دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » متفرقه » سعید باقری در نشست مورخه ۴/۴/۹۲ جاودان اعلام کرد: با اصلاحات صورت گرفته در لایحه وکالت رسمی دخالت های قوه قضاییه در امور وکالت را به حداقل رسانده ایم

سعید باقری در نشست مورخه ۴/۴/۹۲ جاودان اعلام کرد: با اصلاحات صورت گرفته در لایحه وکالت رسمی دخالت های قوه قضاییه در امور وکالت را به حداقل رسانده ایم

در مقدمه اول باید انتخاب اولین رییس جمهور حقوقدان را تبریک عرض کنم دوم شنیدم یکی از از همکاران زندانی به مرخصی آمده اند امیدوارم این آزادی موقت به رهایی دائمی ایشان و سایر همکاران در بند منتهی شود. قبل از پرسش و پاسخ باید واقعه اخیر را که با اقدام یکی از همکاران اتفاق افتاد و نزدیک بود زحمات مدافعان استقلال وکالت در طول بیش از ۴۰ جلسه را از بین ببرد بررسی کنیم شاید تنها ایراد این همکار پیشکسوت و عزیز ما آن است که آن بزرگوار به سخن دیگران گوش نمی دهند و فقط طبق نظر خودشان عمل می کنند این قبیل اقدامات حساب نشده ممکن است ضربات مهلکی به جامعه وکالت وارد کند و ما را از چاله به چاه بیاندازد به هر روی خدا رو شکر امروز جلسه کمیسیون لوایح دولت برای بررسی لایحه وکالت رسمی برگزار شد و خارج شدن لایحه از دستور کار منتفی به نظر می رسد موضوع نامه جناب طیرانیان به رییس جمهور، ماده ی ۲۵ لایحه بوده است که خوشبختانه از متن لایحه حذف شده است و ماده ی دیگری جایگزین شده که حتی از قانون سال ۷۶ مترقی تر و پیشرفته تر است پس فرض ایشان از اساس اشتباه است من این موضوع را خودم قبلا به ایشان عرض کرده بودم ولی جناب طیرانیان کسانی که برای دفاع از استقلال وکالت در جلسات بررسی لایحه شرکت می کنند را به خیانت متهم کردند البته ای کاش ایشان اینجا تشریف داشتند تا سخنان ایشان هم می شنیدم به هر حال ایشان مصرا مخالف دخالت وکلا در روند تصویب قانون آتی وکالت بودند در حالی که من ادله ی بسیار زیادی دارم که دخالت لابی مذاکره و مبارزه ما برای حفظ استقلال وکالت حیاتی است و قهر کردن و در خانه نشستن هیچ اثری ندارد باید با تصمیم گیران و تصمیم سازان مذاکره و گفتگو کرد در ماده ی ۳۵ مصوب کمیسیون دولت پیش بینی شده که بررسی صلاحیت داوطلبان هیئت مدیره کانون های استان بر عهده شورای ملی وکالت که همه اعضای آن وکیل هستند خواهد بود. رسیدگی رییس جمهور به نامه ایشان با احضار رییس جمهور به دادگاه مصادف شد و به عقیده شخصی من اقدام رییس جمهور نهیبی به قوه قضاییه بود من بلافاصله پس از انتشار خبر با افراد ذی ربط تماس گرفتم و مطلع شدم که رسیدگی به لایحه وکالت نه تنها ادامه دارد بلکه برخی از مقامات برای اتمام آن عجله هم دارند حال اگر لایحه بایگانی شود ، این موضوع به نفع ماست ؟ بنده عرض می کنم خیر زیرا اگر چنین می شد ما به نقطه ی صفر باز می گشتیم و تمام اصلاحات که در راستای حفظ استقلال وکالت اعمال شده است از بین می رفت و این لایحه بدون تعدیل و دست نخورده به دولت بعد می رفت در حالی که الان فرصت مناسبی برای ما پیش آمده اختلاف بین قوای مجریه و قضاییه مانع قربانی شدن وکلا می شود و ما در این وضعیت قدرت بیشتری برای مقابله با دخالت های غیر موجه قوه قضاییه داریم ببینیم هیچ زمانی مثل امروز نبوده که دولت مدافع تمام عیار استقلال وکیل باشد اگر لایحه به دولت دکتر روحانی ارجاع شود این خطر وجود داشته و دارد که دولت آتی به علل مختلف ممکن است تسلیم فشارهای دستگاه قضاییه شود و استقلال نهاد وکالت قربانی حل اختلافات قوای مجریه و قضاییه گردد.

