خودروهای حامل مواد مخدر تحت هر شرایطی باید مصادره شوند

سوداگران مرگ در برخی کشورهای همسایه لابراتوار ساخت هرویین ایجاد کرده و مواد اولیه آن شامل اسیدها و تریاک را می‌خواهند از مرزهای ایران انتقال دهند که با هوشیاری و تلاش شبانه‌روزی مأموران مرزبانی، انتظامی، گمرک و سربازان گمنام امام زمان (عج) همواره در رسیدن به این هدف ناکام مانده‌اند.
رساله حقوق- قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خودروهایی که برای حمل موادمخدر مورد استفاده قرار می‌گیرند تحت هر شرایطی باید مصادره شوند.

به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر مهندس طه طاهری در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان‌وبلوچستان که به ریاست استاندار در سرسرای اجتماعات استانداری این استان برگزار شد، افزود: با توجه به آمادن شدن زمینه‌ها، سیستان‌وبلوچستان باید همچون استان‌های کرمان، یزد و غیره از وجود معتادان پرخطر و فروشندگان موادمخدر تا دو ماه دیگر پاکسازی شود.

وی بیان کرد: بیشتر استان‌های کشور پاکسازی شده‌اند و تنها سیستان‌وبلوچستان باقی مانده که باید این استان نیز بطور کامل تا دو ماه دیگر از وجود معتادان پرخطر و خیابانی و خرده‌فروشان موادمخدر پاکسازی شود. ایجاد مراکز بازپروری و ترک اعتیاد خصوصی و دولتی در زاهدان، زابل و ایرانشهر و مرکز ترک اعتیاد بانوان معتاد در زاهدان، شناسایی خرده‌فروشان موادمخدر توسط نیروی انتظامی و همکاری دستگاه‌های قضایی و اجرایی در این استان زمینه را برای اجرای طرح جمع‌آوری خرده‌فروشان و معتادان پرخطر فراهم کرده و هیچ مشکلی وجود ندارد.

قائم مقام دبیرکل ستاد تأکید کرد: باید موضوع معتادان پرخطر و خرده‌فروشان موادمخدر در این استان جمع شود و هر آنچه امکانات و اعتبار لازم باشد اختصاص می‌یابد اما تا دو ماه دیگر نباید چنین معضلی در سیستان‌وبلوچستان وجود داشته باشد.

طاهری ادامه داد: قاچاقچیان موادمخدر مسیر قاچاق و انتقال این مواد خانمانسوز را تغییر داده و تلاش دارند از مرزهای جنوبی و دریا برای این منظور استفاده کنند که خوشبختانه اقدامات کنترلی توسط مرزبانی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های دست‌اندرکار انجام شده و با قاطعیت با سوداگران مرگ برخورد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سوداگران مرگ در برخی کشورهای همسایه لابراتوار ساخت هرویین ایجاد کرده و مواد اولیه آن شامل اسیدها و تریاک را می‌خواهند از مرزهای ایران انتقال دهند که با هوشیاری و تلاش شبانه‌روزی مأموران مرزبانی، انتظامی، گمرک و سربازان گمنام امام زمان (عج) همواره در رسیدن به این هدف ناکام مانده‌اند. اردوگاه نگهداری معتادان و محکومان موادمخدر در ایرانشهر باید هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود تا زندان‌ها برای جمع‌آوری فروشندگان موادمخدر و سایر مجرمان مرتبط با این مواد خانمانسوز توسط نیروی انتظامی تخلیه شوند.

این مقام مسئول در ستاد از کمیته اطلاعات شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر سیستان و بلوچستان خواست اقدامات لازم را برای جلوگیری از ترانزیت موادمخدر توسط تانکرهای حامل موادسوختی خارجی و ترانزیتی که از مسیرهای قانونی تردد می‌کنند، انجام دهد زیرا بخشی از موادمخدر به وسیله سوداگران مرگ از طریق مبادی قانونی وارد کشور یا ترانزیت می‌شود.

طاهری با تأکید بر توسعه فعالیت‌های فرهنگی برای پیشگیری از اعتیاد گفت: اعتبارات مناسبی برای بخش فرهنگی در سال جاری اختصاص یافته که سیستان‌وبلوچستان از سهمی معادل استان تهران بهره‌مند می‌شود. همچنین اعتبار مناسبی برای تهیه جوایز برگزاری برنامه ورزش راهپیمایی در یکی از روزهای هفته مبارزه با موادمخدر در نظر گرفته شده است.

همچنین مهندس طاهری در افتتاح مرکز گذری کاهش آسیب (DIC) ‏‌و احیای زندگی سیستان‌وبلوچستان که در منطقه مجدیه زاهدان و با حضور استاندار این استان افتتاح شد، ‏اظهار داشت: این مرکز به صورت روزانه خدماتی همچون توزیع وسایل بهداشتی بین ‏بیماران پرخطر، مددکاری و روانشناسی برای معتادان ارائه خواهد کرد. با اجرایی شدن ‏سیاست‌های کلی نظام در مبارزه با مواد مخدر تحول عظیمی در سراسر کشور ایجاد خواهد شد.

ناروئی تصریح کرد: مرکز ‏ DIC که‏ هدف آن ارائه خدمات ‏حمایتی از معتادان است با مساحت ۶۰۰ متر مکعب و با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال در این استان تجهیز و تکمیل شده ‏است.