دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » در مشاوره چه خطا هایی بیشتر رخ می دهد ؟

در مشاوره چه خطا هایی بیشتر رخ می دهد ؟

  در اینجا به بیان پاره ای خطاهای اساسی که ضمن مشاوره ها حادث می شود و مختصّ  وکلا هم نیست ، بلکه پزشکان و مدیرانی نیز که وقت کافی برای اندیشیدن به روش های مذاکره و مشاوره ندارند مرتکب آنها می شوند ، اکتفا می کنیم : 

✅ ۱➖پیشداوری :

◽️معمول ترین اشتباه آن است که  وکیل گرفتار اولین برداشت و استنباط خود از آنچه موکّل می گوید بشود و این تمرکز بر دیدگاه اولیه ، او را از توجه به دیگر گفته ها و مالاً جنبه های حقوقی دیگر قضیه منصرف کند و باز دارد.

◽️ در نظام حقوقی ما ، حکم بسیاری از موارد در قوانین نه چندان مرتبط می آید. حتی قوانین بودجه هم گهگاه حاوی ضوابط غیر بودجه ای هستند ، بنابراین وکیل باید به شدت از این پیش داوری بر حذر باشد و تصمیم گیری را به بعد از شنیدن تمامی سخنان طرف موکول کند.

✅ ۲➖ فراموش کردن آداب عادی ملاقات ها : 

◽️ برخی وکلای جوان و تازه کار نکاتی مثل برخاستن از صندلی و خوشامد گویی به موکّل را فراموش می کنند یا نادیده می گیرند. حال آنکه رعایت نکردن این گونه آداب اثر بسیار بدی در ذهن طرف باقی می گذارد و در حافظه او باقی می ماند.

      ▫️⚪️⚪️▫️

✅  3➖ مشخص نبودن خواسته اصلی موکّل : 

◽️ این مشکلی است که بسیاری از وکلا با آن مواجه هستند و از اینکه موکّل آنچه را واقعاً      می خواهد روشن نمی کند ، گله دارند. یکی از هنرهای مصاحبه یا مشاوره این است که به اصطلاح با « زبان سیمرغ » یا « روش مامایی سقراط » هم شده ، در پایان جلسه مصاحبه خواسته واقعی و اصلی موکل را دریافته باشیم .

✅  4➖ استفاده از زبان و اصطلاحات حقوقی : 

◽️ برای تشریح و توضیح مطلب برای موکل باید از زبانی استفاده کرد که برای او قابل فهم باشد. چه بسا آنچه برای ما بسیار معمولی و ساده است برای طرف مصاحبه کاملاً غیر قابل درک باشد. 

      ▫️⚪️⚪️▫️

✅ ۵➖ ابهام در توافقات انجام شده با موکّل : 

◽️ وکلای جوان توجه ندارند اقدام یا اقداماتی که برای حفظ یا گرفتن حقوق موکّل قرار است انجام  دهند باید با ذکر جزئیات مکتوب شود.

✅ ۶➖ بازجویی از موکّل : 

◽️ باید به یاد داشته باشیم ، مصاحبه با موکّل به معنی بازجویی از وی نیست. به عبارت دیگر هر چند در پایان جلسه مصاحبه باید به همه جزئیات موضوع مورد نظر دست یابیم ، اما این به مفهوم آن نیست که سؤالات ما به نحوی باشد که بازجویی در کلانتری یا بازرسی را تداعی کند. 

      ▫️⚪️⚪️▫️

✅ ۷➖ عدم اختصاص زمان کافی برای مصاحبه : 

◽️همه وکلا از اینکه ضمن رسیدگی به طور ناگهانی با مطلب غیر مترقبه ای مواجه شوند می ترسند. اما بسیاری از ایشان زمان کافی را برای مصاحبه با موکّل و تسلّط کامل بر جزئیات مطالبی که او مطرح می کند ، اختصاص نمی دهند. حال آنکه صرف این وقت وکیل را از تلفن های مکرّر و توضیح خواستن های بعدی بی نیاز خواهد کرد. /بهمن کشاورز

کتاب آداب وکالت دادگستری

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

 

خبر رسان تلگرامی

 

کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

 

آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

 

آزمون اینترنتی

 

مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

 

محاسبه درصد

     

©

هشدار حقوق مولف:

باز نشر مطالب سایت دادآزمون

فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

مجاز می باشد