لایحه افزایش اختیارات رئیس قوه قضائیه برای مقابله با هرگونه “لجبازی کودکانه” + جدول

بر اساس قانون دولت باید لوایح قضایی ارائه شده از سوی قوه قضائیه را در مدت سه ماه بررسی و به مجلس ارائه کند ولی در زمان دولت دهم برخی از لوایح بیش از دو سال در کمیسیون لوایح باقی ماند و برخی هم به دستور محمود احمدی نژاد بایگانی شد که رئیس قوه قضائیه این اقدام را لجبازی کودکانه نامید. کارشناسان کمیسیون قضایی در حال تدوین طرحی هستند که بر اساس آن اگر دولت در ارسال لوایح قضایی تعلل کرد خود قوه قضائیه بتواند لوایح را به مجلس ارائه کند.

رساله حقوق- اسفندماه سال ۱۳۷۸ قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که در کنار وظایف سنگین قوه قضائیه برخی اختیارات هم به رئیس دستگاه قضایی تفویض شد. بر اساس این قانون ایجاد تشکیلات قضائی و اداری لازم و متناسب با وظایف مقرر در اصل ۱۵۶ قانون اساسی، انتقال قضات داوطلب به تهران و سایر شهرستانهائی که با کمبود قاضی مواجه هستند، پیشنهاد بودجه سالیانه قوه قضائیه و سازمانهای وابسته آن به هیأت وزیران، اعمال ماده ۱۸ برای بررسی مجدد پرونده های قضایی خلاف بین شرع و درجه بندی قضات بر عهده رئیس قوه قضائیه گذاشته شده است.
در میان این ۵ ماده و تبصره های آن یک ماده قانونی دیگر عنوان شده که به رئیس قوه قضائیه اجازه داده می شود تا لوایح قضایی را تدوین کرده و دولت موظف است لوایح قضائی را که توسط رئیس قوه قضائیه تهیه و تحویل دولت می‌شود، حداکثر ظرف مدت سه ماه تقدیم مجلس‌شورای اسلامی کند.
به گزارش مهر، در زمان مسئولیت آیت الله لاریجانی در قوه قضائیه و ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت دهم لوایح ذیل میان دولت و قوه قضائیه دست به دست شد تا به صحن علنی مجلس برسد:
جدول لایحه‌های قضایی که از سوی قوه قضائیه به دولت ارائه شده است
نام لایحه تاریخ ارسال به دولت آخرین وضعیت
حمایت از بزه دیدگان ۱۳۹۰ در دولت
آیین دادرسی تجاری ۱۳۹۰ در مجلس
صدور چک ۱۳۹۰ بایگانی شد
آیین دادرسی مدنی ۱۳۹۰ در مجلس
قانون اداری ۱۳۹۰ در دولت
مجازاتهای اجتماعی ۱۳۹۰ تصویب شد
آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ۱۳۹۰ تصویب شد
رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان ۱۳۹۰ در مجلس
محکومیت مالی ۱۳۹۰ در مجلس
حمایت از کودکان و نوجوانان ۱۳۹۰ در مجلس
حمایت از خانواده ۱۳۹۰ تصویب شد
جرایم بین المللی ۱۳۹۰ در مجلس
قضا زدایی ۱۳۹۰ در مجلس
پیشگیری از وقوع جرم ۱۳۹۰ مجمع تشخیص
برنامه های سال ۹۰ ۱۳۹۰ ——–
پیش فروش ساختمان ۱۳۹۰ تصویب شد
نظارت بر رفتار قضات ۱۳۹۰ تصویب شد
اصلاح قانون بیمه ۱۳۹۰ تصویب شد
شوراهای حل اختلاف ۱۳۹۰ تصویب شد
جرایم رایانه ای ۱۳۹۰ تصویب شد
پلیس قضایی ۱۳۹۰ در دولت
اداری و استخدامی قوه قضائیه ۱۳۹۰ در مجلس
همکاری های قضایی بین الدول ۱۳۹۰ در مجلس
تعزیرات ۱۳۹۰ در دولت
مجازات اسلامی ۱۳۹۰ تصویب شد
اصلاح تشکیلات قضایی ۱۳۹۰ در مجلس
اصلاح برخی از قوانین قضایی ۱۳۹۰ ——–
اقدامات احمدی نژاد لجبازی کودکانه است
۴ تیرماه ۹۲ یعنی در هفته قوه قضائیه بود که آیت الله صادق آملی لاریجانی در جمع روسای دادگستری ها و دادستانها و مسئولان قضایی سراسر کشور در محل ساختمان اجلاس سران گفت: یکی از مشکلات ما لوایحی است که به دولت فرستاده می‌شود و در دولت معطل می‌مانند. به عنوان مثال لایحه پلیس قضایی مدت زیادی است که در دولت مانده است و اخیرا با واکنش بسیار قریبی مواجه شدیم مبنی بر این‌که رییس‌جمهور درباره آن گفتند که خلاف قانون اساسی است و باید بایگانی شود. این امر واقعا تعجب‌آور است. مگر در کشور چند مرکز برای تشخیص خلاف قانون اساسی داریم؟ شورای نگهبان این مساله را تفسیر کرده است و ما واقعا از این نحوه برخورد متاسفیم.
