دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به افراد جامعه برای مقابله با اعتیاد

ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به افراد جامعه برای مقابله با اعتیاد

زهرا السادات میرنژاد افزود: در واقع به تعبیری دیگر، مهارت‌های زندگی، توانایی‌های رفتار مثبت و انطباقی است که فرد را قادر می‌سازد تا با خواسته‌ها و چالش‌های زندگی روزمره مقابله کند.

 


وی با اشاره به اینکه مصرف‌کنندگان انواع مواد مخدر به دلیل عدم آموزش مهارت های زندگی گرفتار اعتیاد شده اند، اظهار کرد: آموزش مهارت‌های زندگی طراحی شده است تا تمرین و تقویت مهارت‌های روانی، اجتماعی را منطبق با بافت فرهنگی و رشدی فرد تسهیل کند، این مهارت‌ها رشد فردی و اجتماعی را ارتقاء می‌دهد، از حقوق انسانی محافظت و از مشکلات بهداشتی و اجتماعی پیشگیری می‌کند.

این روانشناس بالینی تصریح کرد: به همین دلیل مبارزه اجتماعی با مواد مخدر نیازمند توسعه سیستم آموزشی در همه ابعاد در سطح جامعه است، زیرا آموزش به موقع و سریع به افراد کمک می کند تا از خود در برابر رفتارهای پرخطر از جمله اعتیاد به مواد مخدر محافظت کنند.

میرنژاد با بیان اینکه باید هدف از آموزش مهارت های زندگی باید ‌ارتقای رفتار مسوولانه، ‌اعتماد به خود، برابری و پیشگیری از آسیب های اجتماعی باشد، اضافه کرد:اثر بخشی آموزش مهارت های زندگی برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر بیشتر از اقدامات و برنامه های دیگر است ، برای کنترل و کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر در سطح کشور باید این برنامه بخشی از برنامه جامع و مداوم ارتقای سلامت باشد و طی سال های متوالی در مدرسه و محیط‌های دیگر اجرا شود.

به گقته عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج، سیاستگذاران و دست اندکاران امر مبارزه با مواد مخدر باید افراد را بصورت فعالانه در فرآیند یادگیری و پیشگیری اولیه از اعتیاد مشارکت و آنان را تشویق کنند تا تجربیات یادگیری خود در سایر مسایل اجتماعی و بهداشتی به کار ببرند .

میرنژاد با اشاره به اینکه هنوز در سیستم آموزشی ما حضور مهارت های زندگی کمرنگ است ، افزود: در حالیکه آموزش مهارت های زندگی جهت پیشگیری از اعتیاد، باید بین ارایه اطلاعات و فرصت رشد ارزش ها و مهارت ها در فرد تعادل ایجاد کند تا وی برای مقابله با مشکلات، رشد سالم و مقاومت در مقابل فشار مصرف مواد مخدر توانمند شود.

وی تاکید کرد: این مهارتها شامل ساختن عزت نفس، تدوین اهداف واقع گرایانه، مقابله با اضطراب، مقابله با فشار دوستان و همسالان، ارتباط موثر، تصمیم گیری، راهبری تعارض و مقابله جراتمند با موقعیت‌های اجتماعی است.

این روانشناس ادامه داد: وقتی افراد از مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به عنوان کمکی برای غلبه برموقعیت‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، توانایی‌شان برای رشد مهارت‌های اجتماعی مورد نیاز و اطمینان به خود در مقابله با دیگران مختل می‌شود.

میرنژاد توضیح داد: رشد بدنی و مغزی مصرف کننده مواد مخدر شیمیایی و داروهای روانگردان باعث تغییرات ناپایداری در فرایندهای هورمونی و عصبی می‌شود و این تغییرات فرآیند رشد یافتگی اعصاب را مختل می کند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این فرآیند آموزش مهارت های زندگی در پیشگیری از مصرف مواد مخدر باعث به تاخیر انداختن سن شروع مصرف ، متوقف کردن اعتیاد ، افزایش آگاهی از پیامدهای این معضل و تقویت توانایی و تصمیم گیری برای انتخاب های سالم تر در زندگی می شود.

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   بودجه بندی آزمونهای آزمایشی وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   شروع آزمونهای آزمایشی وکالت 97

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد