آزمون وکالت

آزمون وکالت

صلاحیت دادگاه عالی انتظامی قضات چیست؟

به گزارش میزان، صلاحیت رسیدگی دادگاه عالی انتظامی قضات به چند بخش تقسیم می‌شود:

۱) صلاحیت دادگاه عالی انتظامی نسبت به تخلفات قضات

به موجب ماده ۲ قانون متمم سازمان دادگستری و اصلاح قسمتی از لایحه قانون اصول تشکیلات دادگستری دادستان انتظامی یا به تقاضای وزیر دادگستری با شکایات مستقیم اصحاب دعوا به تخلّفات کلیه کارکنان قضایی در هر مقامی که باشند رسیدگی کند.

همچنین رسیدگی به مواردی از قبیل غیبت و یا خودداری از عزیمت به محل خدمت قضات و تقصیرات اداری قضاتی که قبلاً کارمند اداری بودند، در صلاحیت دادگاه عالی انتظامی قضات است.

علاوه بر این به موجب ماده واحده قانون صلاحیت محکمه‌ انتظامی قضات مصوب سال ۱۳۰۹ در مواقعی که محکمه‌ عالی انتظامی به محاکمات انتظامی مشغول نمی‌باشد، به منزله‌ شعبه‌ دیوان عالی کشور بوده و به دعاوی مربوط به آن مراجع رسیدگی می‌کند.

۲) صلاحیت دادگاه عالی انتظامی نسبت به تخلفات وکلای دادگستری

به موجب تبصره ماده ۴ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳، رئیس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلا و رؤسا و اعضای دادگاه‌های انتظامی وکلا نباید در عضویت احزاب ممنوعه باشند. 

در صورت تخلف دادگاه عالی انتظامی قضات به تخلف ایشان رسیدگی خواهد کرد. همچنین است موردی که یکی از افراد هیأت مدیره کانون یا دادرسان و دادستان دادگاه انتظامی وکلا در امور مربوط به وظایف خود مرتکب تخلفی شوند. (ماده ۲۱ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳)آزمون وکالت.

همچنین رسیدگی به آراء قابل تجدید‌نظر دادگاه انتظامی وکلا در مقام تجدیدنظر به عهده‌ دادگاه عالی انتظامی قضات است.

۳) صلاحیت دادگاه عالی انتظامی قضات نسبت به تخلفات کارشناسان

به موجب ماده ۲۱ لایحه قانونی استقلال کانون کارشناسان دادگستری مصوب ۱۳۵۸، در مواردی که وزیر دادگستری از دادستان انتظامی یا اعضای دادگاه انتظامی کارشناسان تخلفی مشاهده کند، رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه عالی انتظامی انتظامی قضات خواهد بود.

علاوه بر این رسیدگی به آراء قابل تجدید نظر دادگاه انتظامی کارشناسان در مقام تجدید نظر به عهده‌ دادگاه عالی انتظامی قضات است.آزمون وکالت.

مرجع تجدیدنظر از احکام دادگاه عالی انتظامی قضات

احکام دادگاه عالی انتظامی قضات در صورتی که مبتنی بر محکومیت قاضی تا درجه‌ 3 باشد، غیر قابل تجدیدنظر می‌باشد و محکومیت‌های درجه‌ 4 به بالا ظرف مهلت یکماه از تاریخ ابلاغ قابل شکایت در هیئت تجدیدنظر انتظامی است (ماده‌ی ۱ قانون تعیین مرجع تجدیدنظر و اعاده‌ دادرسی نسبت به احکام دادگاه عالی انتظامی قضات مصوب ۱۳۵۸).

به موجب ماده‌ 2 قانون مزبور هیئت تجدیدنظر انتظامی از ۲ نفر از رؤسا و قضات دیوان عالی کشور و یک نفر از قضات دادگاه عالی انتظامی قضات تشکیل می‌شود.

 

 

 

 

 

جهت عضویت در کانال تلگرام گروه آموزشی حسن زاده از طریق تلفن همراه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://telegram.me/vakilrahnama1

 

راهنما :

جهت عضویت ابتدا نرم افزار تلگرام را بر روی کامپیوتر یا گوشی خود نصب نمایید

سپس از روی گوشی یا کامپیوتر خود نسبت به کلیک کردن بر روی لینک اقدام نمایید

و پس از ورود به کانال گروه آموزشی حسن زاده بر روی  Join  کلیک نمایید.

 

 

در موارد خاص می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

آقای محمد جواد حسن زاده : ۰۹۱۵۱۰۵۱۹۴۵

۰۵۱-۳۸۶۷۱۱۸۵ دپارتمان حقوق

آدرس :مشهد دانشجو ۱۰ پلاک ۲۹

موسسه آموزش عالی آزاد فناوران توس