متاسفانه در بیرون چنین مطرح کردند که ما با استقلال وکالت مخالفیم که این حرف خلاف است. البته ما دیدیم که تایید پروانه وکالت در جاهایی به قوه قضاییه مرتبط است و این امر را خلاف استقلال وکالت دانستند. آملی‌لاریجانی درباره پاسخ محمود احمدی نژاد به نامه یکی از وکلا گفت: یکی از وکلای محترم در این زمینه به رییس‌جمهور نامه نوشته و رییس جمهور نیز با تایید این حرف دستور بایگانی شدن لایحه جامع وکالت را داده است. این به یک لجبازی کودکانه بیشتر شبیه است تا کار کشوری.
عضو کمیسیون قضایی: افزایش اختیارات رئیس قوه قضائیه در دستور کار مجلس
تاکید دستگاه قضایی در تصویب لوایح مهم و تاثیر گذار موجب شد تا این بار کمیسیون قضایی مجلس دست به کار شده و طرح افزایش یک تبصره به ماده ۳ اختیارات رئیس قوه قضائیه را ارائه کند. ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد این تبصره می گوید: در این تبصره آمده است اگر دولت در مدت ۳ ماه قانون لایحه قضایی را به مجلس ارائه نکرد شخص رئیس قوه قضائیه می تواند لایحه را به مجلس ارائه کند. که این موضوع در دستور کار بررسی کمیسیون قضایی قرار دارد.
کشاورز: این طرح مشکل دارد
بهمن کشاورز وکیل پایه یک دادگستری و رئیس اسبق اسکودا در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: وقتی لایحه ای بخواهد تبدیل به قانون شود قطعا باید از دولت عبور کند چرا که نیاز به عده و عده دارد. دولت باید تدابیر اجرایی را لحاظ کند تا اگر این لایحه به قانون تبدیل شد زیرساختهای اجرایی آن را لحاظ کرده باشد. حالا اگر لایحه ای بدون ورود به دولت مستقیم از طریق قوه قضائیه به مجلس برود چون از مرجع دولت عبور نکرده قطعا از نطر مالی و اعتباری و حتی پرسنلی با مشکل روبرو خواهد شد و شاید به ناچار اجرای قانون عملی نباشد.
از سوی دیگر فرهاد شهبازوار وکیل دادگستری در گفتگو با مهر اقدام کمیسیون قضایی را قانونی می داند و می گوید: بر اساس قانون وقتی ۱۵ نماینده مجلس طرحی را امضا کنند این طرح می تواند بعد از بررسی و تائید به قانون تبدیل شود.
لایحه تصویب و راهی شورای نگهبان شد
این اظهار نظرها در حالی است که اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرده است: لایحه افزایش اختیارات رئیس قوه قضاییه در مجلس به تصویب رسیده و در حال حاضر به شورای نگهبان ارسال شده است. چنانچه شورای نگهبان با افزایش اختیارات رئیس قوه قضائیه موافقت کند، این طرح به قانون تبدیل می شود.
موج انتقادات منتقدان و اظهار نظر موافقان موجب شد تنها تغییر کوچکی در این لایحه ایجاد شود و آن این است که مدت تاخیر لایحه در دولت از سه ماه به ۶ ماه افزایش یافته است و قوه قضائیه می تواند اگر لایحه ای ۶ ماه در دولت معطل ماند مستقیم لایحه را به مجلس ارائه کند. هر چند این اقدام مجلس به نوعی کمک و حمایت از دستگاه قضایی محسوب می شود ولی نباید از نقد منتقدان غافل شد چرا که لایحه اگر از فیلتر دولت عبور نکند با مشکلات هزینه ای و اعتباری روبرو می شود.