وزیر دادگستری گفت: تخلفات زیست محیطی را مظاهر جدی فساد و نقض حقوق شهروندی می دانیم و آماده مبارزه با آن هستیم.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی روز یکشنبه در گردهمایی سراسری مدیران سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: از ظرفیت های دولت برای حمایت های حقوقی در حفظ محیط زیست نهایت استفاده را می کنیم و با کسانی که تعرض می کنند با همه ظرفیت برخورد می کنیم.
وی تصریح کرد: نگاه تنگ نظرانه ای به موضوع توسعه نداریم به شرطی که قواعد زیست محیطی در آن رعایت شود؛ ضمن اینکه وزارت دادگستری دارای کنوانسیون ضد فساد است و موضوع رعایت مقررات زیست محیطی باید در همه کشور رعایت شود.
وزیر دادگستری گفت: چون تجاوز به حق حیات بزرگ ترین فساد است پس مهم ترین اولویت ما مبارزه با این فساد است.
پورمحمدی گفت: دولت از ابتدا به حقوق شهروندی تاکید ویژه ای داشت و ما در دستگاه دادگستری برای انجام این ماموریت جای خالی داشتیم و برای این منظور معاونت حقوق بشر را در این دستگاه ایجاد کردیم؛ همچنین ماده ای در برنامه ششم در دولت برای حفاظت از محیط زیست تصویب شده است و همچنین تحت آموزش جدی قرار دارد.
وی درباره مبارزه با فساد تاکید کرد: این دولت در موضوع مبارزه با فساد، جدی و مصمم است، گام های بلندی برداشته است و از هر نوع مطلب، انتقاد و پیشنهاد در رابطه با مبارزه با فساد استفاده می کنیم؛ همچنین هیچ راهی جز نظارت مسوولین و برخورد با فساد وجود ندارد.
وزیر دادگستری تصریح کرد: محیط زیست به حیات انسان بستگی دارد و اسلام به این مساله خیلی جدی پرداخته است؛ در روایات اسلامی آمده است اگر حق حیات یک تن را سلب کنیم انگار همه انسان ها را از بین برده ایم؛ محیط زیست اساس حقوق بشر و حقوق شهروندی است؛ چرا که در راس حقوق بشر حیات انسان است.
وی با بیان اینکه انسان ها زیاده طلبند و به حریم دیگران تجاوز می کنند گفت: وقتی ماشین در خدمت از بین بردن محیط زیست آمد، خطرناک می شود و تولید گازهای گلخانه ای، افزایش بیابان از بین رفتن جنگل ها و آب شدن یخ ها موضوعات نگران کننده ای می شود.
پورمحمدی افزود: بشر با حرکتی جمعی و استفاده از ابزار ماشین و قدرت لجام گسیخته به جنگ محیط زیست می رود و این مساله بسیار خطرناک است.
وزیردادگستری، سازمان حفاظت از محیط زیست را مهم ترین دستگاه نظارتی در کشور دانست و تاکید کرد: این به این دلیل است که بقا و حیات ما به محیط زیست بستگی دارد.
وی افزود: پیشنهاد من زمانی که در سازمان بازرسی کل کشور بودم این بود که دستگاه های تصدی گر و اجرایی حق ندارند مسوول مسایل زیستی باشند چرا که دغدغه آنها افزایش بهره برداری از محیط زیست است نه حفاظت از آن؛ ما به یک سازمانی نیاز داریم که مسئول حفاظت آب، خاک، هوا، دریا، مرتع و جنگل باشد و این یک نیاز جدی است؛ دستگاه های اجرایی دغدغه بهره برداری از منابع طبیعی را دارند ولی حق حیات مردم ، مهم تر از آن است.
وی همچنین در رابطه با فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی هم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید از روش های قدیمی استفاده از منابع طبیعی دوری کند.
وزیر دادگستری با بیان اینکه اصلی ترین حق شهروندی حق زیست و حق حیات است تاکید کرد: پس محیط زیست جزء اصلی ترین سازمان های نظارتی است و حفظ حقوق شهروندی است.
وزیر دادگستری همچنین در جمع خبرنگاران در رابطه با انشعاباتی که دستگاه های دولتی به زمین های غیر مجوزدار می دهند گفت: مجوزهایی به استناد برخی مواد در قانون صادر شده است و قوانین را باید از ابهامات و خلاء های قانونی دور کنیم و این مساله جدی ما است.
پور محمدی ادامه داد: در جوامع شهری مشکلات زیادی داریم و نیازهای شهروندان باید با رعایت قانون برطرف شود.
وی در مورد گشت تعزیرات حکومتی در پایان سال گفت: نظارت را در بازارهای میادین، هتل ها و شبکه حمل و نقل از هم اکنون شروع کرده ایم عمده فعالیت ما پیشگیرانه و هشداردهنده است و درصدد نیستیم برای تخلفات در این زمینه پرونده سازی کنیم.آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬کارشناسی ارشد٬ کانون٬کانون مرکز٬ کانون وکلا٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت٬ وکالت ۹۵