دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » برخی سردفتران تهران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اعتراض کردند

برخی سردفتران تهران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اعتراض کردند

تعدادی از سردفتران استان تهران و برخی از سردفتران استان های دیگر با حضور در کانون سردفتران و دفتریاران نسبت به بخشنامه اخیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعتراض کردند و بیانیه‌ای را قرائت کردند.
در این بیانیه آمده است: امروز به رغم تمام سنگ اندازی ها به عنوان نمایندگان اکثریت جامعه سردفتری کشور و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گرد هم آمده‌ایم تا اعتراض خود را به نامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر لزوم اسکن اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در ادارات ثبت و انعکاس آن در سامانه اعلام کنیم.
در بیانیه این سردفتران اضافه شده است: این تصمیم وجاهت قانونی ندارد و به همین علت انتقاد شدید خود را نسبت به عملکرد هیئت مدیره کانون سردفتران تهران در مواجهه با این بخشنامه اعلام می‌داریم.
در ابتدای این بیانیه آمده است من یک سر دفترم ربات نیستم و در بخشی دیگر آن آمده است: سردفتران با پذیرش این بخشنامه سند اسارت خود را امضا کرده اند چون هیچ یک از قوانین مرتبط با این موضوع از جمله قانون جامع حدنگار و آیین نامه آن به ویژه تبصره های ماده ۱۱ آیین نامه ها و ماده ۸ شیوه نامه نه چنین تکلیفی را برای سردفتر مقرر کرده و نه چنین اختیاری را به سازمان ثبت اسناد و املاک داده است.
« سازمان ثبت نمی تواند بنا بر سلیقه خود و با توجیهاتی بدبینانه غیرحقوقی و غیرقابل قبول چنین تکلیفی را به سردفتر تحمیل کند»
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در توجیه این بخشنامه گفته می‌شود که برخی سردفتران خارج از کشور هستند و در دفتر آنان سند تنظیم می‌شود یا سردفتری تحت بازداشت بوده و در دفترش سند تنظیم می‌شود اینکه سردفتری شغل دوم یا چندم یک فرد است صرفنظر از اینکه به نحوه نظارت سازمان ثبت اسناد بازمی‌گردد در قوانین ضمانت اجرایی مشخص دارد و قابل تعمیم به همه سران دفاتر نیست.
احمدعلی سیروس، عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: در این مراسم حدود ۳۰۰ نفر از سردفتران تهران حضور پیدا کردند و از استان های دیگر نیز روسای کانون های دفاتر اسناد رسمی برای اعتراض به بخشنامه اخیر سازمان ثبت حضور یافتند.
وی افزود: قرار است طوماری که در این مراسم قرائت شد پس از امضای حاضران برای رئیس قوه قضاییه ارسال شود و رونوشتی از آن نیز برای حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول دستگاه قضا و احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال شود.
وی درباره بخشنامه سازمان اسناد و املاک کشور گفت: در این بخشنامه هیچ ساز و کاری پیش بینی نشده و بدون مشورت سردفتران انجام شده است و برخی روسای دفاتر اسناد اعلام کرده‌اند که حاضریم دفاترمان تعطیل شود ولی زیر بار این بخشنامه نمی‌رویم.
سردفتر اسناد رسمی در تهران اضافه کرد: اعتراض سردفتران به تکلیف غیرقانونی سازمان ثبت است چون ماده ۱۱ آیین نامه قانون حدنگار ارباب رجوع را مکلف به ثبت اثر انگشت می کند و سردفتر موظف به امضای الکترونیک است. سوال این است چرا سردفتر باید علاوه بر امضای الکترونیک اثر انگشت هم داشته باشد.
وی افزود: این بخشنامه خلاف آیین‌نامه است و کاری فراقانونی صورت گرفته است البته اگر بعضی از سردفتران در ساعت کاری در دفتر حضور ندارند باید از نیروهای نظارتی کمک بگیرند و به دلیل تخلف چند نفر نمی توان فعالیت ۷۰۹۸ دفترخانه را زیر سوال برد

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد