دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » آزمون وکالت » آخرین وضعیت اصلاح قوانین وکالت از زبان عضو کمیسیون حقوقی مجلس

آخرین وضعیت اصلاح قوانین وکالت از زبان عضو کمیسیون حقوقی مجلس

رئیس کارگروه ویژه بررسی طرح آموزش و پذیرش وکالت از تصمیم این کمیسیون برای تعیین ظرفیت آزمون وکالت بر اساس جمعیت خبر داد.

به گزارش اختبار به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان، این نماینده مجلس در  نشست‌ «دوشنبه‌های گام دوم انقلاب» در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت حذف آزمون وکالت و افزایش ظرفیت در این خصوص در کمیسیون حقوقی به کجا رسید؟ بیان کرد: بنده مسئولیت کمیته طرح جامع وکالت را بر عهده دارم. حدود ۲۰ جلسه در این خصوص برگزار شد که ۱۰ جلسه اول بسیار چالشی بود. یک طرف کانون وکلا قرار داشتند و یک طرف کمپین حذف آزمون. مرکز پژوهش‌ها نیز حضور داشت که به نتایجی منجر شد. می‌گویند ۵۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل حقوق داریم. متأسفانه در برخی دانشگاه‌ها افراد برای رشته حقوق بدون کنکور ثبت‌نام می‌کنند. ما با توجه به مواردی که وجود داشت بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید در این حوزه دارای ظرفیت باشیم. در مرحله اول تعداد پرونده‌های موجود را مورد نظر قرار دادیم. می‌گویند ۱۵ میلیون پرونده، اما از سوی قوه قضائیه تعداد واقعی پرونده‌ها به ما گفته نشد. در مرحله بعدی تلاش کردیم که یک کار مقایسه‌ای با کشورهای اروپایی را مورد بررسی قرار دهیم. اما در آخر به این نتیجه رسیدیم که میزان جمعیت را ملاک قرار دهیم. در کشورهای مختلف متفاوت است. در یکی از کشورهای اروپایی در مقابل ۴۵۰ نفر یک وکیل وجود دارد و در عربستان این آمار یک وکیل برای هر سه هزار و ۲۰۰ نفر است.

پورمختار در پایان گفت: برای این موضوع نیز دو گام در نظر قرار دادیم. در گام اول قصد داریم تا هشت یا ۹ سال آینده جمعیت وکلا را به دو برابر افزایش دهیم. یعنی اکنون دارای ۷۵ هزار نفر وکیل هستیم و این نرخ باید تا ۱۵۰ هزار نفر افزایش پیدا کند. از بعد جمعیتی قصد داریم برای هر ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر یک وکیل را مورد نظر قرار دهیم که البته با وجود این موضوع در حوزه کارآموزی برای آنها دچار مشکل هستیم. موضوع دیگر الزامی شدن وکالت در برخی پرونده‌های حقوقی است. در کمیسیون اعتقاد داریم مشاوره حقوقی نیازمند داشتن پروانه وکالت نیست و فرد می‌تواند بعد از گذراندن یک دوره به این کار اشتغال پیدا کند. البته کانون وکلا با این موضوع مخالف است.

گروه آموزشی وکیل راهنما

#از_صفر_ساختن_هنر_تخصصی_وکیل_راهنماست 

#ما_برای_شما_برنامه_ریزی_ویژه‌ای_داریم

کانال تلگرام گروه آموزشی وکیل راهنما
t.me/vakilrahnama2

اینستاگرام گروه آموزشی
www.instagram.com/vakilrahnama_amoozeshi 

تلفن: ۰۵۱۳۷۶۲۴۹۴۷ -۰۵۱۳۷۶۱۴۰۷۳ 
آدرس:مشهد -بلوار ملک آباد- قدس۱۳ – پلاک ۴۴

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد