دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » احراز و عدم احراز صلاحیت

احراز و عدم احراز صلاحیت

اگر وکیلی کاری کرد یا چیزی گفت یا نوشت که جرم یا تخلف بود، تکلیف موارد در منابع قانونی عمومی و حرفه‌ای روشن شده است، به عقوبت آن گرفتار خواهد آمد و اگر این عقوبت از باب تکمیل یا به‌تبع مستلزم محرومیتی باشد، کانون وکلا کار خود را بلد است و انجام می‌دهد. 

اما در اعمال همین قانون نیز هربار با شگفتی‌هایی مواجه هستیم: 

این‌جانب متعرض تأییدشدگان نخواهم شد، هرچند که در آن میان نیز عجایبی وجود دارد اما چه می‌توان گفت درباره کسی که سال‌ها رئیس دادگاه انتظامی وکلا بوده و به حسن شهرت معروف است و صلاحیتش رد شده، یا فرد دیگری که ایضا رئیس دادگاه انتظامی کانون مرکز بوده و به سخت‌گیری و باریک‌بینی مشهور است و حتی درباره تخلف وکلای نسبتا قدیمی و مورد تأیید و حمایت نظام اهل اغماض و مجامله نیست و کسی نتوانسته در زندگی شخصی یا حرفه‌ای او رخنه‌ای پیدا کند. 

یا همکاری که ظاهراً و حسب مسموع اتهام وارده بر او دادن شعاری در مجلسی بوده که اگر صحت می‌داشت، می‌بایست به علت حجر و جنون ممنوع‌الوکاله می‌شد. 

یا همکار دیگری که او هم رئیس دادگاه ماست و در سنوات اخیر حضوری در مجامع و محافل و مطبوعات نداشته تا احیانا از گفته‌ها و نوشته‌هایش به‌اصطلاح بتوان زیر یک خمش را گرفت.

از همه جالب‌تر وضعیت دو بزرگواری است که هم‌اکنون عضو هیئت‌مدیره هستند. با این نظریه معلوم نیست تکلیف تصمیماتی که تاکنون گرفته‌اند و بعد از این خواهند گرفت، چیست. 

در میان وکلا تشکل‌های مختلفی وجود دارد. جالب این است که یکی از این تشکل‌ها، مطلقاً مصون از تعرض باقی مانده و در میان تأییدشدگان این طیف کسانی هستند که قبلاً رد شده‌اند.

بالاخره اینکه خانم محترمی در میان مردودان وجود دارند که سال‌هاست مردود می‌شوند اما گمان نمی‌کنم کسی در تقوا و تعهد و عاملیت ایشان به احکام شرعی تردید داشته باشد. 

احتمالاً کسانی در این میان گزارش‌هایی داده‌اند.  این‌جانب در این‌گونه موارد همواره به یاد فرمایش امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌افتم که فرمود در شگفتم از کسی که عیوب و نواقص و ایرادات خودش به او مجال پرداختن به عیوب و ایرادات دیگران را می‌دهد. خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر کند. والله اعلم.
بقلم: وکیل بهمن کشاورز
منبع: روزنامه شرق

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد