دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » نحوه وصول چک از طریق اجرائیه‌ی ثبت

نحوه وصول چک از طریق اجرائیه‌ی ثبت

چک بلامحل(غیرقابل پرداخت) چکی است که وقتی دارنده برای دریافت مبلغ آن به بانک مراجعه می­‌کند اما به دلایل مختلف مانند کافی نبودن موجودی حساب نمی­‌تواند آن را دریافت کند. در نتیجه بانک گواهی عدم پرداخت صادر می­‌کند. حال سوال این است که دارنده چک بلامحل چگونه می­‌تواند چک خود را وصول کند؟

اگر درگیر روابط مالی با دیگر اشخاص جامعه شده باشید به احتمال زیاد با چک بلامحل آشنایی خواهید داشت. چک بلامحل(غیرقابل پرداخت) چکی است که وقتی دارنده برای دریافت مبلغ آن به بانک مراجعه می­‌کند، به دلایل مختلف مانند کافی نبودن موجودی حساب نمی­‌تواند آن را دریافت کند. در نتیجه بانک گواهی عدم پرداخت صادر می­‌کند و چک برگشت می‌خورد. حال سوال این است که دارنده چک بلامحل(غیرقابل پرداخت) چگونه می­‌تواند چک خود را وصول کند؟
برای وصول چک بلامحل ۳ راه وجود دارد که یکی از آن­ها مراجعه به دایره‌ی اجرای ثبت اسناد و املاک است. این نوشتار را دنبال کنید تا چگونگی و مراحل وصول چک از طریق اجرائیه ثبت را بررسی کنیم.
منظور از اجرائیه ثبت یا دایره‌ی اجرای ثبت، واحد اجرای اسناد اداره اسناد و املاک محل صدور گواهی عدم پرداخت چک است؛ یعنی محلی که بانک طرف حساب صادر کننده چک در آن محل واقع است.
مدارک لازم جهت مراجعه به اجرائیه ثبت:
الف. گواهی عدم پرداخت
ب. تصویر مصدق چک
پ. تقاضای کتبی صدور اجرائیه
۱. چک بر عهده­‌ی یکی از بانک­‌های مجاز کشور صادر شده باشد.
۲. اصل چک و گواهی عدم پرداخت صادره از سوی بانک به اجرای ثبت محل تسلیم شود.
۳. امضای چک با نمونه امضای صادرکننده در بانک مطابقت داشته باشد.
چه کسانی می­‌توانند تقاضای صدور اجرائیه را مطرح کند؟
متقاضی صدور اجرائیه کسی است که یا چک در وجه‌­أش صادر شده یا کسی که چک به نام او پشت­‌نویسی شده و یا کسی که حامل چک است در حالتی که چک در وجه حامل است. در حالی که شکایت کیفری را فقط دارنده چک (یعنی شخصی که چک به نام او برگشت شده‌است)، می‌تواند مطرح نماید. پس کسی که پس از مراجعه به بانک هم چک به او منتقل شده می­‌تواند تقاضای صدور اجرائیه کند.
در پاسخ به این سوال که علیه چه کسی می‌­توان تقاضای صدور اجرائیه کرد، باید گفت: علیه صادرکننده چک فقط می‌توان تقاضای صدور اجرائیه کرد. پس اگر چک، ضامن یا ظهرنویس داشته باشد، نمی­‌توان تقاضا کرد که علیه آن­‌ها اجرائیه صادر شود.
درخواست صدور اجرائیه مقید به مهلت خاصی نیست اما شخصی که قصد دارد از طریق واحد اجرای اداره ثبت اسناد و املاک مبلغ چک خود را وصول کند باید عین چک را تحویل این واحد داده و تقاضای خود در خصوص صدور اجرائیه را به صورت کتبی به این اداره تقدیم نماید. پس از این براساس مبلغ مندرج در تقاضانامه علیه صادرکننده اجرائیه صادر می­‌شود. پس از امضای اجرائیه، برگ اجرائیه ابلاغ می­‌شود. تا ۱۰ روز پس از ابلاغ باید بدهکار با طلبکار تسویه حساب کرده و به نحوی مبلغ چک را پرداخت کند. اگر پرداخت نکند طلبکار باید تقاضای بازداشت مال بدهکار را به اداره ثبت بدهد. برای توقیف اموال بدهکار، طلبکار باید مشخصات مالی را که متقاضی توقیف آن است به اداره ثبت بدهد. در این صورت اداره ثبت به صورت فوری مال معرفی شده را از اموال بدهکار توقیف می­‌کند. توقیف مال به این نحو است که دستور توقیف به مأمور اجرا صادر می­‌شود. پس از توقیف مال، ارزش آن توسط کارشناس ارزیابی می­‌شود. هم طلبکار و هم بدهکار می­‌توانند به نظر کارشناس اعتراض کنند. پس از آن با درخواست طلبکار آگهی مزایده تنظیم می­‌شود. پس از برگزاری مزایده اگر مال از نوع منقول باشد به برنده مزایده تحویل داده می­‌شود و اگر غیرمنقول باشد، سند انتقال تنظیم شده و به یکی از دفاتر رسمی جهت انتقال ارسال می‌شود. با فروش مال توقیف شده از طریق برگزاری مزایده، مبلغ چک به طلبکار پرداخت می­‌شود/سایت مرکز آموزش قوه قضاییه

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد