دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: در پارکینگ‌های خودروهای توقیفی قاچاقچیان مواد مخدر خودروهای مختلفی از پراید تا مازراتی وجود دارد و سال گذشته نیز چند پورشه توقیفی از قاچاقچیان مواد مخدر شناسایی شد و یکی ازآنها نیز به فروش رسید.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا آذرنیا در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به آمار عملکرد دستگاه‌های مرتبط با ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران در سال ۹۴ اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۸۴ هزار و ۷۰۰ مورد از خرده‌فروشان مواد مخدر در سطح استان تهران دستگیر شدند و در ۲ماهه ابتدای ۹۵ نیز موارد دستگیری خرده‌فروشان به بیش از ۱۵ هزار مورد رسید.

* ۹۰درصد قاچاقچیان دستگیر شده زندان نمی‌روند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در پاسخ به سؤال تسنیم در خصوص تعداد خرده فروشان زندانی شده پس از دستگیری گفت: از میان افراد دستگیر شده ۹۰ درصد به‌واسطه عدم تکمیل پرونده و یا کم بودن مواد مخدر کشف‌شده از آنها به زندان نمی‌روند و تنها مشمول شلاق یا جریمه می‌شوند، البته باید توجه داشت که امروز زندان‌های استان تهران تا دو برابر ظرفیت خود زندانی دارند.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ بیش از ۲۷ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان تهران کشف شد و این در حالی است که در ۲ماهه امسال نیز موفق به کشف بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر شدیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در ادامه با اشاره به جمع‌آوری ۹ هزار و ۷۶۰ نفر معتاد متجاهر و ساماندهی آنها در سال ۹۴ از جمع‌آوری و ساماندهی بیش از ۳۸۰۰ معتاد خیابانی در ۲ ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: از میان معتادان متجاهر ساماندهی شده در سال جاری ۸۰ نفر زن بودند و مقرر شد این افراد پس از یک تا ۳ ماه دوره درمان، به‌مدت ۶ ماه در مراکز بهاران مورد حرفه آموزی قرار گیرند.

* تقدیر دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تهران از شهردار تهران

آذرنیا در ادامه این نشست با اشاره به ظرفیت مراکز درمانی استان تهران اظهار کرد: پیش از این تنها ظرفیت درمان ۴۰۰ نفر در استان تهران وجود داشت که خوشبختانه این ظرفیت امروز به ۴ هزار نفر رسیده است؛ ناگفته نماند که شهرداری تهران با در اختیار قرار دادن ظرفیت ۱۵۰۰نفره  کمک خوبی در این بخش انجام داد؛ البته بر اساس توافق وزیر کشور، استاندار تهران و شهردار پایتخت مقرر شده تا شهرداری ظرفیتی معادل ۶ هزار نفر را در اختیار ما قرار دهد که در حال حاضر نیز مرکزی در حکیمیه تهران با مساحت ۱۳ هزار مترمربع در حال تجهیز است.

وی با تقدیر از برنامه ریزی شهرداری برای احداث مراکز بهاران افزود: در برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است ۴۴ مرکز بهاران در شهر تهران با ظرفیت بیش از ۶۰۰۰ نفر احداث شود که تاکنون ۲۲ مرکز از این مراکز به بهره‌برداری رسیده است و قرار است تا معتادان متجاهر پس از درمان به‌مدت ۶ ماه در این مراکز تحت آموزش‌های مهارتی قرار گیرند.

* مرگ ۳ معتاد تهرانی بر اثر مسمومیت با تریاک/ دسترسی به پیش‌سازهای «شیشه» در ناصرخسرو

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص مسمومیت معتادان با تریاک‌های آغشته به سرب گفت: متأسفانه به‌دنبال استعمال تریاک‌های آغشته به سرب، سه نفر در استان تهران جان خود را از دست دادند.

