معاون حقوقی قوه قضاییه با تاکید بر استقلال وکلا گفت: استقلال وکلا به معنای نبود نظارت نیست.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، ذبیح الله خداییان روز چهارشنبه در همایش نقش و تاثیر مرکز امور وکلا و مشاوران قضایی در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی قوه قضاییه، افزود: صرفا مرجع نظارتی، مرجع انتخاباتی نیست و استقلال اصلی وکیل، استقلال در اظهار نظر است.
وی افزود: در ماده واحد قانونی آمده است که وکیل حین وکالت باید از مصونیت شغلی برخودار باشد؛ درحالی که در برخی موارد وکیل روبروی دولت و اهرم قدرت قرار می گیرد ؛ لذا انتخاب افراد اصلح و سالم به عنوان وکیل بسیار مهم است.
معاون حقوقی قوه قضاییه، حضور وکیل در رسیدگی به برخی جرائم از حمله رسیدگی به جرایم اطفال، الزامی دانست و آن را یکی از ارکان مهم دادرسی منصفانه اعلام کرد.
خداییان گفت: حضور وکیل آثار متفاوتی از جمله جلوگیری از افزایش ورودی به دادگاه ها دارد و بسیاری از اختلافات در همان دفتر وکالت مختومه می شود.
معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه قاضی برای رسیدگی به جلسه محاکمه نیاز به مطالعه دارد، افزود: یکی دیگر از آثار حضور وکیل ،تسریع در فرآیند رسیدگی است.
به گفته وی، اقناع افکار عمومی از آثار حضور وکیل در جریان رسیدگی به پرونده است و حضور وکیل موجب گردآوری و حفظ مستندات پرونده می شود.
خداییان درباره آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت گفت: قوه قضائیه بر اساس یکی بندهای حاکم بر برنامه پنجم توسعه اقدام به تهیه این لایحه کرد؛ این تکلیف از سوی مجلس برای قوه قضائیه تعیین شد.
معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه در حوزه وکالت با نقص قوانین مواجه هستیم، گفت: باید لایحه جامع در این خصوص وجود داشته باشد؛ نهاد وکالت باید تجمیع شود ، چون دو نهادی که اکنون جذب وکیل می کنند همدیگر را قبول ندارند. 

** هر خانواده یک وکیل داشته باشد
خداییان با تاکید بر اینکه هر خانواده باید یک وکیل داشته باشد،گفت: اکنون طرح پزشک خانواده مطرح است، چه اشکالی دارد خانواده ها هم وکیل داشته باشند.
وی ادامه داد: در بند د ماده ۱۳۳ برنامه ششم توسعه آمده است مرکز امور وکلا و کارشناسان مکلفند ٣٠ درصد جذب خود را به ایثارگران اختصاص دهد و با این بند موضوع زمان داربودن ماده ۱۸۷تایید شده است و مرکز مشاوران قوه قضائیه می تواند اقدام به جذب وکیل کند.

 

 

 

 

 

 

کانال گروه آموزشی حسن زاده:   https://telegram.me/vakilrahnama1   

  وب سایت وکیل راهنما:www.vakilrahnama.com

 

 

 

آزمون وکالت ، آزمون وکالت ۹۶ ، دوره های آمادگی آزمون وکالت ، آزمون قضاوت ، منابع آزمون وکالت ، منابع آزمون قضاوت ، منابع آزمون وکالت ۹۶ ، منابع آزمون قضاوت ۹۶

آزمون وکالت ۹۶