س) لطفا اسامی سمت و تحصیلات اعضای کمیسیون های بررسی کننده لایحه را اعلام کنید؟

ج) خیلی زیاد است الان نه حضور ذهن دارم و نه فرصت هست ولی این را عرض می کنم که همه اعضا به جز نماینده وزارت اقتصاد دانش آموخته حقوق هستند تعدادی کارشناسی ارشد تعدادی دکتر و تعدادی وکیل که وکلای عضو کمیسیون همگی از کانون مرکز پروانه گرفته اند و جانانه در مقابل دخالت های قوه قضاییه در امور وکالت ایستاده اند بنده ، آقای دکتر زندی – دکتر نوروزی – آقای افتخار جهرمی – فرض پور و … هستند

س) اسامی نویسندگان متن اولیه لایحه وکالت رسمی را اعلام فرمایید؟

من چون به قوه قضاییه وابسته نیستم و با متن اولیه لایحه هم صد در صد مخالف هستم و اگر دست من بود آن را پاره می کردم و دور می انداختم اطلاعی از نویسندگان آن ندارم .

س) آیا امکان انتشار مشروح مذاکرات کمیسیون ها وجود دارد؟

ج) چون ضبط صوتی یا تصویری نشده خیر

س) تکلیف نام مقدس کانون چه می شود؟

ج) من بیش از هشتاد درصد امیدوارم به یاری پروردگار با اصلاحاتی که انجام شده بستر برای تثبیت نام کانون فراهم هست .

س) این لایحه عطف به ماسبق می شود؟

ج) متاسفانه هیچ کدام از اعضای هیئت مدیره در جلسه حضور ندارند البته دوستان عادت ندارند جایی مستمع باشند. در جلسه ای به این مهمی شرکت نمی کنند الان بیش از سه ماه است که به هیئت مدیره کانون ابلاغ شده است که فهرست قوانین و مقرراتی که باید در این قانن منسوخ اعلام شود را تهیه کنید و به ما بدهید متاسفانه هیئت مدیره مشغول کارهای دیگری هستند، موقع انتخابات کانون همه وعده می دهند اما بعداً خبری از پاسخگویی نیست

س) مدت وکالت پایه دوم چند سال خواهد بود؟

ج) وکالت پایه دوم نداریم کارآموزی به دو سال افزایش یافته است کارآموزان در سال اول نمی توانند وکالت کنند و از سال دوم قادر به وکالت در دعاوی کم اهمیت خواهند بود.

س) الزامی شدن وکالت در این لایحه پیش بینی شده است؟

ج) خیر

س) تکلیف عضویت قاضی منصوب قوه قضاییه در دادگاه انتظامی وکلا به کجا انجامید؟

ج) خوشبختانه با کوشش وکلای عضو کمیسیون ها این دخالت آشکار در کمیسیون اصلی حذف شده است.

س) ادامه رسیدگی به این لایحه با وجود دستور رییس جمهور قطعی است؟

ج) اقدام رییس جمهور بیشتر جنبه ی سیاسی داشت و بررسی لایحه ادامه دارد.

تهیه و تنظیم : آرش دولتشاهی

پاسداري پشتيباني پالايش

محمدرضا کامیار – وکیل دادگستری

سخنرانی آقای سعید باقری در جلسه ماهانه جاودان در روز ۱۲ خرداد که حاوی گزارشی از روند بررسی و اصلاح لایحه جامع وکالت بود و جلسه پرسش و پاسخ ٤ تيرماه كه بعد از بازي اقاي احمدي نژاد و لاريجاني برگزار شد و حاكي از ادامه روند بررسي لايحه وكالت با وجود دستور استرداد پيشنهاد قوه قضاييه است بخوبی تاثیر حضور وکلا در عرصه قانون گذاری را نشان داد.

زحمات وکلای حاضر در جلسات کمیسیون فرعی و بعد از ان کمیسیون اصلی دولت که مامور تصویب لایحه پیشنهادی قوه قضاییه برای نهاد وکالت بوده اند گرچه نتوانسته تمام اهداف جامعه وکالت را محقق کند اما قدم های بسیار سازنده ای در این مسیر برداشته است و انصاف حکم میکند قدر دان این تلاش ها باشیم.

افرادی هستند که در مقابل تلاشهای وکلا سعی در بی اثر کردن آن و نیل به اهداف معهود دارند. این عرصه به مثابه میدان جنگی است که انتطار مقابله با حریف دست و پا بسته صرفا یک رویا است که نه تنها نعبیر نمی شود که دلخوش کردن به آن تیر خلاصی است بر امیدها و انتظارات.

باید پاس دار زحمات همکارانمان باشیم و به نتایج حضور و تلاش شبانه روزی اقای باقری و سایر همکاران ایشان که در کنار وی نقش مفیدی را ایفا کرده اند ارج نهیم و برای ادامه مسیر خود را اماده سازیم.

