دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » متفرقه » دادستان می‌تواند در تمام جرایم مطرح در لایحه حمایت از کودکان راسا ورود کند

دادستان می‌تواند در تمام جرایم مطرح در لایحه حمایت از کودکان راسا ورود کند

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان»، گفت: نکته بسیار مهم در این لایحه این است که جرایم مطرح در لایحه که به عنوان جرم تلقی می‌شوند، می‌تواند بدون شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب باشد و دادستان راسا پیگیر موضوع شود.

مظفر الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» در مرداد ماه سال 90 از سوی قوه قضاییه به دولت ارائه شد و دولت سال گذشته آن را به مجلس ارسال کرد و اکنون لایحه مذکور جهت بررسی در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح است.

وی ادامه داد: بخش اول لایحه وضعیت‌های مخاطره‌آمیز کودکان را در 10 بند تشریح کرده است و به موضوعات متعددی اعم از محروم کردن کودکان از تحصیل، متارکه والدین و طرد شدن کودکان و نوجوانان از سوی آن‌ها، سهل‌انگاری والدین و … پرداخته است.

الوندی با بیان اینکه تشکیلاتی برای اجرای لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: با تصویب این لایحه، دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان با تشخیص رییس قوه قضاییه در دادگستری‌ها و حوزه‌های قضایی به صورت استانی و شهرستانی تشکیل می‌شود.

وی افزود: این دفاتر وظایفی را در قبال موضوعاتی که منجر به تضییع حقوق کودک می‌شوند، بر عهده دارند و سازمان‌هایی اعم از سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و کار و امور اجتماعی مکلفند در حوزه وظایف خود نسبت به شناسایی، راهنمایی و معرفی کودکان و نوجوانان موضوع این قانون به سازمان بهزیستی کشور و انجام سایر تکالیف مقرر در این قانون اقدام کنند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان این که بخش دیگر لایحه مربوط به جرائم و مجازات‌هایی است که برای اشخاص تضییع‌کننده حقوق کودک در نظر گرفته شده است، ادامه داد: برای این افراد جرائم بازدارنده‌ای در لایحه مذکور پیش‌بینی شد.

الوندی با بیان اینکه از حضور مددکاران اجتماعی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود، گفت: حضور این مددکاران در لایحه مذکور پررنگ جلوه داده شده است.

وی افزود: این لایحه حمایت‌های حقوقی و قضایی را از کودکان و نوجوانان به‌عمل آورده و لایحه‌ای بسیار جامع است.

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد