ساختمان خالی از سکنه‌ای را در کنار یک خیابان پر رفت و آمد، در حالی که شیشه‌ یکی از پنجره‌هایش شکسته است تصور کنید! مشاهده‌های علمی نشان میدهد که اگر پنجره شکسته ظرف مدت کوتاهی، تعمیر نشود، عابران این پیام را از ساختمان میگیرند که کسی نگران ساختمان نیست و نظارتی وجود ندارد. 
پس شیطنت شروع میشود و پنجره‌های سالم ساختمان مورد هدف قرار میگیرند و ساختمان تغییر شکل میدهد و البته ادامه این روند میتواند منجر به ورود میهمانان ناخوانده به ساختمان بی‌صاحب شود و آثارش از سطح به عمق نفوذ کند. اتفاقی که در اشکال مختلف شاهد آن بوده‌ایم.

توصیف های بالا، خلاصه‌ای از یک نظریه جرم شناسی به نام «پنجره شکسته» است. 
نظریه‌ای که در دهه ۹۰و۸۰میلادی به کمک شهردار نیویورک آمد تا جرم‌خیزترین مترو جهان را که پاتوق خلافکاران و اشرار به حساب می‌آمد سر و سامان بدهد. 
شهرداری نیویورک، در اولین اقدام خود به بازسازی واگن‌های مترو پرداخت. و دستور داد تا واگن‌هایی که طی روز با اسپری رنگ، نوشتن یادگاری و… آسیب میبینند، شبانه از خط خارج شوند و تاصبح روز بعد رنگ‌آمیزی و تعمیر‌شده به خط برگردند!
در واقع همه اینکارها یک پیغام داشت: حواسمان به همه چیز هست و هیچ خلافی رو تحمل نمیکنیم و بدین ترتیب مترو ناامن نیویورک تبدیل به یکی از امن ترین متروهای جهان شد!!
امروزه استفاده از تئوری #پنجره_شکسته در زندگی شخصی، تربیت کودک و تجارت و کسب و کار،کارایی دارد. وقتی پنجره های شکسته را دریابیم و تعمیر کنیم مطمئن باشید اوضاع بهتر خواهد شد. پنجره های شکسته کار و زندگی ما کجاها هستند؟ تا به حال بهش فکر کردیم؟!