پشتیبانی

روند تصویب این لایحه به ترتیبی است که بزودی مصوبه کمیسیون اصلی به هیات وزیران ارسال شده و بعد از اعمال نظرات هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی اسال خواهد شد.

در مجلس شورای اسلامی لایحه به کمیسیون قضایی بعنوان کمیسیون اصلی و کمسیون های دیگری بعنوان کمیسیونهای فرعی ارجاع خواهد شد.

همچنین بر حسب اظهارات برخی اعضای کمیسیون قضایی مجلس ، طرحی که از سوی برخی نمایندگان دوره هشتم تدوین شده و مدتی پیش در مجلس نهم اعلام وصول شده همزمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت ( این طرح اینک در مرکز پژوهشهای مجلس در دست بررسی است ) و لذا امکان ادغام لایحه دولت و طرح نمایندگان و نتیجتا طرح دوباره مسایلی که اینک در قالب اصلاحیه تثبیت شده وجود دارد.

از سوی دیگر قوه قضاییه ممکن است ( انگونه که به گوش می رسد ) اصلاحات دولت را مفید ندانسته و بدانها معترض گردد و در جریان بررسی لایجه در مجلس برای اعاده متن پیشنهادی خود بخصوص موضوع هیات نطارت و ترکیب و اختیارات آن و همچنین تغییر اعضای دادگاههای انتظامی اهتمام ورزد.

با این تفاصیل حصول نتیجه نهایی و مطلوب مردم و وکلای دادگستری منوط به حضور موثر تر ، پر رنگ تر و متراکم تر وكلا در ادامه روند تصویب قانون جامع وکالت است.

در صورتی که مراقب این روند نباشیم معلوم نیست در مجلس چه نتایجی ببار آید. نگهبانی و مراقبت دایم از نتایج زحمات انجام شده در دولت و پشتیبانی از این اقدام وظیفه آحاد وکلاست و هر کس باید بقدر توان خود در این مسیر نهاد وکالت را همراهی کند.

پالایش

با وجود زحمات فراوان وکلای حاضر در کمیسیون دولت این امر قابل کتمان نیست که مصوبات کمیسیون با خواسته واقعی وکلا و مصلحت ملت و اصول اساسی حاکم بر امر دفاع همخوانی کاملی ندارد و باید تلاش مضاعفی در جهت برطرف کردن ایراداتی که امکان اصلاح آن در کمیسیون دولت فراهم نشد بعمل آید.

اعضاي كميسيون قضايي مجلس بدليل سابقه كار در دستگاه قضايي شايد نتوانند درك كاملي از موضوع بدست اورند اما اينان و ساير نمایندگان مجلس به جهت اینکه از مردم نمایندگی دارند سینه فراخ تری برای قبول اشکالات ماهیتی این لایحه دارند و تعهد آنها به تامین نظر قوه قضاییه بسیار کمتر و بالعکس در قبال حقوق ملت مسئول ترو پاسخگو ترند.

لازم است از همین حالا با ایجاد سازمانی کارا، فعال، همه گیر و وسیع، تلاش وکلا و مردم در جهت روشنگری نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون های اصلی و فرعی مجلس متمرکز و سازماندهی شود.

باید کانون وکلا و یا نهادهای صنفی وکالت ( در صورت تعلل کانون در انجام این کار ) سریعا نسبت به شناسایی نمایندگان مجلس که دلبستگی بیشتری به حقوق ملت دارند و با مسایل جامعه حقوقی آشناترند اقدام کنند و با برگزاری جلسات و انجام دیدارهای جمعی و فردی مسایل مهم مربوط به لایحه را برایشان تبیین کنند تا هنگام طرح موضوع لایحه در کمیسیونها و نهایتا در صحن علنی مجلس دارای توانایی کافی و انگیزه لازم در حفظ دستاوردهای همکارانمان در کمیسیون دولت و پالایش مواد مصوب، در آن درجه ازسطح استحضار وحساسیت قابل قبول ملت و وکلا باشند.

تشکیل کمیته پشتیبانی متشکل از وکلای دارای سابقه نمایندگی مجلس یا وکلای مرتبط با نمایندگان فعلی و سابق مجلس امری ضروری است.

همچنین باید تمام وکلایی که امکان توجیه هر یک از نمایندگان مجلس را دارند شناسایی و از آنان تقاضا شود تمام انرژی خود را برای توجیه و تبیین مواضع بحق و اصولی کانون وکلا مصروف دارند.

عبور از بزنگاه تاریخی فعلی تنها با هوشیاری و تلاش شبانه روزی و درک درست از شرایط میسور و به نفع ملت و نهاد وکالت انجام خواهد شد و هرگونه غفلت ، پشیمانی همیشگی عاید مان خواهد کرد.

چنین مباد.

بخش عمده این یادداشت پیش از این در وبسایت جاودان نیز منتشر شده است.

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد