دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » روند جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم قضایی در قوه قضاییه

روند جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم قضایی در قوه قضاییه

محمدجواد شریعت باقری، رئیس دانشگاه علوم قضایی، در تشریح عملکرد این دانشگاه گفت:

قوه‌ قضائیه ۳۵ سال است که ابتدا یک دانشکده و بعداً دانشگاهی را با عنوان دانشگاه علوم قضایی تأسیس کرده است. 

در این دانشگاه افراد پس از اتمام دوره تحصیلی در مناصب قضایی پایین قرار می‌گیرند و به تدریج ارتقاء پیدا می‌کنند. البته قوه‌ قضائیه طی سی‌وچند سال گذشته از غیر از این دانشگاه از دانشگاه‌های دیگر نیز قاضی پذیرفته و باز هم می‌پذیرد. تفاوت این است که ورودی‌ها در این‌جا جذب قوه‌ قضائیه می‌شوند و فارغ‌ا‌لتحصیلان دانشگاه‌های دیگر ممکن است یا جذب قوه‌ قضائیه شوند یا مشغول وکالت، مشاوره حقوقی یا سردفتری شوند.
در این دانشگاه تمام دروس رشته حقوق ارائه می‌شود، علاوه بر آن دروس مهم‌تر در ساعات بیشتری ارائه می‌شوند. در کنار این موارد دروس اختیاری و برنامه‌های جانبی در راستای تقویت بنیه علمی یا قضایی به دانشجویان ارائه می‌شود؛ در واقع دانشجویی که ۴ سال در این دانشکده تحصیل می‌کند بیش از دانشکده‌های حقوق مطالبی را می‌آموزند. همچنین دروس فقهی و مبانی اسلامی بیش از دانشگاه‌های دیگر تدریس می‌شود.

جذب ما صرفاً از طریق کنکور سراسری است و غیر از کنکور سراسری که سازمان سنجش برگزار می کند ما جذب دیگری نداریم. 

افراد اگر در کنکور دانشگاه علوم قضایی را انتخاب کنند، مراجعه می کنند و پس از آن از متقاضیان خواسته می‌شود که ۱۰ سال یا ۲ برابر مدت تحصیل خود برای قوه‌ قضائیه خدمت کنند، این افراد اگر این تعهد را بدهند مقدمات استخدام آنها فراهم می‌شود و برای استخدام  گزینش می‌شوند، گزینش هم مربوط به مسائل روانشناسی، شخصیتی و خانوادگی است. اگر تأیید شوند در حالی دانشجو می‌شوند که به قوه‌ قضاییه هم تعهد دارند. ما هم یک کمک‌هزینه تحصیلی برای آنها در نظر می‌‌گیریم و در آخر پس از فارغ‌التحصیلی جذب قوه‌ قضاییه می‌شوند. 

مقطع اصلی ما کارشناسی است، اما در مقطع کارشناسی ارشد هم ۱۶ رشته داریم. عمده این‌ها از جمله رشته‌هایی هستند که نیازهای سازمان‌های تابعه قوه‌ قضائیه را مرتفع می کنند. 

از مسئولان قوه‌قضائیه خواهش کردیم که تسهیلات لازم را فراهم کنند تا افرادی را که در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری جذب می کنیم ولی تعهد خدمت ندارند، در بخش‌های قوه‌ قضائیه جذب شوند. مقدمات انجام شده و در حال پیگیری این موضوع هستیم.

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

 

خبر رسان تلگرامی

 

کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

 

آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

 

آزمون اینترنتی

 

مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

 

محاسبه درصد

     

©

هشدار حقوق مولف:

باز نشر مطالب سایت دادآزمون

فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

مجاز می باشد