حبس معسر به لحاظ شرعی مجاز نیست اما قضات مجری قوانین هستند/ امتناع از پرداخت‌های مالی علت حبس مجرمان جرایم غیرعمد
 

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: هرچند حبس معسر به لحاظ شرعی مجاز نیست اما قضات مجری قوانین موضوعه کشور هستند.

محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص شرعی یا غیر شرعی بودن مجازات حبس برای جرایم غیرعمد، گفت: قضات مجری قانون بوده و در صورتی که ملاحظات شرعی در این زمینه مطرح باشد باید در قالب قانون گنجانده شود زیرا قضات بر اساس قوانین موضوعه کشور حکم صادر می‌کنند هرچند به لحاظ فقهی نگه‌داشتن معسر در زندان مجاز نباشد اما قضات مجری قوانین موضوعه کشور هستند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر بر اساس مفاد قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قوانین موضوعه کشور قضات در مقام اجرای حکم پرداخت‌های مالی اجازه دارند، فردی که از پرداخت امتناع کرد را در زندان نگهداری کنند.

وی با اشاره به زندانیان مهریه و نفقه، گفت: در خصوص مهریه درخواست اعسار پذیرفته می‌شود، در حقیقت پرداخت مهریه بر اساس توان مالی اشخاص تقسیط می‌شود اما اگر فردی از پرداخت اقساط هم استنکاف کند، نشان از عدم معسر مالی بودن وی دارد، بنابراین چون از پرداخت‌ها امتناع کرده محکوم به حبس می‌شود.

کاظمی معتقد است: دادگاه قبل از حبس درخواست اعسار زندانیان مهریه و نفقه را پذیرفته و بر اساس توان مالی آنها مهریه را قسط‌بندی کرده اما این افراد محبوس از اجرای حکم امتناع کرده لذا در زندان نگهداری می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجرمان جرایم غیر عمد به دلیل بدهی‌ها و مشکلات مالی محوم به حبس نمی‌شوند، این افراد به دلیل امتناع از پرداخت‌های مالی در زندان هستند، لذا آمار ۱۱ هزار نفر زندانی جرایم غیرعمد اعلام شده هم عموما شرایط اینگونه‌ای دارند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: قوانین مرتبط با محکومیت‌های مالی چندین مرتبه اصلاح شده، در حقیقت باید توجه داشت که طرف مقابل این افراد نیز حقی دارند، به عنوان مثال در خصوص مهریه باید حقوق زوجه هم در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه تاکید دارد به دلیل مشکلات فرهنگی، و عدم آگاهی‌های حقوقی مردم، ورود به زندان‌ها همچنان ادامه دارد و باید فکری برای این وضعیت کرد. زیرا براساس استفساریه‌ای از علمای دین، حضور زندانی که دارای اعسار مالی است و یا محکوم جرایم غیرعمد است، در زندان‌ها شرعی نیست اما قضات براساس کتاب قانون تصمیم می‌گیرند و می‌گویند که فرد شاکی خصوصی دارد و به اصطلاح چک بلامحل صادر کرده است، پس باید به زندان برود.