانین و مجازات‌ها دچار بزه می‌شوند، مفیدتر از اعمال مجازات است و سبب پیشگیری از بروز تبعات اجتماعی محکومیت‌های کیفری نسبت به زندانی و خانواده او و بدآموزی‌های محیط زندان می‌شود.
دادستان عمومی و انقلاب سمنان عمل به این اختیار قانونی را یکی از محورهای اصلی فعالیت‌های دادسرای عمومی و انقلاب سمنان برای کاهش تعداد زندانیان عنوان کرد و افزود: چنانچه سایر دادسراهای کشور به این نهاد قانونی توجه کافی داشته باشند به طور حتم می‌توان جمعیت کیفری را کنترل کرد و نسبت به کاهش تعداد زندانیان گام موثری برداشت.
وی با تاکید بر اینکه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی قوه قضاییه به شمار می‌آید، اظهار کرد: بر این اساس نباید در مورد دستورالعمل ابلاغی و قانون جدید مجازات اسلامی فقط به حرف زدن اکتفا کرد، بلکه باید با برنامه‌ریزی و اقدام‌های عملی درصدد تحقق همه موارد ذکر شده برآمد.

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد