نحوه دریافت مخارج هزینه شده توسط زوجه در زندگی مشترک تعیین شد

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس، ماده‌ای از لایحه حمایت از خانواده را برای رفع ایراد شورای نگهبان اصلاح کردند که بر اساس آن شرایط دریافت معادل هزینه‌کرد زوجه در زندگی مشترک تعیین شد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس مصوبه امروز مجلس در مواردی که زوجه در دادگاه اثبات کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع (بخشش) زوجه را اثبات کند می‌تواند معادل آن را از وی دریافت کند

 

محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در توضیح گفت: لایحه حمایت خانواده در مجلس هشتم تصویب شد اما شورای نگهبان به دو ماده از آن یعنی مواد 30 و 49 ایراد گرفت که پس از بازگشت به کمیسیون، ماده 49 از متن لایحه حذف و ماده 30 اصلاح شد اما پس از تصویب در صحن علنی مجددا شورای نگهبان به ماده 30 ایراد گرفت.

 

وی افزود: آنچه در ابتدا مصوب شده بود این بود که اگر زوجه از مال خود در مواردی که بر عهده شوهر است چیزی مصرف کرده باشد بعد از جدایی می‌تواند آن را مطالبه کند اما شورای نگهبان ابتدا این ایراد را گرفت که زوجه زمانی می‌تواند این هزینه‌ها را مطالبه کند که یا با امر زوج یا با اذن او بوده باشد و اگر هم این موضوع ثابت شد باز زمانی این هزینه‌ها قابل مطالبه است که زوجه قصد تبرع (بخشش) نداشته باشد لذا کمیسیون این ماده را به این شکل اصلاح کرد.

 

سیدمحمدعلی موسوی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی که به عنوان مخالف این پیشنهاد کمیسیون سخن می‌گفت، اظهار کرد: به فرض اینکه زوجه ثابت کرد به اذن یا امر زوج هزینه کرده ولی زوج ثابت کرد که بدون اذن او بوده و یا با قصد تبرع (بخشش) بوده این دو با هم متناقض هستند و کار قضات با مشکل مواجه می‌شود.

 

محمد دهقان عضو دیگر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در موافقت با این پیشنهاد کمیسیون، تصریح کرد: در کمیسیون کار ظریفی در این رابطه انجام شده است. ما بعد از ایراد شورای نگهبان، دو قید را به این ماده اضافه کردیم یعنی اینکه این هزینه‌ها با امر یا اذن زوج بوده باشد و دیگر اینکه با قصد تبرع (بخشش) نباشد و آنچه به عنوان پیشنهاد کمیسیون آمد متنی است که نماینده شورای نگهبان هم آن را قبول کرده است.

 

در نهایت این ماده با 138 رای موافق، 11 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.