دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » جریمه یک‌ونیم میلیارد ریالی صدا و سیما

جریمه یک‌ونیم میلیارد ریالی صدا و سیما

با حکم شورای رقابت؛صدا و سیما جریمه شد

هیئت تجدیدنظر شورای رقابت، حکم به محکومیت سازمان صدا و سیما به دلیل درج شروط تحمیلی و غیرمنصفانه در قراردادهای پخش آگهی بازرگانی داد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایلنا، هیئت تجدید نظر شورای رقابت در خصوص شکایت مالک مجموعه «رایانه کمک» از صدا و سیما با صدور رأی شماره ۹۵/۱۴/هـت مورخ۲۳/۱۲/۹۵ ضمن احراز شروط تحمیلی وغیر منصفانه صداوسیما در قراردادهای پخش آگهی بازرگانی، این سازمان را به دلیل نقض جزء ۲ بند «ط» ماده ۴۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و تحریم پخش آگهی‌های شرکت شاکی (در خلال تحریم‌های بین‌المللی) به پرداخت یک و نیم میلیارد ریال جریمه نقدی و توقف رفتارهای غیرقانونی موضوع جزء ۲ بند «ط» ماده ۴۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ محکوم نمود.

بر این اساس سه مورد از بندهای قراردادی صداوسیما با صاحبان آگهی که «اجازه تعیین و تغییر تعرفه خدمات انحصاری پس از عقد قرارداد» و «فسخ یک‌طرفه آن بدون پرداخت جریمه» و «جابه‌جایی زمان پخش آگهی سفارش‌داده‌شده بدون اخذ رضایت صاحب آگهی» را می‌دهد، غیر قانونی و تحمیلی تشخیص داده شده و سازمان مذکور مکلف به توقف این رفتارهای مخل رقابت شده است.

یادآور می‌شود که قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ در پی ابلاغ سیاست‌های مورد نظر مقام معظم رهبری، به تصویب مجلس رسیده و متعاقباً در تاریخ ۲۵/۰۳/۸۷ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، موافق با مصالح نظام شناخته شده که بر اساس ماده ۹۲ آن تمام قوانین و مقررات مغایر با این قانون نسخ شده است.

همچنین به واسطه تعریف فعالیت‌های اقتصادی مندرج در ماده ۲ قانون، «رادیو تلویزیون» یک فعالیت اقتصادی دولتی شناخته شده و با توجه به تعریف بند ۱۲ ماده ۱ قانون، ماهیت فعالیت‌های تجاری و بازرگانی صداوسیما «انحصاری» بوده و لذا به واسطه بند ۵ از ماده ۵۸ قانون، تعیین تعرفه و ضوابط دسترسی به این خدمات در صلاحیت شورای رقابت است.

گفتنی است، شورای رقابت تنها مرجع رسیدگی کننده به رفتارهای ضد رقابتی در کشور است و نمایندگانی از سه قوه در آن حضور دارند و اتخاذ تصمیم شورا نیازمند جلب نظر مقام قضایی عضو شورا است.

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد