دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » قوانین و مصوبات » آخرین مصوبات قانونی » وراث و مشکل مالیات بر ارث/ قانون جدید از ابتدای ۹۵، کار وراث را راحت می کند

وراث و مشکل مالیات بر ارث/ قانون جدید از ابتدای ۹۵، کار وراث را راحت می کند

یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم درباره مالیات بر اثر، کامنت گذاشته و از زیاد بودن آن، گلایه کرده. بخشی از قانون جدید مالیات بر ارث، مشکل او و افراد مشابه این خواننده را حل می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مالیات بر ارث، حقی قانونی است که دولت در ماترک فرد متوفی دارد و وراث ملزم به پرداخت آن هستند. یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم، گلایه کرده که مالیات بر اثر بسیار زیاد است.
او در کامنت خود نوشته: وقتی یکی فوت میکنه ورثه برای تقسیم ترکه و سند زدن ملک متوفی به اسم خودشون باید اول مالیات بر ارث بپردازن تا بعد بتونن سند بزنند/مالیات بر ارث املاک تجاری بسیار زیاد و وحشتناکه و وراث اگه نپردازن دارایی اون ملک رو میگذاره مزایده و پولشو بر میداره/بهتره پرداخت مالیات بر ارث بعد از زدن سند بشه و تا وقتی که هر کدوم از ورثه مالیات بر ارث نپردازن سندشون غیر قابل واگذاری باشه اینجوری هم تکلیف همه وراث مشخص میشه و هم ملک مردم در اختیار دولت قرار نمی گیره.

 

تشریح نحوه اخذ مالیات بر ارث

بد نیست برای تشریح مشکل این مخاطب، سری به مواد قانونی مالیات بر ارث که در قانون «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» مستتر است و در تاریخ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و به تازگی در روزنامه‌ها منتشر شد، بزنیم.×
اگرچه این قانون از ابتدای سال ۱۳۹۵ اجرایی می‌شود، اما دانستن بحث مالیات بر ارث و حقوق دولت و مردم، لازم است.
در ایران فرمول پیچیده‌ای، چه در قانون فعلی و چه در قانون جدید برای آن در نظر گرفته شده است. در قانون فعلی، مالیات بر ارث بر حسب اینکه ترکه متوفی به چه میزان باشد، مالیات بر ارث آن نیز تفاوت خواهد داشت. علاوه بر این، نرخ مالیات بر ارث، تابعی از این امر نیز هست که وارث با متوفی چه نسبتی داشته باشد. هر چه نسبت وارث با متوفی نزدیک‌تر باشد، مالیات بر ارث کمتر است و هر چقدر که نسبت وارث با متوفی دورتر باشد، میزان مالیات بر ارث بیشتر خواهد بود.

جدول تفاوت مالیات بر ارث در قانون قدیم و جدید

نگاهی کلی به این جدول و مقایسه آن با جدول برگرفته از قانون مالیاتی فعلی نشان می‌دهد که از نرخ مالیات بر ارث به نحو قابل توجهی کاسته شده است و تفاوت میان وراث طبقه اول با طبقه دوم و سوم نیز همگن شده است. به عبارت دیگر، در قانون قبلی، تفاوت‌هایی که میان وراث طبقات مختلف وجود داشت به سختی از جهت منطقی قابل توجیه بود و فاصله نرخ مالیات بر ارث آنها همگن نبود؛ اما در قانون جدید انسجام و هماهنگی بیشتری در این خصوص وجود دارد و فاصله طبقات، در همه موارد یکسان است. نرخ مالیات بر ارث طبقه دوم ۲ برابر و طبقه سوم ۴ برابر طبقه اول است، اما مهم‌ترین تفاوت این است که لازم نیست کل دارایی‌های متوفی مشخص و ارزش‌گذاری شوند تا نرخ مالیات بر ارث آن مشخص شود.


برگرفته از مقاله دکتر حمید قنبری در روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۰

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

   افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

    

   خبر رسان تلگرامی

    

   زمان شما تا شروع آزمون؟

   !

   کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

    

   آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

    

   آزمون اینترنتی

    

   مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

    

   محاسبه درصد

        

   ©

   هشدار حقوق مولف:

   باز نشر مطالب سایت دادآزمون

   فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

   لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

   مجاز می باشد