نماینده دادستان در پرونده متهمان موسسات مالی گفت:فرق شما با تعاونی‌های دیگر در این است که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، سید محمد آقامیریراد در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده مؤسسات مالی البرز ایرانیان، ولیعصر، آرمان و فردوسی که در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد در پاسخ به اظهارات جلسه گذشته امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده گفت: متهم در جلسه گذشته عمده دفاعیات خود را بر پایه اقرار و تهمت نسبت به بازپرس، ضابطین و بانک مرکزی قرار داد که مسلماً حق و حقوقی برای این افراد متصور است.

وی در پاسخ به آن بخش از اظهارات متهم ردیف اول مبنی بر صیانت از سپرده‌های شخصی مردم اظهار کرد: منظور از صیانت را متوجه نمی‌شوم؛ شما بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان از تأسیس البرز ایرانیان که بعدها به فردوسی و آرمان تبدیل شد به دست آوردید که از این مبلغ بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان در حساب‌های مختلف بلوکه شد و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات دادید و تا الان ۲۰۰ میلیارد تومان از شما اموال کشف شده است، اکنون ۳۰۰ میلیارد تومان باقیمانده کجاست؟ آیا حیف و میل کرده‌اید یا در جایی پنهان کردید؟ بنابراین مقصود از صیانت را در اظهارات متهم متوجه نمی‌شوم.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به بخش دیگری از اظهارات متهم در جلسه قبلی مبنی بر اینکه هیچگونه نفعی از این سپرده‌ها نبرده است، گفت: متهم در زمان تشکیل این مؤسسه در سن ۲۴ سالگی ۲ میلیارد تومان سرمایه داشته و چند سال بعد در سن ۳۰ سالگی فقط ملک پاسداران ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته که به نام همسر متهم و قریانی و همسرش بوده است.

آقامیری در ادامه به ملک زعفرانیه که به نام همسر متهم شده و خودروهای لندرور و بنز او که همگی در پارکینگ خانه همسرش بوده است اشاره کرد و گفت: متهم می‌گوید تمام خریدهایش را با پول‌های شخصی انجام داده؛ مگر شما به غیر از کار به اصطلاح بانکداری، کار دیگری هم داشتید؟ پول سفرهایی که با هواپیمای شخصی انجام می‌دادید از کجا آمده است؟

وی در ادامه به تأکید متهم در جلسه قبلی مبنی بر حفظ آبروی مؤمن اشاره کرد و گفت: آبروی مؤمن خون «حامد کرمی» است که از کارمندان شماست که در کرج توسط سپرده‌گذاران خشمگین به قتل رسید. آبروی مؤمن فردی است که برای تأمین مخارج سرطان همسرش خانه‌اش را فروخت و سپرده کرد تا از طریق سود آن مخارج درمان را تأمین کند اما مخارج درمان تأمین نشد چون حیف و میل کردید و خانه و سپرده هم از بین رفت.

نماینده دادستان اضافه کرد: آبروی مؤمن آن فردی است که خونش از بین رفت و شما در جواب به همسرشان گفتید مگر من کشته‌ام؟

آقامیری همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات امیرحسین آزاد در جلسه قبلی مبنی بر اینکه مؤسسه‌های او مجوز داشته است، گفت: این مسئله از اساس کذب است، شما با نامه جعلی البرز ایرانیان را ثبت کردید و با نامه جعلی در مؤسسه فردوسی ادغام شدید و از مؤسسه آرمان استفاده کردید بدون اینکه مجوز داشته باشید؛ چگونه می‌گویید در تمام این موارد از بانک مرکزی و غیره مجوز داشتید، کدام مجوز؟

نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات قبلی متهم مبنی بر اینکه چرا فقط برای تعاونی متعلق به او پرونده تشکیل شده و با مؤسسات دیگر کاری ندارند، گفت: اولاً پرونده تعاونی‌های دیگر نیز در حال رسیدگی است و ثانیاً فرق شما با تعاونی‌های دیگر در این است که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.

آقامیری در یک مورد به استعلام از پلیس امنیت اشاره کرد و گفت: بارها به پلیس امنیت نسبت به پلمب و مسدودسازی حساب‌های مؤسسات آرمان و فردوسی نامه زده شده بود اما پلیس امنیت اعلام کرد به دلیل نفوذ مقامات رسمی استانی اجازه این مسئله محقق نشده است.

وی گفت: مؤسسه مذکور به مقامات استانی در استان‌های ایلام و کردستان وام‌های کلان و بدون بهره و بدون اخذ ضمانت داده بود. در زمانی که دستور قضایی به منظور مسدود کردن حساب‌های آزاد صادر شد، قریانی به مدیران شعب دستورر داد تا حساب‌های جدیدی افتتاح کنند و پول‌ها به آن حساب ها واریز شوند. مگر این نامه‌ها را ندیدید؟ چرا توجه نکردید؟

آقامیری همچنین به ملک فریدون چراغی اشاره کرد و گفت: شما این ملک را ۱۴ میلیارد تومان خریداری کردید و آقای فریدون چراغی ۲۰ روز بعد از مالک اصلی به قیمت ۵ میلیارد تومان خریداری می‌کند.