وی درباره پیش‌سازهای شیشه و تولید این ماده در لابراتوارهای خانگی نیز با اعلام خبر انهدام ۱۲ آشپزخانه تولید شیشه در ۲ماهه ابتدایی امسال، از کاهش این موارد به‌دنبال افزایش نظارت در استان تهران خبر داد و افزود: متأسفانه در حال حاضر دسترسی به مواد اولیه ساخت شیشه در خیابان ناصرخسرو وجود دارد و در جلسه شورای تأمین مقرر شد تا طرح ساماندهی این خیابان اجرایی شود.

آذرنیا ادامه داد: زمانی نه‌چندان دور دسترسی به فرمول ساخت شیشه کار چندان ساده‌ای نبود و دانلود فرمول ساخت این ماده، تنها با پرداخت ۱۷۰ میلیون تومان امکان‌پذیر بود ولی در حال حاضر دسترسی به فرمول ساخت شیشه بسیار آسان شده است ولی با توجه به سختگیری‌های انجام شده در استان تهران، شاهد کاهش فعالیت آشپزخانه‌ها در این استان هستیم.

* قاچاقچیان میلیاردر مواد مخدر؛ از پورشه و مازراتی قاچاقچیان تا شهرک ویلایی در شمال

آذرنیا در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال تسنیم در خصوص سرانجام اموال شناسایی شده قاچاقچیان مواد مخدر از جمله خودرو و املاک آنها اظهار کرد: طبق قانون اموال شناسایی شده قاچاقچیان مصادره و پس از فروش درآمد حاصله به خزانه واریز می‌شود و در حال حاضر نیز بیش از ۴۰۰ خودروی توقیفی قاچاقچیان در انبار شهریار نگهداری می‌شود.

آذرنیا با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ ملک مصادره شده قاچاقچیان از جنوبی‌ترین نقطه تهران تا شمالی‌ترین نقطه پایتخت در اختیار این شورا قرار دارد، با اشاره به نمونه‌ای از اموال مصادره شده قاچاقچیان گفت: در ۲ ماه ابتدایی امسال  12 میلیارد تومان از حساب یکی از قاچاقچیان که به اعدام محکوم شده بود ضبط و به خزانه واریز شد و این در حالی است که این فرد تعداد زیادی واحد مسکونی در شهرک راه‌آهن داشته که این واحدها نیز پس از شناسایی مصادره شده‌اند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران افزود: همچنین در ۲ماهه ابتدایی امسال نیز ۱۳ واحد تجاری و مسکونی قاچاقچیان مواد مخدر شناسایی و پلمب شد، ۶۳ دستگاه خودروی توقیف شده به فروش رسید و ۵۰ دستگاه خودروی مصادره‌ای نیز به فروش گذاشته شد.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم در خصوص اموال میلیاردی قاچاقچیان مواد مخدر گفت: در پارکینگ‌های خودروهای توقیفی قاچاقچیان مواد مخدر خودروهای مختلفی از پراید تا مازراتی وجود دارد و سال گذشته نیز چند پورشه توقیفی از قاچاقچیان مواد مخدر شناسایی شد و یکی از آنها نیز به فروش رسید.

آذرنیا ادامه داد: متأسفانه اموال بادآورده حاصل از قاچاق مواد مخدر به‌اندازه‌ای است که در یکی از نمونه‌ها، فردی که به‌همراه ۱۶۴ کیلوگرم شیشه دستگیر شده بود تحت بازجویی قرار گرفت و موفق به شناسایی بخشی از اموال وی شدیم که تنها در یک نمونه از این اموال، یک شهرک ویلایی در شمال کشور از این فرد شناسایی شد.

* برنامه‌های ستاد برای هفته مبارزه با مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در پایان این نشست بخشی از برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر را برشمرد که ارائه گزارش وزیر کشور در نمازجمعه تهران و ارائه آمار فرمانداران استان تهران در نماز جمعه این هفته و امحای مقادیر معتنابهی از مواد مخدر در هفته پیش‌ِرو از جمله این برنامه‌ها بود.

انتهای پیام