نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم شفاف‌سازی دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی موجب بدبینی مردم نسبت به قوه قضائیه و عدم اقناع آنها شده است.

کمالی‌پور: مردم منتظر تحول در قوه‌قضاییه هستند/ عملکرد دادگاه‌های مبارزه با مفاسد قانع‌کننده نبود

یحیی کمالی‌پور نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه مردم و جامعه به‌شدت منتظر تحول اساسی در حوزه‌های مختلف قوه قضائیه هستند، گفت: آنچه امروز اعضای کمیسیون قضایی در جلسه مشترک با رئیس قوه قضائیه مطرح می‌کنند جمع‌بندی خواسته‌های برآمده از متن جامعه و حوزه‌های تخصصی کمیسیون است که به آن پرداخته شده است.

وی مبارزه با فساد را یکی از محورهای گفت‌وگو در این جلسه اعلام کرد و افزود: آنچه تا امروز بوده قطعاً نتوانسته است برای مردم اقناع ایجاد کند و ابهام و تردیدهایی که در کف جامعه در خصوص عملکرد قوه قضائیه وجود دارد ناشی از این است که دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی شفاف‌سازی نکردند و همین سبب بدبینی نسبت به قوه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی با وجود تمام تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفته، شده است.

نماینده مردم جیرفت در مجلس چالش‌های پیش‌ِروی قوه قضائیه را از دیگر دستور کارهای جلسه با رئیس این قوه اعلام کرد و افزود: در این رابطه در محورهایی همچون اطاله دادرسی، شفاف‌سازی در رسیدگی، تسریع در رسیدگی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با فساد اداری و مبارزه با فساد تشکیلاتی گفت‌‌وگو خواهیم کرد.

کمالی‌پور ابراز امیدواری کرد که بازخورد این جلسه در جهت تعامل دو قوه مقننه و قضائیه و همچنین برون‌رفت از چالش‌های دستگاه قضایی مفید باشد.