نماینده دادستان با طرح این پرسش که بر فرض ادامه داشتن فعالیت این مؤسسات مالی می‌خواستید چه کار کنید؟ گفت: در مدت ۴ الی ۵ سال گذشته که این مؤسسات فعالیت داشتند شما حتی یک کار اقتصادی یا تولیدی نکردید که خدمتی به نظام باشد. تنها کاری که انجام دادید دلالی بوده است. برای اینکه سپرده‌ها را جذب کنید و بتوانید سود پول‌های مردم را بدهید ملکی را که مثلاً ۵ الی ۶ میلیارد تومان قیمت داشت خریداری می‌کردید و یک میلیارد به صاحب ملک می‌دادید مشروط بر اینکه الباقی مبلغ را برای او با سود ۳۰ الی ۴۰ درصد سپردهگذاری کنید و پس از این قضیه ملک خریداری شده را یک میلیارد ارزان‌تر می‌فروختید و ملک‌های دیگری می‌خریدید.

آقامیری در ادامه در واکنش به بخش دیگری از اظهارات متهم مبنی بر اعطای تسهیلات به افراد، گفت: بسیاری از تسهیلاتی که وجود دارد بازپرداخت نشده است، بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان از تسهیلات حتی یک قسط پرداخت نکردند.

نماینده دادستان همچنین در خصوص ادعای متهم مبنی بر اینکه بانک مرکزی هیچ نامه‌ای درباره اخلال بودن اقداماتشان نداده بود، گفت: متهم در صورتجلسات تحقیق بیان می‌کند که نامه‌ای از بانک مرکزی واصل و آن را به قریانی نشان می‌دهد و قریانی اعلام می‌کند چون بقیه موسسات همینطور عمل می‌کنند، ما هم ادامه می‌دهیم.

وی همچنین افزود: شما در جلسه گذشته نسبت به بازپرسی گفتید که بازپرس از ظن و نگاه خود اظهارات را نوشته است در حالیکه در این پرونده ۱۵۳ صفحه صورتجلسه وجود دارد و در صفحه ۱۵۲ آقای آزاد قید کرده که «تمام اظهارات خودم را به شرح صفحه ۱۵۲ قبول دارم و نکته دیگری وجود ندارد».

آقامیری همچنین به ارتباط متهم با دستگاه‌های زیرمجموعه و افراد صاحب نفوذ اشاره کرد و گفت: شما در سن ۲۴ سالگی قبل از وارد شدن به این موسسه چه توانایی‌ای داشتید؟ جز اینکه صاحب نفوذ بودید و پدرتان از استانداران قبلی و پدر همسرتان استاندار هست. علت همکاری قریانی با شما چیزی به جز ارتباطات شما و صاحب نفوذ بودنتان نیست.

وی اضافه کرد: متهم در دفاعیات جلسه قبلی بر یک عنوان پافشاری داشت مبنی بر اینکه تا سال ۹۳ عهده‌دار هیچ سمتی نبوده است در حالیکه شما شریک آن مؤسسه بودید و از آن نفع می‌بردید. چگونه می‌گویید هیچ مسئولیتی نداشتید؟

نماینده دادستان در ادامه به کلاهبرداری بودن اقدام متهم اشاره کرد و گفت: در کلاهبرداری بزرگترین حسن یک کلاهبردار، اعتبار اوست و آقایان از این مؤسسه دارای اعتبار شدند و اقدام به فریب مردم برای جذب سپرده‌ها کردند در حالیکه هیچ مجوزی در این خصوص نداشتند.

آقامیری ادامه داد: اواخر سال ۹۵ و ۹۶ که مؤسسات مالی از جمله مؤسسات متهم نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سپرده‌گذاران راهی خیابان‌ها شدند و چون این اقدامات هزینه‌ساز بود سران قوا نشستند و با اجازه رهبری پولی از خزانه برداشتند و این مبلغ به سپرده‌گذاران داده شد.

وی گفت: تمام کشور در آن برهه دچار ناامنی و اخلال شده بود و از این مسیر بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان جهت ساماندهی و پرداخت به سپرده‌گذاران از بودجه بیت‌المال پرداخت شد، اکنون متهم چگونه می‌گوید من پرداخت کردم؟ چگونه می‌گوید ما شاکی نداریم و تمام سپرده‌گذاران از شکایت خود گذشت کردند؟

نماینده دادستان گفت: جرم شما جنبه عمومی دارد در سال ۹۳ که آزاد و قریانی شراکت خود را قطع می‌کنند اموال ررا بین خود تقسیم کرده‌اند مگر این اموال برای شما بوده است؟