آزمون وکالت ،  منابع آزمون وکالت ، آزمون وکالت ۹۵

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه اظهار داشت: اخیرا احکام را در حوزه محیط زیست با جدیت در محاکم دنبال می‌کنیم و این احکام بعد از صدور نیز به طور کامل اجرا شده است اما آمار ارتکاب جرم در حوزه محیط زیست کاهش نیافته‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد باقر الفت در سومین همایش حقوقی محیط زیست اظهار داشت: حفظ محیط زیست یک وظیفه عمومی است این وظیفه و مسئولیت متوجه همه آحاد ملت است و همه اشخاص مکلف به حفظ محیط زیست هستند. 

وی به اصل قانون اساسی اشاره کرد و گفت: قانون اساسی ما را مکلف کرده تا به سمت محیط زیست قدم برداریم و حتی باید حفاظت از محیط زیست را به حفظ یک کارخانه آلاینده ترجیح دهیم.

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه تصریح کرد: با توجه به اصل پنجم قانون اساسی، نظر قانون پرداختن به تدابیر و تصمیمات پیشگیران در حوزه محیط زیست بوده است و در اولین متن قانونی در محیط زیست نیز مسائل پیشگیری محور تدوین قرار گرفته بود.

الفت افزود: آسیب هایی که به محیط زیست وارد شود جبران ناپذیر است و هزینه سنگینی در بر دارد. بنابراین خیلی منطقی است که قانونگذار در این زمینه سمت خود را به سوی پیشگیری رهنمون کند. 

وی اظهار داشت: پرداختن به مباحث مقابله‌ای و انتظار از دستگاه قضایی در زمینه همکاری با محیط زیست است. 

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه خاطر نشان کرد: اگر چه قانونی که امروز داریم در محاکم از بازدارندگی برخوردار نیست و مجازاتی که نسبت به متهمان اعمال می‌کنیم و اقدامات تامینی که صورت می‌دهیم از بازدارندگی لازم برخوردار نیست و نمی‌تواند منجرمان را از آسیب‌هایی که به محیط زیست می‌زنند منصرف کند اما اخیرا احکام را با جدیت در این حوزه دنبال می‌کنیم و بسیاری از آنها اجرا شده است ولی آمار ارتکاب جرم در حوزه محیط زیست کاهش نیافته است. 

الفت افزود: به سازمان حفاظت از محیط زیست توصیه می‌کنیم تلاش لازم در امر پیشگیری را داشته باشد چرا که پرداختن به پیشگیری باید حائز اهمیت قرار گیرد. 

وی به تصدی‌گری آیت الله لاریجانی در قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: از ۶ سال پیش که ایشان حضور پیدا کرده‌اند فعالیت‌های قابل توجه‌ای در حوزه پیشگیری انجام شده است و تصمیمات پیشگیرانه از اثربخشی خوبی برخوردار بوده است ولی کشور ما از حوزه جرم و رفتار مجرمانه آسیب فوق‌العاده‌ای دیده است. 

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه اضافه کرد: متاسفانه قبه رفتار مجرمانه در سطح کشور ریخته شده است و از این رو دچار انحطاط اخلاقی شده ‌ایم و محور ارزش‌گرایی در کشور تغییر کرده است و دچار انحراف اخلاقی شده است. 

الفت اضافه کرد: افراد از این که بگویند در امر قاچاق فعال هستند و از این اقدام غیر قانونی ارتزاق می‌کنند دچار قبه نیستند و به راحتی بیان می‌کنند از چه مجرای غیر قانونی سود به دست آورده‌اند. 

وی افزود: تلاش می‌کنیم با همکاری سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در امر اصلاح فرهنگ و شاخص‌ها اهتمان ویژه‌ای کنیم و تلاش می‌کنیم پیشگیری‌های لازم مد نظر واقع شود. 

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه در توصیه به محیط زیست نیز خاطر نشان کرد: محیط زیست از نیروها و امکانات که در اختیار دارد وضعیت پیشگیری را سرلوحه خود قرار دهد تا همه سریعتر به اهداف خود دست پیدا کنند. 

الفت افزود: پیشگیری رشد مدار باید مورد توجه قرار گیرد و محیط زیست می‌تواند در این امر روی کودکان و نوجوانان سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد تا آنها رابطه عاطفی با طبیعت برقرار کنند. 

وی از آمادگی دستگاه مطبوع خویش برای فعالیت در حوزه محیط زیست خبر داد و افزود: آماده‌ایم تا بتوانیم در حوزه سازمان‌های مردم نهاد همکاری‌های مشترک داشته باشیم و از ثمن‌هایی که در حوزه محیط زیست فعال هستند حمایت قضایی کنیم. 

معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همچنین می توانیم حمایت از کسانی که کارهای میدانی در حوزه محیط زیست می‌کنند را انجام دهیم. 

انتهای پیام/آزمون وکالت ،  منابع آزمون وکالت ، آزمون وکالت ۹۵