دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » مخالفت اعضای کنگره آمریکا با اجازه دسترسی ایران به معاملات دلاری

مخالفت اعضای کنگره آمریکا با اجازه دسترسی ایران به معاملات دلاری

اعضای کنگره از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با هرگونه اقدام دولت آمریکا در کاهش تحریم‌ها علیه ایران و صدور اجازه انجام تراکنش‌های محدود دلاری به این کشور مخالفت کرده‌اند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از آیپک نیوز هاب، اعضای کنگره از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با گزارش‌ها در این باره که دولت آمریکا در حال بررسی کاهش تحریم‌ها علیه ایران و صدور اجازه انجام تراکنش‌های محدود دلاری به این کشور است مخالفت کرده‌اند.

ران پال، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «این گزارش‌ها عمیقاً نگران کننده است. ازآنجایی که ایران با آزمایش موشک‌های بالستیک به تضعیف روح توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد، دولت اوباما با کمک به تهران برای بازگشایی روابط تجاری‌اش دارد از مسیر خود خارج می‌شود. رئیس جمهور باید این ایده را کنار بگذارد».

کوین مک‌کارتی، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان هم در این باره گفت: «من عمیقاً از مشاهده گزارش‌ها در این باره که دولت آمریکا ممکن است دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا را چه به‌صورت مستقیم و چه از طریق مکانیزم فراسرزمینی فراهم کند، آزرده شدم. در سپتامبر ۲۰۱۵، آدام سزوبین معاون وزیر خزانه داری در امور تروریزم و اطلاعات مالی گفته بود که این امتیاز در توافق هسته‌ای به ایران پیشنهاد نشده است. گروه کاری اقدام مالی، که یک نهاد مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریزم است همچنان هشدار می‌دهد که ایران تهدیدی برای سیستم مالی بین المللی است و اگر اجازه ورود آن به سیستم مالی آمریکا داده شود، تهدیدی برای این سیستم خواهد بود».

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: «ایران تا زمانی که به حمایت خود از تروریزم، نقض حقوق بشر، برنامه موشکی بالستیک و همه فعالیت‌های بی‌ثباتسازش پایان نداده، نباید به سیستم مالی آمریکا دسترسی پیدا کند».

جب هانسارلینگ، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این باره گفته است: «این گزارش‌ها هشدار دهنده است و من می‌توانم به دولت اوباما اطمینان بدهم که هر تلاشی برای دادن دسترسی به ایران با بالاترین بررسی‌های کمیته ما مواجه خواهد شد… همین اخیراً، گروه کاری اقدام مالی هشدار داده که به‌صورت استثنایی نگران این مسئله است که کوتاهی ایران در رسیدگی به ریسک تأمین مالی تروریزم تهدیدی جدی… برای یک‌پارچگی سیستم مالی جهانی به شمار می‌رود. این ایده که دولت آمریکا دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا را فراهم کند یا استفاده از دلار را برای ایران آسان‌تر نماید یک نشانه روشن دیگر است از اینکه توافق هسته‌ای اوباما برای ایران خوب بوده اما برای امنیت آمریکا بد بوده است».

برد شرمن، نماینده جمهوری‌خواه هم در این باره اظهار داشت: «ایرانی‌ها برای برداشته شدن تحریم‌های مشخصی چانه‌زنی کرده‌اند. دولت شما (اوباما) در اجرای اقدامات قانونی‌ای که این امتیازات را نصیب ایران می‌کند دقیق عمل کرده است. فارغ از اینکه فراهم کردن امکان معاملات دلاری چه منافع اقتصادی‌ای نصیب ایران می‌کند و این منافع می‌تواند قابل توجه باشد، ایرانی‌ها و همه طرفهای دیگر توافق باید به‌سادگی منافع توافق انجام شده را بپذیرند. به‌اعتقاد من در غیر این صورت، این موجب ایجاد سابقه بدی خواهد شد و این آخرین باری نخواهد بود که ایرانی‌ها و یا شرکای تجاری آنها امتیازات بیشتری را که در برجام یا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیامده دریافت می‌کنند».

به گزارش تسنیم، در حالی نمایندگان کنگره آمریکا با ایجاد گشایش در مبادلات دلاری ایران مخالفت می‌کنند که بر اساس توافق هسته‌ای مبادلات دلاری برای ایران منع نشده است و صرفاً مبادلاتی که به‌طور غیرمستقیم یا مستقیم از طریق سیستم بانکی آمریکا انجام گیرد ممنوع است.

تحریم‌های بانکی مهمترین بخش تحریم‌های غرب علیه ایران بوده است که به‌دلیل پیچیدگی تحریم‌ها، ترس بانک‌های خارجی از جریمه‌های سنگین و لابی‌های پشت‌پرده مقامات آمریکا برای ترساندن بانک‌ها جهت ازسرگیری مراودات با ایران عملاً لغونشده باقی مانده است.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد